
Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
A román oktatásügyi minisztérium a Corneliu-Mugurel Cozmanciuc moldvai liberális parlamenti képviselőnek címzett válaszlevelében közöl részletes számadatokat a 2023–2024-es tanévről. Táblázatukból kiderül, országos viszonylatban igen magas – 7268 – azon székelyföldi diákoknak a száma, akik nem zárták sikeresen az elmúlt tanévet.
2024. július 01., 15:542024. július 01., 15:54
2024. július 01., 15:552024. július 01., 15:55
Háromszéken a városi iskolákban 18 968 diák kezdte meg a tanévet, amit közülük 18 235 sikerrel zárt, 601 osztályismétlésre kényszerül, 23 diákot különféle okokból kizártak, 109 esetben az adatközlésig nem tisztázódott az érintett iskolások helyzete. A minisztériumi adatlapon a 18 968 mellett szerepel még egy 557-es létszám is, ami az előző tanévre utaló különleges helyzetekre is vonatkozhat (összesen 301 kimaradás és szülői visszahívás, 62 külföldre telepedés, 11 kizárás stb.).
A Kovászna megyei községi iskolákban 12 592 tanuló és diák kezdte a tanévet, 11 425 átmenő általánossal zárt, 979 ismétlésre maradt, 11-et kizártak, 177 gyerek helyzete tisztázatlan volt az adatközlés időszakában. Az előző tanévekből „örökölt” különleges esetek száma 490, ebből 92 kimaradás és szülői visszahívás, 74 külföldi tartózkodás, 3 fegyelmi kizárás stb.
Sajnos, az is kiderült, hogy a nemrég zárult tanév során 6 háromszéki iskolás vesztette életét, közülük ötnek volt városi lakhelye. Országos szinten csaknem 400 iskolás halálát jegyezték, a legtöbbet Bukarest fővárosban (29), valamint Bihar (22), Suceava (21) és Bákó (20) megyékben.
A szomszédos Hargita megyében a 2023–2024-es tanévet 47 999 iskolás zárta sikeresen, közülük 21 016 falusi, 26 963 pedig városi környezetben. A falusi iskolákban 641, a városokban összesen 429 ismétlésre kényszerülő diák szerepel a nyilvántartásban, a tanév során összesen 10 iskolás hunyt el.
Maros megyében 76 135 diák tudja maga mögött a megkezdett tanévet, 48 489 városi, 27 646 pedig falusi iskolában, 2729-en, illetve 1909-en kényszerültek osztályismétlőre, és itt is tízen hunytak el összesen tanév közben.
A minisztériumi számadatok az mutatják, országos jelenség az iskolaelhagyások, a tanévek során és szünidőkben történő lemondások, kilépések aggasztó számaránya, ami a fiúk esetében magasabb az átlagnál. A minisztériumi jelentés arra is rámutat, az iskolai tanulmányok elkezdésére, folytatására és a minimális vagy középiskolai végzettség elérésére tucatnál is több ösztönző állami program indult az utóbbi időszakban.
Egy lehetséges regionális válság súlyosságától függően 50 banitól 4,5 lejig terjedő összeggel nőhet az üzemanyag ára Romániában, és a gázolaj esetében lesz nagyobb a drágulás mértéke – véli az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Nicușor Dan államfő szerint napjainkban két nagy veszély fenyegeti a tizenéveseket: a drogok, illetve az elidegenedés, a közösséghez való tartozás hiánya.
A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány meghirdette a Zöldövezet program 20. kiadását, amelyben összesen 850 ezer lejjel támogatják civil szervezetek környezetvédelmi projektjeit.
Észszerűtlennek tartja Nicușor Dan államfő, hogy a polgármesterek a jelenlegi helyzetben „többet kérjenek, mint amennyiből 2025-ben gazdálkodhattak”.
Nem lehet tovább várni a csíkszeredai Kalász negyedi köztemető területének bővítésével, a folyamatot idén el kell indítani – tudtuk meg. Azt még nem lehet tudni, hogy melyik irányba lehet kiterjeszteni a sírkertet, erről később születik döntés.
Egy 60 éves székelyudvarhelyi kerékpáros férfi szenvedett halálos balesetet csütörtök este a 137-es megyei úton – tájékoztat a Hargita megyei rendőrség.
Nehézkesen halad a fizetett házi-, háztartási munkák elvégzését és az ilyen jellegű megbízásokat hivatalos mederbe terelő országos platform elterjedése. A magyarázat részben a munkavállalók magatartásában keresendő.
Több mint 55 ezer állampolgár írta alá a Declic Közösség petícióját az elektromos cigaretták összes fajtájának zárt nyilvános helyekről való kitiltásáról, követelve Alexandru Rogobete egészségügyi minisztertől, hogy módosítsa az idevágó jogszabályt.
Kábítószer és alkohol hatása alatt volt annak a Temes megyében balesetet szenvedett görög kisbusznak a sofőrje, amelyben hét ember vesztette életét – közölte csütörtökön az ügyben eljáró lugosi vádhatóság szóvivője.
szóljon hozzá!