
Népszerűek a történelmi korok ihlette divatbemutatók. Archív
Fotó: Antal Erika
Kilencedik alkalommal szerveznek olyan divatbemutatót Marosvásárhelyen, amelynek ihletője valamely történelmi korszak. Az idén a reneszánsz stílusjegyeit hordozzák a bemutatott művészi alkotások.
2017. november 23., 19:042017. november 23., 19:04
November 27-én, hétfőn 18 órától a Kultúrpalota nagytermében újból megrendezik a történelmi divatbemutatót, amelyen képzőművészek, divattervezők, művészetis középiskolások, illetve egyetemi hallgatók tervezte és készítette ruhák, ékszerek, táskák, kiegészítők láthatók. Márton Krisztina szervező a Székelyhonnak elmondta, az idén a reneszánsz jegyében szervezik meg az eseményt, az alkotások ennek a történelmi kornak a stílusjegyeit hordozzák magukon.
A résztvevők között szép számban vannak újak, de a korábbi években bemutatkozott képzőművészek és divattervezők sem fognak hiányozni. Például a Művészeti Gimnázium diákjai Csíky Ágnes vezetésével, illetve az 5–8. osztályosok – Makkai Csilla tanítványai – is bekapcsolódnak, és a Kultúrpalota előcsarnokában részt vesznek az erre az alkalomra megrendezett kiállításon.
Szakács Ágnes az első bemutatótól kezdve rendszeresen jelen van kollekcióival a divatbemutatón, viszontláthatjuk Ördög Angéla, Pascu Annamária műveit is. Visszatér Gönczi Anikó Magyarországról, ez alkalommal ékszerekkel, ahogy Hajnal Zsuzsa is ékszereit, Feigel Gabriella és Kiss Katalin nemezelt alkotásait, Ferencz Zsolt bőrtáskáit mutatja be. Gyulai Róbert is volt már, ez alkalommal egy egész nagy kollekciót hoz – hívta fel a figyelmet a szervező.
Érdeklődésünkre, hogy milyen ruhákra számíthatnak a nézők, Márton Krisztina elmondta, az alkotókra bízták, szabadon készülhettek, akár mindennapi, vagy alkalmi ruházattal, illetve olyan ruhakölteményekkel, amelyek nem felvehetők. Az elvárás az volt, hogy művészi és egyedi alkotások legyenek és a reneszánsz stílus valamely jegyét hordozzák, valamint továbbörökítsék azt.
Első alkalommal a barokk jegyében szerveztek divatbemutatót, majd a különböző korokat mutatták be, a 20. századhoz érve a népművészet volt a téma, annak ellenére, hogy az nem köthető valamely korszakhoz. Márton Krisztina elmondta, hogy már készülnek a következő, a tíz évet ünneplő jövő évi eseményre, amelynek újból a barokk lesz az ihletője.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy jövő héten újraindulhat az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) kibertámadás miatt leállt tevékenysége.
Nőtt a bejelentett családon belüli erőszakos esetek száma Hargita megyében: az év első felében 261 bűncselekményt jegyeztek, szemben a tavalyi azonos időszak 199 esetével. A rendőrség szerint az áldozatok nagyobb bizalommal fordulnak a hatóságokhoz.
Újabb két korszerű és környezetbarát bölcsődét adtak csütörtökön át Hargita megyében. Az új intézmények Siménfalván, valamint Csíkszentgyörgy községben, Csíkbánkfalván épültek.
A természettudományok és a matematika-informatika szakokra volt a legnehezebb idén bejutni a nyolcadik osztályt végzetteknek Székelyföldön. A magyar tagozaton 8,80 volt a legmagasabb utolsó bejutási átlag az egyik székelyföldi líceumban.
A Henley Passport Index júliusi adatai szerint a román útlevél a 11. helyen áll a világon, ami Románia eddigi legjobb helyezése ebben a rangsorban – közölte csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu ügyvivő belügyminiszter.
Aláírták a gyergyószentmiklósi Mobilitás 2 projekt kivitelezési szerződését, így augusztusban kezdődhetnek a munkálatok. A közel 15 millió lejes beruházás többek között útfelújítást, új járdákat, parkolókat és zöldfelületek rendezését is magában foglalja.
Több mint 23 köbméter, eredetét igazoló okmányok nélküli faanyagot találtak a rendőrök egy Hargita megyei erdészeti vállalkozásnál végzett ellenőrzés során. Az érintett cégre 10 ezer lejes bírságot szabtak ki, a faanyagot pedig elkobozták.
Alexandru Rogobete szociáldemokrata (PSD) képviselő csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy módosító javaslatot nyújtott be, amellyel mentesítené az egészségügyet a létszámstop alól.
Több mint száz alkohol és drogtesztet végzett a közúti rendőrség Tusványos első két napján, azonban mindegyik eredménye negatív lett. Műszaki meghibásodások miatt azonban kilenc sofőrt büntettek összesen valamivel több mint 5 ezer lejes bírsággal.
A magyar autonómiatörekvések jelenéről és jövőjéről vitáztak Tusványos második napján politikusok, jogászok és nemzetpolitikai szereplők. A beszélgetés középpontjában Székelyföld, Vajdaság és az európai kisebbségvédelem állt.
szóljon hozzá!