
Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A szélsőséges időjárás, a szárazság és a viharok, a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű eső fennakadást okoz az ivóvíz-szolgáltatásban is. Vannak települések, ahol arra biztatják a lakókat, hogy csak háztartási célokra használják a vizet, és semmiképp ne öntözzenek vele, illetve olyan falvak is, ahol a zavarossá vált patak miatt ideiglenesen felfüggesztik a szolgáltatást.
2021. július 06., 10:112021. július 06., 10:11
2021. július 06., 10:382021. július 06., 10:38
Bár az idei tavasz igazán esős volt Maros megyében, a hirtelen, hosszú napokig tartó erős melegnek köszönhetően több településen öntözni kellett a veteményeseket, és a gazdaságokban lévő állatok is az átlagosnál több vizet igényeltek. A megnövekedett vízfogyasztás azonban fennakadásokat eredményezett a szolgáltatásban.
Az Aquaserv Regionális Vízszolgáltató sajtószóvivője, Nicu Tomuleţiu a Székelyhon érdeklődésére elmondta:
Ott elsősorban az jelenti a gondot, hogy a Marosvásárhely–Nagysármás közötti, több mint 50 kilométeres vezetékrendszer régi, és nem elég nagy ahhoz, hogy az időközben rácsatlakozott települések lakóinak igényeit kielégítse. Ez főként nyáron jelent gondot, amikor nemcsak háztartási célokra, hanem veteményesek, fóliaházak öntözésére, állatok itatására használják a vezetékes vizet. Emiatt Nagysármásig és a környező településekig már nem jut el a víz.
A sajtószóvivőtől megtudtuk, hogy kánikulában 60 százalékkal megnő az ivóvízfogyasztás, főleg az öntözések miatt. Emiatt azt tervezik, hogy előre leközölt órarend szerint fogják biztosítani a csapvizet az elkövetkező időszakban a Mezőségre, hogy mindenkihez eljusson. Erről még pontos döntés nem született, de a napokban esedékes lesz. Az illetékes azt is elmondta, hogy a helyzet javítása érdekében előkészítették a Marosvásárhely–Mezőszabad közötti vezetékcsere tervét, és hamarosan nekifognak a munkálatoknak. Ez viszont szerinte csak részben fogja megoldani a problémát,
Nemcsak a mezőségen, hanem Erdőszentgyörgyön is gondot okoz a kánikula miatt megnövekedett vízfogyasztás. A kisváros polgármestere közösségi oldalán olvastuk, hogy az Erdőszentgyörgyi Ivó- és Szennyvízszolgálat (SPAAC) felhívta a helybéliek figyelmét arra, hogy állítsák meg a vízpazarlást, figyelmeztetve, hogy ha csapvízzel öntözik a zöldövezeteket és a kerteket, mások víz nélkül maradhatnak. A szolgáltató felhívja a figyelmet, hogy ha a rendszerben levő ivóvíz jelentős részét a kertek, fóliák, gyümölcsösök, udvarok öntözésére használják, akkor ez a nyomás csökkenését vagy teljes hiányát eredményezi, így azon személyek, akik a település alsó részein laknak, a minimális vízmennyiség nélkül maradhatnak, így egy alapvető joguk sérül.
A kánikula és a megnövekedett ivóvízfogyasztás mellett egy felduzzadt patak is gondot okoz a szolgáltatásban Maros megyében. Az elmúlt hétvégén a Felső-Maros mentén a Bisztra-patak áradt meg, fekete víztengerként hömpölygött medrében a tartós és nagy mennyiségű esőzés miatt. Az Aquaserv vízszolgáltató emiatt nem tudta működtetni a Dédabisztrán levő vízüzemet, ezért Dédabisztra és Marosvécs között 12 település vízszolgáltatás nélkül maradt. A szolgáltatást próbálják újraindítani, mert úgy értékelték, hogy a Bisztra-patak vízhozama a megfelelőre csökkent.
Hargita megyében a Harvíz Rt. által kiszolgált 30 önkormányzat területén nincsenek különösebb gondok a vízszolgáltatás terén – tudtuk meg Bogáti Csaba vezérigazgatótól. A vízhozamok megfelelőek, egyelőre korlátozásra nem volt szükség. Egyedül a Homoródszentmártonhoz tartozó településeken szoktak kisebb elakadások lenni, mert ott a kutak vize sós, így az a víz nem használható, ezért felszíni befogásokkal próbálják megoldani a szolgáltatást.
– fogalmazott.
Az első félévben 0,3 százalékkal több új személygépkocsit helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 azonos időszakában, a száz százalékban elektromos autók szegmensében 76,6 százalékos növekedést jegyeztek éves összevetésben.
Az év első öt hónapjában tovább mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom Romániában az előző év azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Idén immár negyedik alkalommal végeztek szívtranszplantációt Marosvásárhelyen, egy 45 éves nőnek adva új esélyt az életre. A donor egy 38 éves nő volt, a szervet Jászvásárról hozták helikopterrel.
Az idei első negyedévben 14,679 millió utas vette igénybe a vasúti személyszállítást Romániában, 8,8 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonosa időszakában – közölte vasárnap az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A fekete-tengeri földgáz kitermelése történelmi lehetőséget jelent Romániának, de a valódi stratégiai érték nem magában az energiahordozóban, hanem a kitermeléséből származó bevételek felhasználásában rejlik – véli a szakértő.
A múlt év végén 6 477 997 aktív egyéni munkaszerződés szerepelt a ReGes/Revisal elektronikus nyilvántartási rendszerben, 249 374-gyel kevesebb, mint egy évvel korábban – derül ki a munkaügyi minisztérium statisztikáiból.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona május végén 227,5 milliárd lej volt, 37 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.
Tavaly országos szinten 40 ezer hektárral nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában az előző évhez képest, és elérte a 8,214 millió hektárt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adataiból.
Észak-Amerika legmagasabb csúcsát, a Denalit mászta meg idén nyáron Toásó István és Pakot Ferenc. A két székely hegymászó szerint azonban a siker nem a csúcson rejlik, hanem felkészülésben, a jó döntésekben és az egymásba vetett bizalomban.
A közlekedésbiztonság növelése érdekében a mai napon összehangolt közúti ellenőrzést tartanak a 15-ös országúton. A Kolozs, Maros, Hargita, Neamț és Bákó megyei rendőrök közösen ellenőrzik a teljes útszakaszt.
1 hozzászólás