
Az új rendelkezések értelmében csak nyomós okkal lehet az utcán tartózkodni. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Részleges kijárási tilalom lép érvénybe az új típusú koronavírus terjedésének megfékezése érdekében: éjjel csak indokolt esetben lehet elhagyni az otthonokat, ugyanakkor az élelmiszer-üzletek és gyógyszertárak kivételével bezárnak a boltok a plázákban.
2020. március 21., 21:532020. március 21., 21:53
2020. március 22., 11:162020. március 22., 11:16
Az új intézkedéseket Marcel Vela belügyminiszter jelentette be szombaton este. A tárcavezető által ismertetett, március 22-étől, vasárnap 22 órától hatályba lépő katonai rendeletek értelmében a személyforgalomra vonatkozó korlátozás részeként
Reggel 6 és este 10 óra között csak a következő esetekben ajánlott elhagyni a lakást:
munkavégzés céljából,
alapvető szükségleti cikkek beszerzése érdekében,
halaszthatatlan egészségügyi-orvosi ellátás érdekében,
gyermek ellátása,
haláleset,
továbbá a lakóhely közvetlen környezetében megejtett rövid kijárás esetében.
Ez utóbbi, a március 23-án, hétfőn 22 órától életbe lépő katonai rendelet más rendelkezései azt is előírják, hogy az állampolgároknak munkahelyi igazolvánnyal, a munkaadó által aláírt igazolással vagy saját felelősségre írt nyilatkozattal kell indokolniuk lakhelyük elhagyását.
Ezzel egy időben a román hatóságok immár nem teszik lehetővé a külföldi állampolgárok és a hontalanok beutazását az országba, az átutazást pedig magyarországi mintára fogják lebonyolítani.
Az előírás alól kivételt képeznek a következő kategóriák: azok az idegen állampolgárok, akik a szomszédos országokkal kötött egyezség alapján, tranzitfolyosón áthaladnak az országon; a román állampolgárok családtagjai; a romániai lakhellyel rendelkező európai uniós vagy svájci állampolgárok családtagjai; a romániai tartózkodási engedéllyel rendelkező személyek; a munkaügyben Romániába utazó személyek, amennyiben ezt dokumentummal igazolni tudják.
az országon átutazó külföldi állampolgárok; a kényszerítő (orvosi vagy családi) okokból utazók; illetve azok a személyek, akik nemzetközi védelemre szorulnak vagy más, humanitárius okokból utazni kényszerülnek.
Az új intézkedések értelmében
Meghatározatlan ideig felfüggesztik a plázák tevékenységét is,
Visszaviszik a karanténba azokat, akik engedély nélkül hagyták el a vesztegzárat, és ott, őrizet alatt, újabb 14 napot kell eltölteniük. Marcel Vela belügyminiszter sajnálatosnak nevezte az intézkedést, amit azonban a többi állampolgár egészsége és biztonsága érdekében meg kellett hozniuk.
Vela szerint rendfenntartó erők viszik vissza az intézményes karantént elhagyó személyeket, akiket azonnal őrizet alá helyeznek, és
Vela hozzátette: ezek az intézkedések „nem mentesítik az elkövetőket a szabálysértési vagy büntetőjogi felelősség alól”.
A helyi önkormányzatoknak kötelességük azonosítani és nyilvántartásba venni azokat a 65 éven felüli személyeket, akiknek nincsenek hozzátartozóik, vagy segítségre szorulnak, és támogatniuk kell őket, hogy minél kevésbé legyenek kitéve a vírusfertőzés veszélyének a lakhelyük elhagyása által.
Az egyházi szertartásokat meg lehet tartani a templomokban, de a hívek nem lehetnek jelen ezeken, a médián keresztül vagy online követhetik. A 2020/2-es katonai rendelet engedélyezi a keresztelők, esküvők, temetések megtartását is, ezeken azonban legfeljebb nyolc személy vehet részt.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
6 hozzászólás