
Térképen azok, akikre számítani lehet Székelyudvarhelyen. Bővíthető a lista
Fotó: segitunk.online
Az olaszországi és kínai tapasztalatok szerint az idős korosztályt érinti legsúlyosabban a koronavírus-fertőzés. Az országos és helyi hatóságok is erre figyelmeztetik az érintetteket: a nyugdíjasok maradjanak otthon, kerüljék a zsúfolt helyeket. De mi van akkor, ha több hétig, hónapokig elhúzódik a szükségállapot? Ki segít az otthonukba rekedt időseken?
2020. március 19., 09:052020. március 19., 09:05
2020. március 19., 09:152020. március 19., 09:15
Székelyföld több városában is csírázik a civil kezdeményezés a járványkrízisben: szomszédok, ismerősök segítenek egymáson, többen a közösségi hálón ajánlották fel, hogy idős ismerőseiknek segítenek a bevásárlásban, gyógyszereik kiváltásában. Székelyudvarhelyen mindez szervezett formát öltött, lapcsaládunk munkatársa, Szőke László felhívására
A Segítsünk egymáson! felhívás célja olyan, egyelőre székelyudvarhelyi önkéntesekből álló közösség szervezése, amelynek tagjai a vírus által veszélyeztetett korosztályt segítik: elvégzik helyettük a bevásárlást, kiváltják gyógyszereiket, segítenek a szállításukban, esetleg kutyát sétáltatnak, besegítenek a főzésben. A felhívásra rövid idő alatt ötvenen jelentkeztek, ezért a kezdeményezők a napokban a segitunk.online nevű weboldalt is beüzemelték, amely leegyszerűsíti a részvételt.
Az online felületen további önkéntesek is jelentkezhetnek (név, pontos cím és telefonszám szükséges, hogy az interaktív térképen jelölni lehessen az önkéntest), illetve itt böngészhet az is, akinek segítségre van szüksége, ugyanakkor a szükségállapot idején nyitva tartó gyógyszertárak, drogériák és élelmiszerüzletek listája is megtalálható a weboldalon. A napokban elkészült a kezdeményezés webalapú mobil applikációja is (egyelőre csak Androidra): ez hangolja majd össze az önkéntesek tevékenységét.
A fertőzéstől óvnák meg az idős korosztályt. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Fontos hangsúlyozni, hogy
„Most csak a szándék a kérdés, azokat keresem, akik vészhelyzetben másokon is tudnak, tudnának segíteni. A cél, hogy a lehető legjobban le tudjuk fedni Székelyudvarhely különböző városrészeit” – fejti ki Szőke László, hozzátéve, hogy a helyi és a megyei hatóságok is jelezték partnerségi szándékukat.
Gyergyószentmiklóson is létezik hasonló kezdeményezés, civilek itt is felajánlották segítségüket az időseknek. Mint Nagy Zoltán polgármester elmondta, egyeztetnek civil szervezetekkel és önkéntes magánszemélyekkel is annak érdekében, hogy az ilyen típusú ellátás a lehető legkisebb kockázat mellett és a lehető leghatékonyabban valósuljon meg. Ugyanis nem elég a jó szándék, a vírus terjesztésének esélyét a legkisebbre kell csökkenteni.
Csíkszeredában spontán módon alakult a civil kezdeményezés, tömbházak hirdetőfalain jelentek meg a szórólapok, amelyeken önkéntesek ajánlják fel segítségüket: orvosságot, élelmiszert vásárolnak az időseknek. A kezdeményezőkkel a Civil Csíkszereda csoportban lehet felvenni a kapcsolatot.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
2 hozzászólás