
Belenézhetnek a biztosítottak az egészségügyi mátrixba. Jelentést kérhetnek majd a nekik elszámolt szolgáltatásokról
Korrupcióellenes intézkedésként határozzák meg a törvény kidolgozói a képviselőház által újonnan elfogadott jogszabályt, amely lehetővé teszi az egészségbiztosítással rendelkezőknek, hogy részletes jelentést kérjenek a nekik elszámolt egészségügyi szolgáltatásokról egy teljes évre. A tételes kimutatás az elszámolt szolgáltatások költségére is kiterjed majd.
2019. szeptember 08., 20:002019. szeptember 08., 20:00
Az egészségügyi szolgáltatások elszámolásának átláthatóságát növelő törvénytervezet már két éve, 2017 novembere óta vesztegel a parlamentben, korábban a szenátus is elutasította, de végül döntő házként szerdán megszavazta a képviselőház.
Az új jogszabály államelnöki kihirdetése után a biztosítottak
Gyakorlatilag ezt összevethetik azzal, hogy a valóságban milyen jellegű ellátásban részesültek, és az esetleges visszaélésekről panaszt tehetnek – nyilatkozta a központi sajtónak a jogszabályt kidolgozó képviselők egyike, Tudor Pop, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) tagja. Szerinte az új törvény „egy új frontot nyit” az egészségbiztosítási rendszerben zajló korrupció elleni harcban, egy olyan rendszerben, amelyben „több tízmillió lej vándorol az egészségügyben tevékenykedő maffia zsebébe”.
A biztosítottak által igényelhető éves jelentés lehetősége nem újdonság, olyannyira, hogy már több mint tíz éve,
– közölte megkeresésünkre Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Az új törvény azonban részletesebb hozzáférést biztosít ezekhez a személyes adatokhoz a biztosítottaknak, akik az új intézkedés értelmében
– emelte ki az újdonságokat az intézmény vezetője, kérdésükre azt is közölve, hogy a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz még egyetlen ilyen jellegű igénylés sem érkezett 2006 óta. Megtörténik, hogy időnként egy-egy elvégzett szolgáltatásról tájékoztatást kérnek a biztosítottak, de éves jelentést még senki nem kért. Duda Tihamér szerint hasznos lehet az új intézkedés a biztosítottaknak, a törvény kidolgozójának azon kijelentése ellen viszont határozottan tiltakozik, hogy rengeteg fiktív elszámolás történik a rendszerben, legalábbis Hargita megye esetében ez teljesen kizárt.
Az új törvény adta lehetőséggel kapcsolatban még elmondta,
de számára az is kétséges, hogy a jelentés alapján egy biztosított több hónapra visszamenőleg pontosan vissza tud majd emlékezni arra, milyen dátumon kapott meg bizonyos egészségügyi szolgáltatásokat. Ha mégis biztos benne, hogy fiktív elszámolás történt, akkor
Ha illetéktelen személy használta, azt valószínűleg a nyomozó hatóságok feladata lesz kideríteni – vélekedett a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!