
Belenézhetnek a biztosítottak az egészségügyi mátrixba. Jelentést kérhetnek majd a nekik elszámolt szolgáltatásokról
Korrupcióellenes intézkedésként határozzák meg a törvény kidolgozói a képviselőház által újonnan elfogadott jogszabályt, amely lehetővé teszi az egészségbiztosítással rendelkezőknek, hogy részletes jelentést kérjenek a nekik elszámolt egészségügyi szolgáltatásokról egy teljes évre. A tételes kimutatás az elszámolt szolgáltatások költségére is kiterjed majd.
2019. szeptember 08., 20:002019. szeptember 08., 20:00
Az egészségügyi szolgáltatások elszámolásának átláthatóságát növelő törvénytervezet már két éve, 2017 novembere óta vesztegel a parlamentben, korábban a szenátus is elutasította, de végül döntő házként szerdán megszavazta a képviselőház.
Az új jogszabály államelnöki kihirdetése után a biztosítottak
Gyakorlatilag ezt összevethetik azzal, hogy a valóságban milyen jellegű ellátásban részesültek, és az esetleges visszaélésekről panaszt tehetnek – nyilatkozta a központi sajtónak a jogszabályt kidolgozó képviselők egyike, Tudor Pop, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) tagja. Szerinte az új törvény „egy új frontot nyit” az egészségbiztosítási rendszerben zajló korrupció elleni harcban, egy olyan rendszerben, amelyben „több tízmillió lej vándorol az egészségügyben tevékenykedő maffia zsebébe”.
A biztosítottak által igényelhető éves jelentés lehetősége nem újdonság, olyannyira, hogy már több mint tíz éve,
– közölte megkeresésünkre Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Az új törvény azonban részletesebb hozzáférést biztosít ezekhez a személyes adatokhoz a biztosítottaknak, akik az új intézkedés értelmében
– emelte ki az újdonságokat az intézmény vezetője, kérdésükre azt is közölve, hogy a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz még egyetlen ilyen jellegű igénylés sem érkezett 2006 óta. Megtörténik, hogy időnként egy-egy elvégzett szolgáltatásról tájékoztatást kérnek a biztosítottak, de éves jelentést még senki nem kért. Duda Tihamér szerint hasznos lehet az új intézkedés a biztosítottaknak, a törvény kidolgozójának azon kijelentése ellen viszont határozottan tiltakozik, hogy rengeteg fiktív elszámolás történik a rendszerben, legalábbis Hargita megye esetében ez teljesen kizárt.
Az új törvény adta lehetőséggel kapcsolatban még elmondta,
de számára az is kétséges, hogy a jelentés alapján egy biztosított több hónapra visszamenőleg pontosan vissza tud majd emlékezni arra, milyen dátumon kapott meg bizonyos egészségügyi szolgáltatásokat. Ha mégis biztos benne, hogy fiktív elszámolás történt, akkor
Ha illetéktelen személy használta, azt valószínűleg a nyomozó hatóságok feladata lesz kideríteni – vélekedett a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.
A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.
Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.
Első házként elfogadta szerdán a szenátus azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a középiskolák számára, hogy igazgatótanácsi döntéssel betiltsák a mobiltelefonok használatát az iskolában.
Belép a román piacra a Normal dán kiskereskedelmi vállalat – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál információ alapján.
Az alkotmánybíróság szerdai döntése szerint sérti az alkotmányt az a törvénytervezet, amely szerint a romániai kluboknak a hivatalos mérkőzéseken legalább 40 százalékban hazai sportolókat kell szerepeltetniük a 2026–2027-es szezontól.
szóljon hozzá!