
A gázhálózatot már kicserélték, de ennél több nem történt a Nagy István festő sétányon
Fotó: Borbély Fanni
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
2024. november 07., 07:552024. november 07., 07:55
Most már nem a lakók által igényelt, vagy a tűzvédelmi előírások miatt szükséges tervmódosítások késleltetik a Nagy István festő sétány felújításának elkezdését, hanem a költségek részleges finanszírozását biztosító Anghel Saligny program abszurdnak tűnő feltételei.
Sűrűn beépített lakóövezet a Nagy István festő sétány
Fotó: Pinti Attila
ennek felhasználása azonban egyelőre megoldhatatlan feladat elé állítja a csíkszeredai városvezetést. Mint Bors Béla alpolgármestertől megtudtuk, noha már több hónapja ki akarták írni a közbeszerzési eljárást a beruházásra, ez a részfinanszírozó feltételei miatt nem volt lehetséges.
Fotó: Borbély Fanni
Az Anghel Saligny program illetékesei ugyanis rendkívül mereven viszonyulnak a támogatás felhasználásához, azt csak aszfaltozásra hajlandók biztosítani –
Más projektek esetében megvannak az elszámolható, illetve nem elszámolható költségek, itt viszont elutasítják ezt, és egy ilyen beruházásnál is külön projektként kezelnék a támogatásból készülő aszfaltozást. Azaz, a lakóövezet felújításához két közbeszerzés után két külön szerződést kellene kötni, az egyiket csak a támogatás felhasználásával elvégzendő munkálatokra, a másikat pedig a többi beavatkozásra.
Fotó: Borbély Fanni
Hasonló problémákkal szembesül a város az Anghel Saligny program támogatta további beruházások, a Szentkirály, Kós Károly, valamint a Hajnal utca felújítása esetében, ezért most kivárnak, hogy jövő év elejéig rendeződjön a helyzet, és akkor tudják elindítani az előkészületeket – tudtuk meg.
A Nagy István festő sétányon a közműhálózat cseréje mellett
Új közvilágítási hálózat elkészítésére, térfigyelő kamerák telepítésére, a zöldövezetek felújítására, utcabútorzatra, zárható kerékpártárolókra, új hulladéktárolókra is szükség van, a lakóövezetet északról határoló Szív utcában újabb kerékpárutat terveznek, illetve egy teljesen automatizált közvécé is lesz.
Fotó: Borbély Fanni
A beruházás megvalósíthatósági tanulmányát egy éve fogadta el a helyi önkormányzat, ez áfástól 30 millió lejre becsülte a munkálatok értékét.
Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.
A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.
Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.
Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.
Elkezdődtek hétfőn az érettségi szóbeli vizsgái a román nyelv és kommunikációs készségek felmérésével. Bár nincs akkora tétje, nem kapnak rá jegyet, de teljesíteni kell a vizsgát a végzősnek, aki ezzel saját maga előtt is bizonyíthatja nyelvtudását.
Elkezdődött a beiratkozás a nyolcadik osztályosok képességvizsgájára hétfőn.
Bár eredetileg csikót próbált elejteni egy agresszív székelyvarsági medve, később rátámadt és megkergette a vasárnap esti riasztásra kiérkező hatóságokat. Kénytelenek voltak ártalmatlanítani a nagyvadat.
A Kolozs megyei rendőrség vizsgálatot indított a kolozsvári Virgil Madgearu szakközépiskola egyik 12. osztályos diáklánya ügyében, akinek a szülei a helyi sajtónak azt nyilatkozták, hogy lányukat bedrogozták és megerőszakolták a végzős banketten.
8 hozzászólás