
Nyáron szabadabb tevékenység várja a kicsiket a tanintézményekben. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Noha beköszöntött már a nyári vakáció, az óvodák még sok helyen fogadják a gyerekeket, ugyanis vannak családok, ahol nem tudják másként megoldani a vakációzó gyerek felügyeletét. Júniusban és júliusban számos óvoda nyitva áll még, augusztusban azonban leginkább javításokkal, fertőtlenítésekkel foglalkoznak, és a pedagógusok is szabadságra mennek majd.
2022. június 23., 09:062022. június 23., 09:06
2022. június 23., 10:462022. június 23., 10:46
A nyári vakáció sok kisgyerekes szülőnek egyet jelent a fejfájással, hiszen a szünidő alatt sokszor nem egyszerű megoldani a gyerekek felügyeletét. Nincs mindenütt közelben egy nagyszülő, amelyik vállalja, hogy unokázik a nyáron, s még a két szülő felváltva kivett éves szabadsága sem fedné le a teljes nyári vakáció időtartamát. Éppen ezért
A Kovászna Megyei Tanfelügyelőség már közzétette azoknak a tanintézeteknek a listáját, amelyek nyári tevékenységet szerveznek a legkisebbeknek. Ezek szerint nyolc óvoda működik Sepsiszentgyörgyön, négy Kézdivásárhelyen, kettő Kovásznán, és egy-egy Baróton, Bodzafordulón, Szentléleken, Bereckben és Gelencén. Ezek a tanintézetek sem tartanak folyamatosan nyitva a vakáció alatt. Júliusban vagy augusztusban itt sem fogadják a gyerekeket, ilyenkor veszik ki az alkalmazottak a pihenőszabadságot, és végzik el a nyári felújítási munkálatokat. Viszont Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen mindig lesz nyitva óvoda, tehát a kisgyerekes szülők nem maradnak teljesen támasz nélkül.
Márton Adél, a Hargita megyei tanfelügyelőség óvodai oktatásért felelős tanfelügyelője elmondta, ők is végeztek felmérést arról, hogy melyik óvoda mikor tart nyitva a vakációban, mert főként a napközis programmal működő tanintézményekben van igény a gyerekek felügyeletére.
– tájékoztatta a Székelyhont a szaktanfelügyelő. Hozzátette: van igény a gyerekek felügyeletére, de általában egy-két csoportnyi gyerek jön nyáron, annyit hoznak a szülők. Ahol nem lesz meg a legkevesebb 15 gyerek, ott nem is indul nyári óvoda.
A marosvásárhelyi Stefánia óvodában például 178 napközis gyerekből 90 szülő jelezte, hogy igényt tartana a nyári foglalkozásokra – tudtuk meg az intézmény igazgatójától, Kertész Katalintól. „Sokan biztonságból vagy egy bizonyos időszakra jelentkeztek, de 55–60 gyerekünk van bent napi szinten, vagyis három csoportra való” – mondta az igazgatónő. Hangsúlyozta,
Kertész Katalin elmondta, általában azért hozzák nyáron is oviba a gyerekeket, mert a szülőknek nincs más megoldásuk a felügyeletre, de bizony megeshet az is, hogy a gyereknek nem tetszik az új felállás, az, hogy más a pedagógus, hogy nem a csoporttársaival van együtt. „Főleg a kicsiknél szokott gondot okozni, mert mondjuk egész évben azon dolgoztak, hogy megszokja az óvodát, most meg nem a saját csoportját, óvó nénijét kapja. De olyan is van, hogy a szülő azért hozza, mert a gyerek igényli a közösséget, s délig hagyja, ebéd után meg elviszi” – magyarázza az igazgatónő.
A Stefánia óvoda vezetője rámutat, a nyári vakáció alatt azért jóval nagyobb hangsúlyt fektetnek a szabadidős tevékenységekre, emellett énekelnek, mondókáznak, s összességében nem az a kötelező, rutinos tevékenység működik, mint nyáron, ugyanis a gyerekeknek is szükségük van pihenésre, sőt szabadságra is. A pedagógus szerint az év közbeni túl sok szabály, kötött program őket is lefárasztja, most igyekeznek picit több szabadságot nyújtani nekik.
Gyergyószentmiklós önkormányzata értesíti a város mezőgazdasági földtulajdonosait, hogy január 15-én, 9 órától közgyűlést tartanak a képviselő-testület üléstermében. Bizottsági tagokat választanak.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy Romániában létezik egy olyan réteg, amelyik a szabályokat tudatosan kijátszva nem fizet helyi adót, miközben a többség becsületesen eleget tesz kötelezettségeinek.
Az adóemelés, közlekedés és parkolás mellett többek között a tervezett Drakula Park, az okoskukák, és a Harvíz Rt. óriáspályázata kerültek terítékre témaként a csíkszeredai városvezetés által megszervezett szerdai sajtóbeszélgetésen.
A fiatalokat érintő kérdésekről tartanak előadásokat és panelbeszélgetéseket szakemberek január 20-án, a Szakszervezetek Művelődési Házában. A rendezvény érdemi válaszokkal szolgál a fiatalok dilemmáira.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy a közigazgatási intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetet a kormánykoalícióban fogják véglegesíteni.
Három Temes megyei rendőr megsérült szerda reggel a lugosi rendőrség egyik melléképületében történt robbanásban, ahol az erkölcsi bizonyítványokat kiállító iroda működik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Két román állampolgár is szerepel Európa legkeresettebb bűnözőinek listáján. Egyikük a mezőméhesi nőgyilkosság feltételezett elkövetője – szúrta ki a Digi24 hírportál.
A helyi és a központi közigazgatás reformjáról szóló törvénytervezet indoklása szerint az intézkedéscsomag alkalmazásával 2026-ban 3,367 milliárd lejjel csökkennek a költségvetési kiadások.
A novemberi 9,76 százalékról tavaly decemberben 9,69 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!