
A térségben egyedüli csontsűrűségmérő berendezéssel gazdagodott a gyergyószentmkilósi kórház
Fotó: Gergely Imre
Csontsűrűségmérésre alkalmas gép érkezett hétfőn a gyergyószentmiklósi kórházhoz. Ez az első azon tizenhárom új készülék közül, amelyek megvásárlására a múlt évben nyert finanszírozást az intézmény. A régió egyik legmodernebb járóbeteg-ellátója lesz a gyergyói.
2020. június 15., 18:212020. június 15., 18:21
2020. június 15., 18:252020. június 15., 18:25
Kétmillió eurós fejlesztésre nyert uniós finanszírozást a gyergyószentmiklósi kórház 2019-ben. A közbeszerzések és egyéb procedúrák lassan lezárulnak, így már kézzelfogható eredménye is van a beruházásnak.
Az új gépet főként az ortopédia fogja használni, és az emberi testben található bármilyen csontrész vizsgálatára, vagy akár az egész testre kiterjedő vizsgálat elvégzésére is alkalmas – közölte Ferenczy István kórházmenedzser. A csontsűrűségmérő 136 ezer lejbe került, és ez csak az egyik kisebb eszköz azok közöl, amelyekkel felszerelik az intézményt.
Hamarosan egy nagy felbontású emésztőrendszeri videoendoszkóp és egy, az agyi elektromos tevékenység mérésére alkalmas EEG-készülék leszállítása várható.
Fotó: Gergely Imre
Amint az Nagy Zoltán polgármester tájékoztatásából kiderül, az említettek mellett
Ilyen például a komputertomográf (CT), a különböző vizsgálatokra alkalmas EKG-készülékek és az emlőrákszűréshez használt digitális mammográfiás készülék is.
„A járóbeteg-szakrendelők felszereltsége eddig hiányos volt, a meglévő orvosi képalkotó berendezések is már idejüket múlták. A pályázati forrásból megvalósuló fejlesztések részeként ezeket cseréljük most újakra, korszerűekre, hogy egészségi intézményünket felzárkóztassuk a legmodernebbek, legfelszereltebbek sorába” – közölte a polgármester.
Fotó: Gergely Imre
A csontsűrűségmérő gép érkezésekor a polgármester még elmondta, folyamatban van a pályázat másik fontos elemének, a járóbeteg-rendelő tetőzetének beépítésére kiírt közbeszerzés is. Itt új laborhelyiségek lesznek kialakítva.
A csontsűrűségmérőt a legrövidebb időn belül üzembe kívánják helyezni, miután a szakszerű beszerelése megtörténik, és a kórházi szakszemélyzet megkapja a szükséges képzést a használatára vonatkozóan.
A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Lezárult az előkészítő szakasz, így elkezdődhet a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia nyomán indult büntetőper elsőfokú tárgyalása. Noha voltak problémák a nyomozati anyaggal, ez nem változtatott a helyzeten.
Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
szóljon hozzá!