
Miniszteri engedély szükséges ahhoz, hogy a lemaradt diákokat kisebb csoportokban fogadni tudják a tanárok
Fotó: Haáz Vince
Az első félévből hátramaradt hetek is online tanrendben zajlanak, de lehetséges, hogy február 8-ától a diákok visszatérhetnek az iskolába – közölte legutóbb Sorin Câmpeanu tanügyminiszter. A félév vége pedig most is, mint „békeidőkben”, a tanulmányi jegyek lezárásával telik. De mi a helyzet azokkal a gyerekekkel, akik nem tudtak csatlakozni az online tanrendhez, ezért osztályzataik sincsenek?
2021. január 08., 19:542021. január 08., 19:54
Minden bizonnyal rengeteg olyan gyerek van országszerte, akiknek a lakótelepülésein mobil térerő, de még villamoshálózat sincs, így nem vehettek részt az online oktatásban. Még több az olyan tanuló, aki

Hétfőtől ismét online tanrendben folytatódik az oktatás Románia egész területén, függetlenül attól, hogy milyen besorolású – zöld, sárga vagy vörös – régióról van szó.
Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) országos szakmai alelnöke is úgy véli, több százezerre rúghat országos szinten azoknak a gyerekeknek a száma, akik nem tudtak csatlakozni az online tanrendhez az elmúlt hónapokban. Az általa képviselt szövetség szerint
Vannak, akik haladtak az oktatóval az online tanrendben, ezeknek van minősítésük, osztályzatuk, őket az érvényben lévő szabályok szerint lezárnak, annyi módosítással, hogy ebben a félévben nem írtak dolgozatot.
Más körülmények között is az utolsó két-három hét a lezárások, elmaradt értékelések és ismétlések ideje, a tanulmányi helyzet tisztázásának időszaka.
Úgy gondoljuk, hogy ezeket a diákokat a pedagógusoknak kellene tudni fogadni az iskolában kisebb csoportokban a felzárkóztatás és a tanulmányi helyzet tisztázásának érdekében” – fejtette ki.
Az oktatási minisztériumnak vannak érvényben lévő utasításai, amelyek a tavalyi tanév végére voltak érvényesek, amikor
Ez utóbbiak szerint az iskolának rendelkezésére áll a félév utáni két-három hét, hogy a diákot, aki kimaradt az oktatásból – főleg betegség miatt – felzárkóztassák valamilyen szintre, és lezárják a tanulmányait az adott félévre.
Ezek a gyerekek félév végén lezáratlannak minősültek, tisztázásra szorult a helyzetük, és a félév utáni hetekben – ebbe most egy vakáció is beleesik – lehetőség van a helyzetük tisztázására. Mint az RMPSZ alelnöke fogalmazott,
„Mostantól számítva ez mintegy négy-hat hét lenne, de ehhez szükség van arra, hogy megengedje a minisztérium a kisebb csoportokban való személyes iskolai találkozást"– tette hozzá.
Az online oktatás bevezetésével csak a környezet változott a pedagógus és diák viszonyában, minden eljárás és szokásrend érvényben van most is, ami a jelenléti – tehát iskolai – oktatási körülmények között volt.
A tavalyi évlezárás azt mutatta, hogy online környezetben csökkent a magaviseleti megrovások, magaviseleti jegyek levonása és az évismétlők száma is. „Azt nem tudjuk előre látni, hogy most mekkora lesz ez az arány, de nem gondolom, hogy ez súlyosabb lesz, mint tavaly tanév végén, amikor szintén online módon történt a lezárási időszak” – világított rá Ferencz-Salamon Alpár.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!