
Állásért kevesen érdeklődtek
Fotó: Barabás Ákos
Huszonnégy vállalkozás 170 állásajánlattal jelentkezett pénteken a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség székelyudvarhelyi irodája által szervezett állásbörzén. A legtöbb látogató azonban nem munkaajánlatért tért be a rendezvényre.
2017. április 09., 12:582017. április 09., 12:58
A cégek képviselői által felállított információs pultoknál csupán elszórtan érdeklődtek munkakeresők, ellenben a munkaerő-elhelyező ügynökség asztalánál közel százan várakoztak pecsételésre. A vállalkozók elmondása szerint évről-évre nehezebb munkaerőt találniuk, hiszen a munkakeresők jó része külföldre megy dolgozni,
Bár Kiss Eduárd, az ügynökség munkatársa szerint a vendéglátás és kereskedelmi tevékenységek most is vezettek népszerűségben a többi ajánlattal szemben, kevéssel zárás előtt ezeknél a vállalkozásoknál is legtöbb hat érdeklődő telefonszámát jegyezték le. Az érdektelenség feltételezhető okának vélik a munkanélküliség csökkenését térségünkben, illetve a magas számú kivándorlást. Egyikük szerint a közösségi médiában egyre gyakoribbak a családosoknak szóló külföldi munkaajánlatok is, és sokan élnek a lehetőséggel.
Fotó: Barabás Ákos
Három székelyvarságival beszélgettünk, akik legszívesebben itthon sofőrködnének, azonban most ilyen ajánlattal nem találkoztak. Elmondásuk szerint más munkát is vállalnának, azonban a legnagyobb gond számukra az ingázás: reggel még van mivel bejönniük, azonban este már nincs buszjárat falujukba, a munkaprogram pedig sehol nem igazodik ehhez. A látogatók többsége középkorú volt, ugyanakkor nem volt ritka a nyugdíjkorhatárhoz közel álló sem. Ők többnyire korábban a fémiparban dolgoztak, most is lakatos, esztergályos munka iránt érdeklődtek – egy részük még reméli, hogy a helyi vállalat, ahonnan elbocsájtották, hamarosan visszaveszi őket.
Pecsét nélkül nincs pénz
Ha a nyilvántartott fizetett munkanélküliek nem pecsételtetnek, elveszítik jogosultságukat a segélyre. Azonban akik külföldön vállalnak munkát, kérhetik a munkanélküliség kilencven napos felfüggesztését, hazatérés után pedig tovább kapják a segélyt a fennmaradó időszakra – ismertette Kiss Eduárd. Hozzátette, hogy a börzék lényege elsősorban a három hónapnál régebbi munkanélküliek ösztönzése az álláskeresésre, hiszen itt felmérhetik a piac kínálatát és elvárásait is. Pénteken 148 munkakereső, közülük 62 nő és 86 férfi fordult meg a Márton Áron Ifjúsági Házban. Keveseket érdekeltek a munkalehetőségek, hiszen állásinterjúra csupán huszonegy személyt hívtak vissza.
Nem mindennapi bejelentéssel rukkolt elő csütörtök délután a Grand Theft Auto hatodik részét is fejlesztő Rockstar Games.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a csíkszeredai kórház robotsebészeti programja, ugyanis az elmúlt két napban elvégezték az első robotasszisztált prosztataműtéteket a Nyugat-Európában is performánsnak számító Da Vinci robotsebészeti eszközzel.
A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.
Kiemeltek egy embert a Marosból csütörtökön délután Kutyfalva községhez tartozó Marosorosziban, majd megkezdték az újraélesztését. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 13 óra 22 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Ezt később 3,4-es erősségűre módosítotották.
A legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését abban az perben, amelyben a korábbi államelnökjelöltet, Călin Georgescut és Horațiu Potra zsoldoscsoportját alkotmányos rend elleni cselekményekkel vádolják.
Az energiaügyi minisztérium arra kéri a lakosságot, a vállalatokat, a közintézményeket és a termelő-fogyasztókat, hogy augusztus 31-éig önkéntesen csökkentsék az áramfogyasztást este 19 és 23 óra között.
Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.
szóljon hozzá!