
Vércukorszintmérés. Meghaladja a 11 ezret a diabéteszesek száma Hargita megyében
Fotó: Barabás Ákos
Divatját éli az egészséges táplálkozás, mégis évről évre folyamatosan nő a cukorbetegek száma. A kettes típusú diabétesz előfordulása a leggyakoribb, a hajlamosító tényezők az életmódbéli szokásokhoz köthetők. Székelyudvarhelyen évente közel kétszázzal nő a diagnosztizált cukorbetegek száma.
2017. április 10., 14:482017. április 10., 14:48
Székelyudvarhelyen jócskán meghaladja a négyezret a diagnosztizált cukorbetegek száma, és ez több mint százötvennel nő minden évben, megyeszerte pedig már tavaly túllépte a 11 ezret a diabéteszesek száma.
– tudtuk meg Lőrinczi Csaba diabetológus, belgyógyász főorvostól, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatójától.
Fotó: Barabás Ákos
A jelenségnek számos oka van, de összefoglalva a túltápláltság és a mozgásszegény életmód az, ami a cukorbetegség kialakulásának kedvez – foglalta össze a hajlamosító tényezőket a szakorvos. A legszembeötlőbb tünetek a gyakori vizelési inger, illetve az, hogy az illető sok folyadékot fogyaszt és fáradékony. Az orvosok tapasztalatai azt mutatják, hogy amikor megjelennek a tünetek, akkor már magas a páciens vércukorszintje is. Ugyanakkor az is elmondható, hogy az orvosoknak rendszerint még a szövődmények kialakulása előtt sikerül diagnosztizálniuk a cukorbetegséget: gyakran maga a beteg jelentkezik kivizsgálásra, vagy háziorvosa javaslatára végeztet vércukormérést.
általában a szem, a vese és az érrendszer állapotának romlásával jár.
– mondta el Lőrinczi. A gyermekek esetében egyébként a legjellemzőbb az egyes típusú cukorbetegség volt, ami ma már viszonylag ritka, a gyermekkori elhízás gyakorisága miatt viszont nő a kettes típusú diabétesz előfordulása. A kórház orvosigazgatója szerint a cukorbetegek számának folyamatos emelkedése miatt két-három új szakorvosnak is munkát tudnának adni a kórházban. A székelyudvarhelyi kórház nyilvántartásában jelenleg több mint 4500 diabéteszes beteg szerepel, számuk pedig évente 150–180 új pácienssel bővül.
Nem gyógyítható, de ma már jól kezelhető a diabétesz
Fotó: Barabás Ákos
Nő az érdeklődés a laktóz-, cukor- és gluténmentes élelmiszerek iránt Székelyudvarhelyen, tudtuk meg a Székelyföldi üzletlánc marketingigazgatójától. Komsa Csongor elmondta, ők az utóbbi fél évben szélesítették a termékskálát, és hamarosan ismét bővítik, éppen a nagy érdeklődés miatt. Még csokinyuszikból is be kell szerezniük diabetikus változatot, akkora az igény.
Hargita megyei adatok
A megyében hét diabetológus szakorvos dolgozik, viszont gyermekdiabetológus nincs. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint 2015 óta 401 beteggel nőtt a diagnosztizált diabéteszesek száma. 2014-ben még 10 526 beteg szerepelt a nyilvántartásban, számukra betegenként évi 990 lej értékű gyógyszertámogatást biztosított az állam. 2015-ben 10 946-ra nőtt a cukorbetegek száma, ugyanakkor 1001 lejre nőtt a gyógyszertámogatás értéke. Az elmúlt évben már 11 374 beteg szerepelt a megyei nyilvántartásban, a gyógyszertámogatás pedig 1035 lej volt páciensenként – tájékoztatta az Udvarhelyi Híradót a megyei egészségbiztosítási pénztár.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!