
Az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély
Fotó: Haáz Vince
Régi adósságot törlesztett Erdőszentgyörgy azzal, hogy pénteken hivatalosan is megnyitották a helyi kastélyban a Rhédey-kiállítóteret, amely többek közt múltunk tragikus sorsú szépségének, Rhédey Claudiának állít emléket. Az Erdőszentgyörgyön született egykori grófkisasszony a jelenlegi angol királynő ükanyjának számít, így nem csoda, hogy a megnyitó igazi multikulturális kavalkád volt, amelyen grófok, nagykövetek, politikusok is jelen voltak.
2019. szeptember 20., 18:142019. szeptember 20., 18:14
2019. szeptember 23., 13:442019. szeptember 23., 13:44
Az Erdőszentgyörgy szívében álló kastély egykori építője és tulajdonosa után került Rhédey-kastélyként a köztudatba, a neobarokk kastély eddig is érdekes látnivaló volt a turisták számára, de most két évnyi kutatómunka után
Megnyílt a kiállítótér is
Fotó: Haáz Vince
A kastélyt az évszázadok alatt több neves személyiség lakta, de ismertté Rhédey Claudia személyén keresztül vált. Hogy miért éppen Claudián keresztül? A válasz egyszerű: mert a magyar grófnő sorsa egyrészt szomorúan romantikus, másrészt, mert utódain keresztül családfája Európa legismertebb királyi háza, a mai Windsor-uralkodóház felé vezet:
A Rhédey-kastély titkaiba ígér bepillantást a kiállítótér
Fotó: Haáz Vince
A Mysteria Residentiae Rhédey nevet viselő kiállítótér is ma négy nemzet kincse, éppen ezért a hivatalos megnyitója is négy nemzet legmagasabb képviseletének jelenlétével zajlott: jelen volt például Andrew Noble, Nagy-Britannia romániai nagykövete, Zákonyi Botond Magyarország romániai nagykövete, német részről Klaus Peter Krüger és Paulien Kudel Brandenburg tartomány képviselői, de Kálnoky Tibor gróf is, aki a kiállítás létrejötte alatt segítette a kommunikációt az angol királyi család tagjaival.
Az ünnepi hangulat adott
Fotó: Haáz Vince
Erdőszentgyörgy polgármestere, Csibi Attila Zoltán a megnyitón elmondta, hogy a kiállítással és a jövő további kutatásaival is régi adósságát törleszti a település.
Nekünk, erdőszentgyörgyieknek régi nagy adósságunk feltárni és gondozni, illetve bemutatni ezt a családot” – fogalmazott a városvezető, aki nem győzött köszönetet mondani, hogy kollégái igencsak szerény pénzügyi alapokból éjt nappá téve dolgoztak és létrehozták ezt az öttermes, Rhédey családot megillető hiteles kiállítóteret.
Csibi Attila Zoltán polgármester szerint a kiállítással régi adósságát törleszti Erdőszentgyörgy
Fotó: Haáz Vince
– fogalmazott a polgármester. Kifejtette, a szerény pénzügyi alapokat igyekeztek másként pótolni, különböző multimédiás eszközöket, látványterveket vetettek be, hogy még élvezhetőbb legyen a kiállítás.
Az ünnepélyes szalagvágás. A Mysteria Residentiae Rhédey nevet viselő kiállítótér is ma négy nemzet kincse
Fotó: Haáz Vince
A megnyitón még magyarul is szólt néhány szót Andrew Noble angol nagykövet, majd azt hangsúlyozta, örül, hogy egy olyan helyszínen lehet, amely az angol kultúra sokszínűségére világít rá, hiszen az angol királyok és királynők nagyon változatos történelmi háttérrel rendelkeznek.
Ez a múzeum és a Rhédey Claudia grófnőnek állított emlék ezt a nemzetek közötti köteléket képviseli és erősíti” – fogalmazott a nagykövet.
Gróf Kálnoky Tibor is megtekinti a tárlatot
Fotó: Haáz Vince
Zákonyi Botond Magyarország romániai nagykövete azt hangsúlyozta, hogy 2017-ben olvasta először, hogy Erdőszentgyörgy polgármesterének az a terve, hogy két év alatt létrehozza ezt a kiállítást, és gratulál ahhoz, hogy ez tényleg sikerült. Kalus Peter Krüger, a németországi Brandenburg tartomány képviselőjeként nagyon sok látogatót kívánt a múzeumnak és a településnek, illetve azt, hogy aki betér ide, az
Multimédiás eszközök gazdagítják az anyagot
Fotó: Haáz Vince
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke azt hangsúlyozta, sokan nap mint nap elmennek az erdőszentgyörgyi kastély előtt, miközben nem is tudják, mi minden rejteget az épület.
De nagyon fontos mindannyiunk számára azért is, mert olyan érték ez a kastély, ez a kiállítás, amely turistákat vonz ide” – fogalmazott a tanácselnök.
Az angol nagykövet mint látogató
Fotó: Haáz Vince
Az ünnepélyes szalagvágó után a hivatalosságok és a sajtó képviselői tekinthették meg először a Rhédey-kiállítóteret.
Az első terem bemutatja a Rhédey-család történetét, de a magyar grófnőnek is egy teljes termet adóznak, mint ahogy a férjével, Württembergi Sándor herceggel való romantikus találkozásnak is, de Erdőszentgyörgy és a kastélytörténet is teret kapott a múzeumban.
Károly walesi herceg üzenete is a kiállítás része
Fotó: Haáz Vince
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!