
Marosszentgyörgyön nem csak takarítottak, de a település arculatának rendbehozására is odafigyelnek
Fotó: Haáz Vince
Maros megye valamennyi önkormányzata, összesen 102 község és város kapcsolódott be a Tiszta Romániát! elnevezésű programba, amelyből a Hargita megyei települések is kivették a részüket, hiszen sok helyen még a program kezdete előtt megszervezték a tavaszi takarítási és szemétgyűjtési akcióikat.
2022. május 05., 20:582022. május 05., 20:58
A környezetvédelmi minisztérium által kezdeményezett Tiszta Romániát! kampány április 4-én kezdődött és május 4-én ért véget, ám arra való tekintettel, hogy országszerte még mindig nagyon sok az eldobott szemét, további egy hónappal meghosszabbították azt.
Ezzel egyidőben, elindul a napokban az Egy, két, há’! szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő és oktató kampány is.
A vízügyi hatóság 50 iskola diákjait is bevonta a vízpartok megtisztításába, ők országszerte 131 tonna szemetet gyűjtöttek. Kovászna megyében például 4 tonna hulladékot takarítottak össze a folyók partjáról. Székelyföld élen járt a takarításban, hiszen még a kampány első időszakában a környezetőrséghez érkezett jelentések alapján mintegy 120 tonna hulladékot gyűjtöttek össze. Szeben megye után Hargita megyéből érkezett a legtöbb igénylés. Maros megyében is valamennyi önkormányzat bekapcsolódott a programba. Ahogy a prefektúra illetékese a Székelyhon érdeklődésére elmondta:
Damian Samoila prefektusi szóvivő szerint, összesítés még nincs arról, hogy pontosan mennyi hulladék gyűlt össze, hiszen a program még tart. Az azonban látszik, hogy
Májustól júliusig a környezetvédelemről és szelektív hulladékgyűjtésről szóló iskolai párbeszédeket szerveznek, ismertetik, hogy miért fontos külön gyűjteni a különböző alapanyagú szemetet, mit jelent a gazdaság számára az újrahasznosítás.
Romániában a települési hulladék alig 14 százalékát hasznosítják újra, és a megtermelt szemét mintegy 70 százaléka kerül a lerakókba – derül ki a környezetvédelmi minisztérium adataiból.
Ezt kell tudatosítanunk a lakossággal, és ennek első lépése az, hogy a mindennapi rutin részévé váljon a hulladék szelektív gyűjtése. Éppen ezért a környezetvédelmi tárca minden olyan kezdeményezést támogat, amely a lakosság tudatosítását tűzi ki célul” – hangsúlyozta Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter az Egy, két, há'! szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő és oktató kampány indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.
A Marosvásárhelyi Rádió május 15-én, vasárnap megszervezi az évek óta szokásos Maros-parti takarítást. Az elmúlt években többszáz tonna szemetet gyűjtöttek össze önkénteseikkel a Maros vásárhelyi partszakaszain, de a cél nem csupán a folyópart kitakarítása, hanem a probléma tudatosítása, a cselekvésre való ösztönzés és a környezettudatos életre való nevelés.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!