
Fotó: Petőfi Kulturális Ügynökség
A Petőfi Kulturális Ügynökség Írórezidencia Programja a magyarországi helyszínek mellett 2022. októberétől üdvözölheti soraiban Sepsiszentgyörgy városát, mint első határon túli rezidens állomást.
2022. október 14., 15:122022. október 14., 15:12
A 2019-ben alapított Magyar Írórezidencia Program eddig nyolc, kulturális értékekben gazdag helyszínen, Pécsett, Debrecenben, Vajszlón, Vácrátóton, Nyíregyházán, Kapolcson, Pannonhalmán és Balatonfüreden fogadott hazai és külföldi írókat, költőket, műfordítókat.
– számol be a Petőfi Kulturális Ügynökség sajtóosztálya.
Mint írják, számos külföldi alkotó fordult már meg az országban a programnak köszönhetően:
Az Ügynökség hosszútávú célja, hogy további helyszínekkel, a Kárpát-medence egész területéről bővítse a programot. Ennek a célnak az első sikeres mérföldköve Sepsiszentgyörgy csatlakozása.
„Mindig öröm és büszkeség, amikor azt mondhatom, hogy Sepsiszentgyörgy a régió legdinamikusabban fejlődő városa. Ez a kijelentés nem csak a tárgyi és infrastruktúrabeli fejlődésére igaz, hanem a kulturális és szociális programok sokasodását is fedi.
Örvendünk minden hozzánk érkező művésznek, és bízunk benne, hogy műveik által szép hírét viszik majd városunknak és közösségünknek!” – mondta el Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere.
Lőrincz P. Gabriella
Fotó: Petőfi Kulturális Ügynökség
Az első író már meg is érkezett Sepsiszentgyörgyre, október 10. és 24. között a beregszászi származású, Bella István-díjjal elismert Lőrincz P. Gabriella alkot itt. A szerző egy mesekönyvet szeretne Sepsiszentgyörgyön befejezni, és tovább dolgozik kisregényén, valamint egy verses- és novellásköteten.
Kopriva Nikolett
Fotó: Petőfi Kulturális Ügynökség
Kopriva Nikolett, a 26 éves, Debüt-díjas szerző novemberben lesz két héten át az erdélyi rezidencia lakója. Ő az Arcok a vásznon munkacímű verseskönyvét formálja tovább, emellett párhuzamosan dolgozik egy tinédzser kisfiúról szóló, szürreális hangvételű, novellafüzérekből álló prózaköteten.
A Magyar Írórezidencia Program folyamatosan várja azon magyarországi szerzők jelentkezését, akik Sepsiszentgyörgyön szeretnének eltölteni néhány hetes, ihlető erejű rezidensi időszakot.
Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 16 megye folyóvizeire, köztük Hargita és Kovászna megyeiekre is.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
szóljon hozzá!