
Nyárádgálfalván tudják, mire költenék a pénzt
Fotó: Haáz Vince
Gép- és alkatrészvásárlásra, közösségi ház berendezésére, műfüves pálya felújítására költenék azt a pénzt a Nyárádmente LEADER Egyesülethez tartozó önkormányzatok, amelyhez hónapokon belül hozzájutnak.
2021. augusztus 03., 20:212021. augusztus 03., 20:21
Jól használta a LEADER-alapokból elnyert pénzösszegeket a Nyárádmente LEADER Egyesület, ezért újabb pénzhez jutnak az önkormányzatok, amelyek vagy saját községük szükségleteire költik a megadott összeget, vagy társulnak és közösen pályáznak – döntött az egyesület közgyűlése azt követően, hogy állami leosztásból 145 947 euróban részesült. Ennek az összegnek egy részét az egyesületi iroda működtetésére fordítják, míg a nagyobb részt, mintegy 120 ezer eurót a Nyárádmente Kistérségi Társulás tizenhárom önkormányzata között osztják szét.
A Székelyhon érdeklődésére Szőcs Antal, Backamadaras polgármestere elmondta, megtárgyalták az egyesületben, hogy hogyan lehetne észszerűen használni az összeget, ami nem túl sok egy nagyobb befektetéshez, ám jól jön, hogy fontos és hasznos dolgokra fordítsák.
Amennyiben ez nem lehetséges, akkor a meglévő multifunkcionális traktorunkhoz vásárolnánk különféle alkatrészeket, például merítőgépet, útseprőt” – sorolta a polgármester.
Nyárádgálván is gépek, eszközök vásárlására fordítanák a 9200 eurót, ami a községnek jutna, illetve a műfüves pályát újítanák fel – válaszolta érdeklődésünkre Karácsony Károly polgármester, hozzátéve, hogy egyelőre még nem konkretizálódott, csak információs szinten tart a pénzkeret leosztása.
– fogalmazott az elöljáró.
A Romániában bejegyzett 239 LEADER-egyesület közül a 37. helyen áll a nyárádmenti egyesület, ami a pályázatok sikerét, a pénzek lehívását és felhasználását illeti. A Nyárámente LEADER Egyesület által meghirdetett összegekre a most záruló európai költségvetési és fejlesztési ciklusban 41 pályázattal jelentkeztek, amelyből 28-ra kötöttek támogatási szerződést.
A LEADER programról
A LEADER program az Európai Unió vidékfejlesztési politikájának része. A program neve a francia Liaison Entre Actions pour le Development de l’Economie Rurale (magyarul: Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében) megnevezés kezdőbetűiből származik. A program célja, hogy a vidék fejlesztésére szánt uniós források ne egymástól elkülönült területeken (oktatás, egészségügy, mezőgazdasági fejlesztés, kulturális fejlesztés, vállalkozás fejlesztés stb.) és ne a helyi társadalom megkérdezése nélkül legyenek felhasználva, hanem integrált kezdeményezéseken keresztül és a helyi politikai, gazdasági szereplők és civilszervezetek bevonásával. Ennek érdekében minden kistérségben „Helyi Akciócsoportot” kell létrehozni, amelybe az önkormányzatok, a kistérség vállalkozói és a kistérség civil szerveződései kerülhetnek be. Ezen akciócsoportok feladata az adott kistérség vidékfejlesztési stratégiájának kialakítása. Ezután a rendelkezésre álló vidékfejlesztési forrásokat helyben, helyi pályáztatás útján osztják szét olyan projektekre, amelyek ezen – helyben kialakított – stratégiával összhangban állnak. (forrás: Wikipédia)
Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.
Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.
Mihai Dimian ügyvivő oktatási miniszter kedden közölte, hogy elküldték a Hivatalos Közlönyhöz megjelentetésre a 2030-tól érvényes érettségi-rendszer tantárgyait és vizsgáit jóváhagyó miniszteri rendeletet.
Közösségi összefogás eredményeképpen nyert a bálványosi talajminta a Magyar Talajtani Társaság által meghirdetett Az év talaja közönségszavazásán. A talajszelvényt Kis Mercedesz-Boglárka geológus-kutató nevezte be a versenybe.
Medve harapott meg egy német turistát kedden délután az Argeș megyei Arefu község hegyvidéki térségében, a a Transzfogarasi úton található Dracula kemping közelében.
Megelőző intézkedésként és az állatok egészségének védelméért visszahívják a boltokból a Lidl Románia által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt.
Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.
A korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz – írta a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi üléséről beszámoló Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke.
Mintegy 29 ezer eszköz és bútorzat érkezett a csíkszeredai tanintézetekbe az elmúlt másfél évben. Ez volt a város legnagyobb oktatásfejlesztési programja, amelyet európai uniós támogatásból valósítottak meg. Az eredményeket pannókon is bemutatják.
Az álláspontok rugalmasabbá válására számít az RMDSZ, de a jelenlegi politikai helyzetben „Ilie Bolojan már nem lehet miniszterelnök” – jelentette ki a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi ülése után Csoma Botond.
szóljon hozzá!