
Fotó: Kristó Róbert
Szeptember közepén indul az országos roncstraktor-program: a kiselejtezendő traktorokért, illetve egyéb mezőgazdasági gépekért a tulajdonosok legtöbb 17 ezer lejes értékjegyet kaphatnak.
2011. augusztus 22., 14:452011. augusztus 22., 14:45
2011. augusztus 22., 16:282011. augusztus 22., 16:28
Traktorok és traktoristák. „Ezek a gépek még nagyon jók”
„A program ezelőtt tíz esztendővel jött volna jól, nem pedig most” – summázza röviden Hella Tibor, a mezőgazdasági munkálatokat végző csíkszeredai Agromec vállalat igazgatója. Véleményét személyes tapasztalattal indokolja: az általa vezetett vállalkozás a kilencvenes évek végén még negyven traktorral dolgozott, mára viszont csak ennek a tizede, pontosan négy darab maradt.
„Első hallásra nem éri meg”
„A roncsprogram az autóknál tényleg jól működik, kérdés viszont, hogy a mezőgazdasági eszközök esetében is ilyen sikeres tud-e lenni. A lejárt traktorokat ugyanis nagyon sokan, így természetesen mi is, alkatrészként értékesítettük. Ezért megyeszerte nagyon lecsökkent az olyan járművek száma, amelyet be lehetne vonni a roncsprogramba” – magyarázza.
Az említett csíkszeredai cég mellett más vállalkozásoknál, valamint magánszemélyeknél is érdeklődtünk, ám a megkérdezettek elmondták: egyelőre „nem ugranak rá” a lehetőségre. Véleményük szerint a működőképes, leginkább a kilencvenes évek második felében vásárolt brassói traktorok állapota és minősége még annyira jó, hogy nem éri meg azokat 17 ezer lejért leadni. „Tudtom szerint egy leadott traktorért kapott jegy értéke 17 ezer lej, új mezőgazdasági gép vásárlása esetén viszont ehhez az összeghez még legalább 42 500 lejt kell hozzátennem. Egyszerűen nem éri meg, úgyhogy maradok az U445-ösömnél” – győzi meg saját magát egy alcsíki gazda.
Régi helyett újat...
A környezetvédelmi minisztérium minap közzétett 1995-ös számú rendelete értelmében szeptembertől elindul a roncstraktor-program. Első lépésként ettől a héttől szeptember ötödikéig az érdekelt, mezőgazdasági gépeket forgalmazó cégek a Környezetvédelmi Alapnál kell jelentkezzenek, ahol pályázat alapján kerülhetnek be a szeptember közepétől induló roncstraktor-programba. A kiírásra a régi traktoraikat, illetve mezőgazdasági gépeiket újakra cserélő gazdák jelentkezhetnek.
A forgalomból kivont gépek után legtöbb 17 ezer lejes támogatást kaphatnak. Fontos információ, hogy az állami támogatás értéke – a 17 ezer lej – nem haladhatja meg az újonnan vásárolt mezőgazdasági gép vételárának áfa nélkül számolt 40 százalékát.
Egyébként nem ez az első ilyen jellegű állami kezdeményezés: volt már egy próbálkozás használt traktorok kiselejtezésére, ám az az akció egy évvel ezelőtt leállt. A most induló – vagy inkább újrainduló – programra 51 millió lejt fordít a szaktárca. Csak a tíz évnél idősebb gépeket lehet kiselejtezni, a leadott járművek helyett pedig kötelező módon újakat kell vásárolni. A programra nem csak magán-, hanem jogi személyek is jelentkezhetnek. Bővebb információkat az illetékes minisztérium honlapján lehet találni.
Hetedik kiadásához érkezik a Csíkszentkirályi Roncsderbi, amely idén is látványos futamokkal, izgalmas döntőkkel és a közönség egyik nagy kedvencével, a rodeóval várja az érdeklődőket hétvégén.
Európai uniós, a Központi Régió Program biztosította támogatással végzik el Csíkszeredában a városszéli Hajnal, Akác és Gyár utcák felújítását. Mivel a várható finanszírozások mellé nem kis önrésszel kell társulni, hitelfelvételre lesz szükség.
Noha a csatószegi új vasúti híd már a helyére került, az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon a vágányzár az eredeti határidőig, szeptember 16-ig biztosan tart. Addig továbbra is autóbuszok szállítják az utasokat Csíkszereda és Újtusnád között.
Életének 77. évében elhunyt Major Ágoston, Guszti bácsi, a csíkszeredai sportélet meghatározó alakja. A labdarúgóedző 38 éven át foglalkozott gyerekekkel, több száz csíki fiatal labdarúgó nevelésében vett részt.
Megemlékezést tartanak szerdán, augusztus 26-án az úzvölgyi katonai temetőben – tájékoztatott Csíkszentmárton Község Polgármesteri Hivatala.
Közel két éve működnek Csíkszeredában a digitális hulladékgyűjtőpontok. Noha a szelektív hulladékgyűjtés terén vannak kedvező tapasztalatok, a rendszer működésével továbbra sem elégedett a városvezetés, és a rongálások is aggasztók.
Elkezdődhet jövő héten a csíkszentmártoni korai fejlesztő és rehabilitációs központ teljes felújítása. A 60,7 millió lejes beruházás során nemcsak az épületegyüttest korszerűsítik, hanem új rehabilitációs szolgáltatásokat is kialakítanak.
Átmeneti vagy időszakos vízellátási szünetre kell számítani Csíkszeredában több utcában is kedden, javítási munkálatok miatt.
Egyre nehezebb megélni Hargitafürdőn, hiszen munkahelyek szűntek meg, vállalkozások zártak be, a turizmus pedig túlzottan a téli idényre épül. A településen már keresik a kapaszkodókat a nagy sítervektől a négy évszakos turizmusig.
Elfogadták Csíkszereda városközpontjának védett övezeti rendezési tervét, amely szűkíti a védett központi övezetet, több helyen lazítja az építkezési előírásokat, és a tömbháznegyedek esetében is csökkentheti a bürokráciát.
szóljon hozzá!