
Vércukorszintmérés. Meghaladja a 11 ezret a diabéteszesek száma Hargita megyében
Fotó: Barabás Ákos
Divatját éli az egészséges táplálkozás, mégis évről évre folyamatosan nő a cukorbetegek száma. A kettes típusú diabétesz előfordulása a leggyakoribb, a hajlamosító tényezők az életmódbéli szokásokhoz köthetők. Székelyudvarhelyen évente közel kétszázzal nő a diagnosztizált cukorbetegek száma.
2017. április 10., 14:482017. április 10., 14:48
Székelyudvarhelyen jócskán meghaladja a négyezret a diagnosztizált cukorbetegek száma, és ez több mint százötvennel nő minden évben, megyeszerte pedig már tavaly túllépte a 11 ezret a diabéteszesek száma.
– tudtuk meg Lőrinczi Csaba diabetológus, belgyógyász főorvostól, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatójától.
Fotó: Barabás Ákos
A jelenségnek számos oka van, de összefoglalva a túltápláltság és a mozgásszegény életmód az, ami a cukorbetegség kialakulásának kedvez – foglalta össze a hajlamosító tényezőket a szakorvos. A legszembeötlőbb tünetek a gyakori vizelési inger, illetve az, hogy az illető sok folyadékot fogyaszt és fáradékony. Az orvosok tapasztalatai azt mutatják, hogy amikor megjelennek a tünetek, akkor már magas a páciens vércukorszintje is. Ugyanakkor az is elmondható, hogy az orvosoknak rendszerint még a szövődmények kialakulása előtt sikerül diagnosztizálniuk a cukorbetegséget: gyakran maga a beteg jelentkezik kivizsgálásra, vagy háziorvosa javaslatára végeztet vércukormérést.
általában a szem, a vese és az érrendszer állapotának romlásával jár.
– mondta el Lőrinczi. A gyermekek esetében egyébként a legjellemzőbb az egyes típusú cukorbetegség volt, ami ma már viszonylag ritka, a gyermekkori elhízás gyakorisága miatt viszont nő a kettes típusú diabétesz előfordulása. A kórház orvosigazgatója szerint a cukorbetegek számának folyamatos emelkedése miatt két-három új szakorvosnak is munkát tudnának adni a kórházban. A székelyudvarhelyi kórház nyilvántartásában jelenleg több mint 4500 diabéteszes beteg szerepel, számuk pedig évente 150–180 új pácienssel bővül.
Nem gyógyítható, de ma már jól kezelhető a diabétesz
Fotó: Barabás Ákos
Nő az érdeklődés a laktóz-, cukor- és gluténmentes élelmiszerek iránt Székelyudvarhelyen, tudtuk meg a Székelyföldi üzletlánc marketingigazgatójától. Komsa Csongor elmondta, ők az utóbbi fél évben szélesítették a termékskálát, és hamarosan ismét bővítik, éppen a nagy érdeklődés miatt. Még csokinyuszikból is be kell szerezniük diabetikus változatot, akkora az igény.
Hargita megyei adatok
A megyében hét diabetológus szakorvos dolgozik, viszont gyermekdiabetológus nincs. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint 2015 óta 401 beteggel nőtt a diagnosztizált diabéteszesek száma. 2014-ben még 10 526 beteg szerepelt a nyilvántartásban, számukra betegenként évi 990 lej értékű gyógyszertámogatást biztosított az állam. 2015-ben 10 946-ra nőtt a cukorbetegek száma, ugyanakkor 1001 lejre nőtt a gyógyszertámogatás értéke. Az elmúlt évben már 11 374 beteg szerepelt a megyei nyilvántartásban, a gyógyszertámogatás pedig 1035 lej volt páciensenként – tájékoztatta az Udvarhelyi Híradót a megyei egészségbiztosítási pénztár.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
Ismét 9 lej alá csökkent a standard benzin literenkénti ára a romániai töltőállomásokon, miután az elmúlt napokban mindegyik kúthálózat jelentősen mérsékelte árait. Gázolajat továbbra is 9 lej fölötti áron tankolhatunk.
Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.
Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.
Százmillió lej értékű projekt zárult le Hargita megyében, amelynek keretében 83 oktatási intézmény több mint 220 egységének mintegy 1500 tanterme és oktatási tere gazdagodott korszerű felszerelésekkel.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa a Facebook-oldalán jelentette be a lemondását.
Egy bukaresti villamoson történteknek két színházi ember is szemtanúja volt – ebből aztán monodráma született, most pedig színházi előadás formálódik belőle. A valós történet mögött azonban aktuális társadalmi jelenségre világítanak rá az alkotók.
Támogatásban részesül több Hargita, Maros és Kovászna megyei színház, néptáncegyüttes és kulturális intézmény a kormány döntése nyomán, amely az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények működését segíti.
szóljon hozzá!