
Csibában a víz- és szennyvízhálózat is hiányzik
Fotó: Pinti Attila
Több sikertelen pályázat után nem maradt más lehetősége a csíkszeredai önkormányzatnak, mint saját pénzből kiépíteni a csibai városrészben hiányzó szennyvízhálózatot. A beruházás nem kevés pénzbe kerül, amit a költségvetésből kell biztosítani.
2024. október 08., 10:012024. október 08., 10:01
Évek óta bukdácsol a Csíkszeredához tartozó Csiba szennyvízhálózata kiépítésének ügye, amelyet korábban a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató víz- és szennyvízhálózatok bővítését célzó, európai uniós támogatást nyert óriásprojektjének részeként terveztek kivitelezni. Csakhogy egy idő után kiderült, a pályázat feltételei nem engedik meg ezt, mert Csiba túl messzire fekszik a várostól, így kimaradt ez a lehetőség.
A Harvíz Rt. ezután az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatásáért pályázott annak érdekében, hogy biztosítsák a szennyvízhálózat kiépítéséhez szükséges összeget, 16 millió lejt áfa nélkül. A beruházás megvalósíthatósági tanulmánya akkor el is készült, az önkormányzat ezt elfogadta,
A finanszírozó azt kifogásolta, hogy a csatornahálózat olyan utcarészeket is érint, amelyek nem közterületek, hanem magántulajdonban vannak. Hiába akart a városháza beleegyező nyilatkozatokat begyűjteni a tulajdonosoktól, ezt a finanszírozó nem fogadta el, a pályázat eredménytelen volt.
A beleegyezési nyilatkozatokat begyűjtve idén a Környezetvédelmi Alap kiírásán pályázott támogatásért Csíkszereda, de – mint Korodi Attila polgármestertől megtudtuk – ezúttal sem jártak sikerrel, mivel a rendelkezésre álló támogatási keret gyorsan kimerült. Ezért
A városvezető szerint, mivel a Harvíz óriásprojektjének a közbeszerzései elkezdődnek, és a beruházások között szerepel a csibai vízhálózat kiépítése is, azt szeretnék, hogy ezzel párhuzamosan a szennyvízhálózat is készüljön el.
– indokolta Korodi. Nem kis terhet jelent ez a város költségvetése számára, mert a beruházás becsült értéke áfástól eléri a 24 millió lejt – tudtuk meg.
Az idősek és kiskorúak esetében fontos változás történt az európai egészségbiztosítási kártya érvényességi idejét illetően. A 65 évnél idősebbek és a gyermekek esetében egy darabig nem kell ellenőrizni a kártya érvényességét utazás előtt.
A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezetet.
Újabb nagy névvel bővült a 2026-os Vibe Fesztivál fellépőinek listája: a szervezők bejelentették, hogy Azahriah is színpadra lép a július 2–5. között megtartandó Maros-parti rendezvényen.
Benyújtották pénteken a parlamentbe a Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormány címet viselő bizalmatlansági indítványt, amelyben az Ilie Bolojan vezette kormány lemondását követelik a kezdeményezők.
Románia egyik legnagyobb turisztikai beruházásaként mutatták be a DraculaLandet, egy Bukarest közelében tervezett komplexumot, amely évente akár 3 millió látogatót vonzana tematikus parkjával és digitális újdonságaival.
Több riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a felerősödő szél miatt.
Nyilvánosságra hozták azt az elképesztő térfigyelő kamerás felvételt, amely rögzítette, ahogyan egy autó Nagyváradon átrepül egy körforgalmon, majd két másik jármű felett is.
El kell távolítani a Facebookról azt a kampányvideót, amelyiken az USR bukaresti időközi főpolgármester-választáson induló jelöltje, Cătălin Drulă Nicușor Dan államfő társaságában jelenik meg – döntötte el csütörtökön a bukaresti Városi Választási Iroda.
A kedvezőtlen körülmények miatt le kellett állítani a brit túrázó utáni kutatást a Bucsecs-hegységben. A hatóságok hangsúlyozzák: nem adták fel az ügyet, a keresés csak ideiglenesen szünetel.
Meglepően enyhén indult a reggel Székelyföld- és országszerte 2025. december 5-én. Noha hajnalban néhol fagypontközeli értékek voltak, reggel 7–8 órára már olyan enyhe idő volt, hogy jogosan kérdezhettük: milyen évszakban vagyunk?
1 hozzászólás