
Csibában a víz- és szennyvízhálózat is hiányzik
Fotó: Pinti Attila
Több sikertelen pályázat után nem maradt más lehetősége a csíkszeredai önkormányzatnak, mint saját pénzből kiépíteni a csibai városrészben hiányzó szennyvízhálózatot. A beruházás nem kevés pénzbe kerül, amit a költségvetésből kell biztosítani.
2024. október 08., 10:012024. október 08., 10:01
Évek óta bukdácsol a Csíkszeredához tartozó Csiba szennyvízhálózata kiépítésének ügye, amelyet korábban a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató víz- és szennyvízhálózatok bővítését célzó, európai uniós támogatást nyert óriásprojektjének részeként terveztek kivitelezni. Csakhogy egy idő után kiderült, a pályázat feltételei nem engedik meg ezt, mert Csiba túl messzire fekszik a várostól, így kimaradt ez a lehetőség.
A Harvíz Rt. ezután az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatásáért pályázott annak érdekében, hogy biztosítsák a szennyvízhálózat kiépítéséhez szükséges összeget, 16 millió lejt áfa nélkül. A beruházás megvalósíthatósági tanulmánya akkor el is készült, az önkormányzat ezt elfogadta,
A finanszírozó azt kifogásolta, hogy a csatornahálózat olyan utcarészeket is érint, amelyek nem közterületek, hanem magántulajdonban vannak. Hiába akart a városháza beleegyező nyilatkozatokat begyűjteni a tulajdonosoktól, ezt a finanszírozó nem fogadta el, a pályázat eredménytelen volt.
A beleegyezési nyilatkozatokat begyűjtve idén a Környezetvédelmi Alap kiírásán pályázott támogatásért Csíkszereda, de – mint Korodi Attila polgármestertől megtudtuk – ezúttal sem jártak sikerrel, mivel a rendelkezésre álló támogatási keret gyorsan kimerült. Ezért
A városvezető szerint, mivel a Harvíz óriásprojektjének a közbeszerzései elkezdődnek, és a beruházások között szerepel a csibai vízhálózat kiépítése is, azt szeretnék, hogy ezzel párhuzamosan a szennyvízhálózat is készüljön el.
– indokolta Korodi. Nem kis terhet jelent ez a város költségvetése számára, mert a beruházás becsült értéke áfástól eléri a 24 millió lejt – tudtuk meg.
Erdély szívében, a Torockói-hegység peremén húzódik egy sziklakanyon, amelyet a természet évmilliók alatt faragott a saját arcára. Ez a Tordai-hasadék.
A földön 300 millió keresztény szenved állami elnyomásban vagy terrorszervezetek támadásaitól. Az erdélyi örmény gyökerekkel büszkélkedő Azbej Tristánnal, a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárral Kézdivásárhelyen beszélgettünk.
A parajdi sóbánya katasztrófájáról, a távolsági buszjáratok működtetésének újragondolásáról, a megyei hulladékgazdálkodásról esett szó többek között a Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnökével való év végi beszélgetésen.
Még karácsony előtt átadják a forgalomnak a moldvai (A7-es) autópálya Focșani és Adjud közötti szakaszát – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Országszerte több mint 7 millió lej értékben rótt ki bírságot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a december 15. és 19. között végzett ellenőrzések nyomán.
Idén csaknem 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok, miközben a bírói álláshelyek közel 20 százaléka nincs betöltve – közölte pénteken a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
Pénzügyi bizonytalanságok és kormányzati megszorítások jellemezték Csíkszereda 2025-ös esztendejét, amelyet Korodi Attila polgármester az év utolsó rendes havi tanácsülésén értékelt pénteken.
Ünnepélyes díjátadón ismerte el Hargita megye tanácsa a megye három tűzoltóját és két kiváló sportolóját. Az ülés alatt költségvetésről, európai uniós projektekről és útépítésről is tárgyaltak a megye önkormányzati képviselői.
Évente 859 barnamedve kilövését tennék lehetővé Romániában az RMDSZ törvénytervezete. Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes sepsiszentgyörgyi látogatásán beszélt a medvekilövési kvóta megduplázását célzó javaslat részleteiről.
Jótékonysági futással és kosárlabdameccsel gyűjt adományokat az eltérő fejlődésű gyermekekért a Gyulafehérvári Caritas december 20–23. között Marosvásárhelyen és környékén. Futással vagy akár kerékpározással is csatlakozhat bárki az akcióhoz.
1 hozzászólás