
Egyre kevesebben horgásznak a Nagy-Küküllő mentén, eltűnnek a régi ösvények
Fotó: Barabás Ákos
Egyre kevesebb ösvény látható a folyó- és patakpartokon, ugyanakkor a zeteváraljai víztározónál is csökkent a horgászok száma a medvék jelenléte miatt – tudtuk meg a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület vezetőjétől. Csíkszereda környékén valamivel jobb a helyzet, de ott is tetten érhető a gond.
2024. január 22., 07:462024. január 22., 07:46
2024. január 30., 13:552024. január 30., 13:55
Habár az éves horgászengedélyek ára nem változott az elmúlt években (felnőtteknek 100 lej), a medvék elszaporodása miatt rendre csökkent az azt kiváltók száma a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesületnél – fejtette ki lapunknak Mărmureanu-Bíró Leonárd, a társulat igazgatója. Mint mondta, 2021-ben 1127 horgászt jegyeztek, míg a rá következő években 1059-et, illetve 1036-ot.
A Nagy-Küküllőt, illetve a hegyi patakokat ellenőrizve azt tapasztalják, sok helyen már nincsenek kitaposva a régi, ismert ösvények, hiszen nem járnak arra a horgászok. Az igazgató közölte, az érintettektől kapott visszajelzések alapján egyértelmű, hogy
Horgászni ugyanis csak csendben lehet, így pedig könnyen szemben találhatjuk magunkat egy inni készülő nagyvaddal.
„A szülők már nem merik elvinni gyerekeiket horgászni, főleg ha friss medvenyomokat, esetleg ürüléket is találnak a jól bevált helyeiken. Mindemellett az idősebb korosztály tudja, hogy nem lehet elmenekülni a nagyvad elöl” – vázolta a kelletlen állapotot.
Arról is beszélt, hogy ennél is súlyosabb a helyzet a zeteváraljai víztározónál, ahol ugyancsak visszaesett az eladott napijegyek száma. A helyi kempinget villanypásztorral vette körbe annak működtetője, ami nem is csoda, hiszen olyan nap is volt, amikor egyszerre hét medvét számoltak meg a helyszínen.
vagy éjszaka megette a sátor mellett hagyott, halaknak szánt etetőanyagot. Az sem egyszer történt meg, hogy elvitte valakinek a hűtőtáskáját a sátra mellől” – példázódott az igazgató. Hozzátette, szerencsére még nem tudnak olyan esetről, hogy a területükön horgászra támadott volna egy medve, de olyanról igen, hogy megpróbált bejutni egy lakókocsiba, vagy éppen sátrat szaggatott szét élelmet keresve.
Bencze István, a Csíkszeredai Sporthorgász- és Vadászegyesület vezetője lapunknak elmondta, hozzájuk nem jelentettek a felsoroltakhoz hasonló kirívó eseteket a horgászok. Információi szerint a medvék nem okoznak különösebb problémát a szépvízi víztározónál, ami jó eséllyel az ottani zajnak tudható be.
Több halat kell telepíteni, mint amennyit a törvény előír
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nincsenek gondok az Olt mentén sem, hiszen a horgászok többnyire a települések határában igyekeznek halat fogni. Hamarosan aláírják a Csíkszentimrei Büdösfürdő közelében lévő hegyi patakok (Vermed, Bánya stb.) ügykezeléséről szóló dokumentumot, és ott már veszélyesebb lehet a helyzet a nagyvadak miatt, hiszen erdők és bozótosok vannak a környéken.
Mărmureanu-Bíró Leonárd felhívja a horgászok figyelmét, hogy
távozásukkor ne hagyjanak ételmaradékokat a pecázás helyszínén;
ott tartózkodásuk alatt pedig rejtsék el minél jobban az ételt;
szintén a helyszínre vonzza a medvéket az otthagyott haletető anyag, hiszen annak kellemes az illata;
a nagyvadak rendszerint ott kószálnak, ahol korábban már kaptak élelmet.
A legbiztosabb megoldás természetesen a medvék ritkítása lenne, hogy azok ismét féljenek az emberektől. Ebben segíthet ama törvénytervezet kihirdetése, amelynek értelmében 426 egyedet lehetne kilőni évente megelőzési céllal.
Az igazgató arról is beszélt, hogy nekik is kárt jelent, ha csökken a horgászengedélyeket kiváltók száma, hiszen nehézkessé válik a hozzájuk tartozó vizek felügyelete, karbantartása. „Jelenleg nincs annyi bevételünk, mint amekkora összeget ezen munkálatokra fordítunk” – fogalmazott. Az engedélyekből származó összegnek eleve csak a 75 százaléka marad az egyesületnél – a többit az államkasszába fizetik be –, amiből meg kell téríteni a haltelepítéseket, a halőrök fizetését, javítani kell a járműveket, üzemanyagot kell vásárolni stb.
Mărmureanu-Bíró Leonárd rámutatott, sokkal több halat kell telepíteni például a zeteváraljai víztározóba, mint amennyit a törvény előír egyesületüknek, különben nem mennek oda a horgászok. „Ez egy ördögi kör:
– magyarázta. Hozzátette, 2008-ban vették át a víztározó ügykezelését, amikor szinte egyáltalán nem volt hal a tóban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden este egy tízpontos politikai kiáltványt ismertetett, amelyben a pártnak a „nemzeti ellenzékiség” jegyében tervezett kormányellenes lépéseit vázolta fel.
Kékbe borult Románia hőtérképe szerdára virradóra is: Románia jelentős részén fagypont alatti hőmérséklet volt az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint. Csíkszereda ezúttal is az elsők között áll a leghidegebb települések sorában.
Kihirdetése helyett megtámadta az államfő az alkotmánybíróságon azt a törvénytervezetet, amely szerint a romániai kluboknak a 2026–2027-es szezontól a hivatalos mérkőzéseken legalább 40 százalékban hazai sportolókat kell szerepeltetniük.
A szokatlanul enyhe időjárás miatt Székelyföldön a téli síszezon idén két-három hetes csúszásban van a tavalyi évhez képest. A tartós fagyok hiánya miatt a hóágyúzás sem hatékony, ami komoly gazdasági kockázatot jelent a hegyvidéki turizmus egészére.
Nemsokára itt a karácsony – jelzi a főtéri díszes fenyő és az adventi koszorú, amelyen vasárnap meggyújtjuk az utolsó gyertyát. Sepsiszentgyörgyön az ünnepvárás része a regölés is, amelyet harminc éve elevenített fel a Guzsalyas Alapítvány.
Autóbaleset következtében dőlt ki Csíkpálfalva határában vasárnapra virradóra az útszéli kereszfa, és nem rongálás történt – jelezte portálunknak Petres Attila, a település alpolgármestere.
A sepsiszentgyörgyi Turulmadár Egyesület szárnya alatt tevékenykedő fiatalok két újabb projekt keretében tanultak a világról és önmagukról: a tanulás nem volt kötelező, nem volt unalmas, egy kicsit vagy annál is jobban benne voltak ők is.
A legfelsőbb bíróság kedden elutasította Vlad Pascu rendkívüli jogorvoslati kérelmét, így a drogos állapotban két fiatalt halálra gázoló fiatalembernek a Konstanca megyei ítélőtábla ítéletének megfelelően 10 évet kell börtönben töltenie.
Az ínyencek számára is érdekfeszítőnek ígérkező bemutatót hoz tető alá szerda délután Hegedűs Ferenc a kézdivásárhelyi Kosztándi Képtárban. Sepsiszéki Nagy Balázs saját, Csinódon készített sajtjait hozza el magával, és meg is kóstoltatja a közönséggel.
Kigyulladt egy autó hétfő este a kézdivásárhelyi Penny áruház parkolójában, fennállt a veszélye annak is, hogy egy közelben parkoló furgonra átterjed a tűz.
szóljon hozzá!