Hirdetés
Hirdetés

Rövid idő alatt megnőtt a szálláshelyek száma Székelyföldön

A vakációs jegyek miatt a kisebb szálláshelyek is bekerültek a rendszerbe. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

A vakációs jegyek miatt a kisebb szálláshelyek is bekerültek a rendszerbe. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

A koronavírus-járvány alatt sem Maros, sem Hargita megyében nem csökkent a turistáknak szánt szálláshelyek száma, sőt mindkét helyen növekedés történt. Mennyire segítenek a vakációs jegyek a szállásadóknak, mire lenne még szükség és milyen nyári idényre számíthatunk? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ szakértőkkel.

Simon Virág

2022. május 21., 16:052022. május 21., 16:05

A járványidőszak alatt is nőtt a szálláshelyek száma Maros megyében a statisztikai hivatal és a Visit Maros adatai szerint. Míg 2020-ban Maros megyében 11 276 hely volt összesen, egy évvel később 13 027 szálláshely, míg idén januárban 13 520, összesen 511 egységben.

A Visit Maros Turisztikai Egyesület vezetője, Szőcs Levente a Székelyhonnak elmondta, a növekedés részben annak tudható be, hogy a vakációs jegyek miatt úgymond „kifehéredett” ez a terület, a kisebb szálláshelyek is bekerültek a rendszerbe. A számadatokból látszik, hogy fele annyi a százalékos növekedése a létesítménynek, mint az ágyaknak, ami azt jelenti, hogy kisebb struktúrák kerültek be a „fehér gazdaságba”. A számok tovább emelkedhetnek azáltal is, hogy februárban módosították a törvényt, így

már a magánszemélyek által működtetett, 7 szobánál kisebb, Airbnb-típusú szálláshelyekre is lehet kérni működési engedélyt.

Az még számokban nem látszik, hogy ez mennyit tehet hozzá a piachoz, de biztos növekedés lesz. A kis szálláshelyek gyarapodása azért is fontos a szakember szerint, mert a járvány miatt egyre többen inkább a kisebb panziókat, apartmanszállásokat választják, a kinti szabadidős programokkal, kerülve a zsúfolt, nagy tömegeket. Az Airbnb egyébként egy online piactér, amin keresztül szálláshelyeket lehet kiadni és lefoglalni az interneten keresztül.

Hirdetés

Megkérdeztük Szőcs Leventétől, hogy a jelenlegi szálláshelyek tekintetben milyen fejlesztésekre lenne szükség Maros megyében. Mint részletezte, Székelyföldön csak Maros megyében vannak igazán nagy kapacitású szállodák: Marosvásárhelyen három, Szovátán öt, Segesváron két nagy szálloda van, míg Hargita megyében a csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyő, a székelyudvarhelyi Küküllő (ami hamarosan újranyílik) és a Septimia az, ahol több száz embert el tudnak szállásolni. De

hiányzik még Marosvásárhelyen néhány négycsillagos szálloda, ami a konferenciaturizmus szempontjából igazán fontos lenne.

Mint kitért rá, a közalkalmazottak kiszálláskor csak háromcsillagos szállodáknak szállhatnak meg, ezért a fejlesztések során a befektetők egy része inkább a háromcsillagos fejlesztéseket választja. Ez azonban hátráltatja a konferenciaturizmus fejlődését. „Marosvásárhelyen hét ismert gyógyszercég működik, ezek elég sűrűn szerveznek, azaz szerveznének nagyobb lélegzetű konferenciákat. Ebből kiindulva Maros megye számára kitörési pont lehetne az ilyen jellegű turizmus, különösen miután megépül a megyei tanács tervében szereplő, reptér közeli nagy konferencia-központ. Volt már példa korábban arra, hogy egy nemzetközi konferenciáról mondtak le, mert nem volt Maros megyében 1800 négycsillagos szoba, vagyis nem volt ilyen kapacitás”. Megtudtuk, hogy jelenleg Marosvásárhelyen és Szovátán is épül négycsillagos szálloda, és előreláthatóan a jövőben is lesz hasonló beruházás még.

A Visit Maros vezetője arról is beszélt, hogy szükség lenne olyan fejlesztésekre is,  amelyek némiképp fel tudnák számolni az idényjelleget. Példaként említette, hogy Szovátán felismerték, fontos, hogy ne csak a téli síszezonban és a nyári vakációban vonzzák oda a turistákat, így a szállodák meglévő wellnessközpontjai mellett városi uszoda és jégkorongpálya épül. Ezek elsősorban a kisvállalkozóknak segítenének, hiszen a nagyobb szállodák lekötik a vendégeket a medencéikkel, szaunáikkal. Ami az idei nyári szezont illeti, Szőcs Levente nem túl optimista. Mint mondta,

januárban és februárban Maros megyében az átlagnál több foglalás volt, telt házzal működött sok egység, az orosz-ukrán háború és a várható gazdasági válság hírére azonban megtorpantak a foglalások.

Az elmúlt években Hargita megyében is folyamatosan növekedett a turistákat fogadó egységek száma – tudtuk meg a  Szabó Károlytól, a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás vezetőjétől. Mint elmondta, míg 2018-ban 430 szállásadó egység volt, addig idén már 650.

Hargita megyére inkább a kisebb egységek jellemzők, a vidéki panziók a legnépszerűbbek.

Szabó Károly szerint is fontos, hogy újra biztosítsanak a közalkalmazottaknak vakációs jegyeket, hiszen ez nagymértékben fellendítette a belföldi turizmust Hargita megyében. Fellendülésre számítanak idén nyáron is, bizakodva tekintenek az idény elé. „Hargita megyében téli és nyári idény van, továbbá a húsvéti, pünkösdi ünnepeken vannak még nagyobb számú foglalások. A szállásadók visszajelzései alapján azt mondhatom, hogy a nyári szezon jónak ígérkezik, sok foglalás van. A Határtalanul program keretében anyaországi diákok, tanárok is jönnek, és vannak, lesznek németországi és holland vendégek is, de a legtöbben belföldiek”.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 23., vasárnap

Itt az idő, hogy ismét Stranger Things-lázban égjen a világ

Egy újabb meghatározó sorozat ér véget idén, a Stranger Things-élményt azonban a hosszú kihagyás után a lehető leghosszabbra húzzák a készítők. Kedvcsinálónkban a sorozat impaktját és jelentőségét járjuk körbe az ötödik évad első epizódjai előtt.

Itt az idő, hogy ismét Stranger Things-lázban égjen a világ
Hirdetés
2025. november 23., vasárnap

Az egykori csíkszeredai híres gödröt megidéző lyukba esett két férfi Petrozsényben

Két ember megsérült vasárnap, miután egy aszfalton keletkezett méretes gödörbe estek Petrozsényben. Mindkettejüket kórházba vitték, a területet pedig lezárták a hatóságok.

Az egykori csíkszeredai híres gödröt megidéző lyukba esett két férfi Petrozsényben
2025. november 23., vasárnap

Új szigorítás bátoríthatja a vásárlókat, hogy visszavigyék az üzletbe a nem megfelelő terméket

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság vasárnap üdvözölte a 2025/190-es számú törvény kihirdetését, amely megerősíti a fogyasztói jogok, illetve a kereskedőknek a nem megfelelő termékek kicserélésére vonatkozó felelősségének jogi keretét.

Új szigorítás bátoríthatja a vásárlókat, hogy visszavigyék az üzletbe a nem megfelelő terméket
2025. november 23., vasárnap

A szomszédban már rendőrök figyelmeztetik az autósokat a téli körülményekre – videóval

Havazás és ónos eső nehezíti a közlekedést Szeben megyében, az utak csúszósak lehetnek, ezért téli gumiabroncsok használata szükséges – figyelmeztet a Szeben megyei rendőrség.

A szomszédban már rendőrök figyelmeztetik az autósokat a téli körülményekre – videóval
Hirdetés
2025. november 23., vasárnap

Pár napig csak kerülőúton lehet Bukarestbe jutni Brassó felől

A napokban a Brassó és Bukarest között közlekedőknek jó tudniuk, hogy egy Prahova megyei vasúti átjáró javítása miatt az 1-es számú országút egy szakaszán forgalomkorlátozásra számíthatnak. Esetenként kerülniük is kell.

Pár napig csak kerülőúton lehet Bukarestbe jutni Brassó felől
2025. november 23., vasárnap

Súlyosan ittasan tagadta meg a szondáztatást, aztán a vérminta eredménye sokkolt

Súlyosan ittasan vezető, 43 éves, Maros megyei férfit fülelt le a rendőrség a Fehér megyei Küküllőváron. A sofőr a leállításakor megtagadta a szondáztatást.

Súlyosan ittasan tagadta meg a szondáztatást, aztán a vérminta eredménye sokkolt
2025. november 23., vasárnap

Ócskavasbegyűjtőnél végződött a nagyszabású vasúti ellenőrzés

A vasúti rendőrség munkatársai tíz bűncselekményt állapítottak meg és 325 bírságot szabtak ki, összesen mintegy 105 ezer lej értékben a november 18–19-én végrehajtott művelet során.

Ócskavasbegyűjtőnél végződött a nagyszabású vasúti ellenőrzés
Hirdetés
2025. november 23., vasárnap

Vonatról kórházba: feldagadt poloskacsípésekkel ébredt a hálókocsiban

Összecsíptek a poloskák egy fiatal nőt egy vonatjárat hálókocsijában, a csípések pedig – az édesanya beszámolója alapján – feldagadtak, így egészségügyi ellátásra volt szükség.

Vonatról kórházba: feldagadt poloskacsípésekkel ébredt a hálókocsiban
2025. november 23., vasárnap

Magyarországra már megérkezett a hó, Románia nyugati fele lehűlt

Több helyen okoz fennakadást a hó a Magyarországon, kamionok, személygépkocsik és buszok továbbhaladását is segíteniük kellett a tűzoltóknak szombat este. Eközben Románia nyugati és északkeleti részére hidegebb hajnal köszöntött be, mint a többi régióba.

Magyarországra már megérkezett a hó, Románia nyugati fele lehűlt
2025. november 22., szombat

A borászkodás mai formája egyenesen pazarlás

Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!

A borászkodás mai formája egyenesen pazarlás
Hirdetés