
Az új rendelkezések értelmében csak nyomós okkal lehet az utcán tartózkodni. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Részleges kijárási tilalom lép érvénybe az új típusú koronavírus terjedésének megfékezése érdekében: éjjel csak indokolt esetben lehet elhagyni az otthonokat, ugyanakkor az élelmiszer-üzletek és gyógyszertárak kivételével bezárnak a boltok a plázákban.
2020. március 21., 21:532020. március 21., 21:53
2020. március 22., 11:162020. március 22., 11:16
Az új intézkedéseket Marcel Vela belügyminiszter jelentette be szombaton este. A tárcavezető által ismertetett, március 22-étől, vasárnap 22 órától hatályba lépő katonai rendeletek értelmében a személyforgalomra vonatkozó korlátozás részeként
Reggel 6 és este 10 óra között csak a következő esetekben ajánlott elhagyni a lakást:
munkavégzés céljából,
alapvető szükségleti cikkek beszerzése érdekében,
halaszthatatlan egészségügyi-orvosi ellátás érdekében,
gyermek ellátása,
haláleset,
továbbá a lakóhely közvetlen környezetében megejtett rövid kijárás esetében.
Ez utóbbi, a március 23-án, hétfőn 22 órától életbe lépő katonai rendelet más rendelkezései azt is előírják, hogy az állampolgároknak munkahelyi igazolvánnyal, a munkaadó által aláírt igazolással vagy saját felelősségre írt nyilatkozattal kell indokolniuk lakhelyük elhagyását.
Ezzel egy időben a román hatóságok immár nem teszik lehetővé a külföldi állampolgárok és a hontalanok beutazását az országba, az átutazást pedig magyarországi mintára fogják lebonyolítani.
Az előírás alól kivételt képeznek a következő kategóriák: azok az idegen állampolgárok, akik a szomszédos országokkal kötött egyezség alapján, tranzitfolyosón áthaladnak az országon; a román állampolgárok családtagjai; a romániai lakhellyel rendelkező európai uniós vagy svájci állampolgárok családtagjai; a romániai tartózkodási engedéllyel rendelkező személyek; a munkaügyben Romániába utazó személyek, amennyiben ezt dokumentummal igazolni tudják.
az országon átutazó külföldi állampolgárok; a kényszerítő (orvosi vagy családi) okokból utazók; illetve azok a személyek, akik nemzetközi védelemre szorulnak vagy más, humanitárius okokból utazni kényszerülnek.
Az új intézkedések értelmében
Meghatározatlan ideig felfüggesztik a plázák tevékenységét is,
Visszaviszik a karanténba azokat, akik engedély nélkül hagyták el a vesztegzárat, és ott, őrizet alatt, újabb 14 napot kell eltölteniük. Marcel Vela belügyminiszter sajnálatosnak nevezte az intézkedést, amit azonban a többi állampolgár egészsége és biztonsága érdekében meg kellett hozniuk.
Vela szerint rendfenntartó erők viszik vissza az intézményes karantént elhagyó személyeket, akiket azonnal őrizet alá helyeznek, és
Vela hozzátette: ezek az intézkedések „nem mentesítik az elkövetőket a szabálysértési vagy büntetőjogi felelősség alól”.
A helyi önkormányzatoknak kötelességük azonosítani és nyilvántartásba venni azokat a 65 éven felüli személyeket, akiknek nincsenek hozzátartozóik, vagy segítségre szorulnak, és támogatniuk kell őket, hogy minél kevésbé legyenek kitéve a vírusfertőzés veszélyének a lakhelyük elhagyása által.
Az egyházi szertartásokat meg lehet tartani a templomokban, de a hívek nem lehetnek jelen ezeken, a médián keresztül vagy online követhetik. A 2020/2-es katonai rendelet engedélyezi a keresztelők, esküvők, temetések megtartását is, ezeken azonban legfeljebb nyolc személy vehet részt.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
6 hozzászólás