
Megérett az újulásra. Az öreg fákat eltüzelik, hogy helyet adjanak a fiatalabbaknak
Fotó: Barabás Ákos
Öreg fákat vágnak ki Zeteváralján – jelezte egy olvasónk, aki attól félt, hogy mindez illegálisan történik. Mint kiderült, alaptalan volt a félelme: András Róbert erdőmérnöktől, a Zetelaka–Libán Magánerdő-gondnokság vezetőjétől megtudtuk, hogy jóváhagyott felújító vágásról van szó. Így segítik a százharminc éves erdő felfrissülését.
2017. április 05., 18:382017. április 05., 18:38
2017. április 05., 18:392017. április 05., 18:39
Az öreg fákat azért vágják ki, mert már alátelepült a fiatal erdő, tulajdonképpen már harminc évvel ezelőtt időszerű lett volna a felújító vágás – magyarázta András Róbert, a Zetelaka–Libán Magánerdő-gondnokság vezetője. A tavaly jóváhagyott vágtér egy gyengébb minőségű bükk- és tölgyerdőben van, a parcella összterülete 13,3 hektár.
Korábban már elkezdtek egy vágást, most azokon a helyeken folytatják, ahol indokolt, nem a teljes területen zajlik a felújítás.
Fotó: Barabás Ákos
A többi részét az elkövetkező két évben mesterségesen újítják fel, az üresen maradt területeket beültetik bükkel és kocsánytalan tölggyel. Érdeklődésünkre András Róbert azt is elmagyarázta, hogy az erdő azért gyenge minőségű, mert túl van tartva, a felújító vágást már akkor el kellett volna kezdeni, amikor százéves volt. Egyébként összesen 984 köbméter fát termelnek ki, ennek nagy részét már ki is vágták. A fa a zetelaki közbirtokossághoz kerül, amely jövőre tűzifaként osztja majd ki a tagoknak.
Kelemen Hunor szerdán közölte, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai nem fogják támogatni a Veștea-kormány esetleges beiktatását.
Az oktatási szakszervezetek több ezer tagja tüntetett szerdán a kormány székhelye előtt az új bértörvény tervezete ellen, majd elindultak a parlament előtti tér felé.
Idén májusban 882 177 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 606-tal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Egy férfi meghalt, két másik személy megsérült szerdán reggel két kamion frontális ütközése következtében a 6-os országúton, Zsuppa (Jupa) település közelében – közölte a Krassó-Szörény megyei rendőrség.
Meghalt kedden a kórházban az a 12 éves marosborgói (Mureșenii Bârgăului) lány, akit hétfőn a járdán gázolt el egy autó a Beszterce-Naszód megyei településen.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy szerdán benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és a miniszterjelöltek névsorát. Közlése szerint kabinetjében a PNL és a PSD politikusai mellett szakértők is helyet kapnak.
Az infláció átírja a nyaralási szokásokat, de idén sem csökken a nyaralni indulók száma Székelyföldön. Törökország és Egyiptom tartja vezető helyét a Maros megyei turisták körében, a Csíki-medencében pedig Montenegró népszerűsége nőtt meg idén.
Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.
Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.
Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.
szóljon hozzá!