
Állataikat, terményüket és saját testi épségüket féltik a székelyszentmihályiak
Fotó: Erdély Bálint Előd
Napi szinten bejárt Székelyszentmihályra az elmúlt hetekben egy hím medve, amely már több háztartáshoz is betört, ahol nyulakat és szárnyasokat pusztított el. A vadászok kilövési engedélyért folyamodnak az ügyben, ám a jóváhagyás folyamatának megkönnyítése érdekében arra kérnek mindenkit, hogy jelentsék be a károkat a polgármesteri hivatalban.
2020. szeptember 17., 09:122020. szeptember 17., 09:12
2020. szeptember 17., 09:262020. szeptember 17., 09:26
Nyulakat és csirkéket pusztít el, valamint a termőföldeken és a gyümölcsösökben is kárt tesz az a medve, amelyet napi szinten látnak Székelyszentmihályon – tudtuk meg a helyiektől. A jószágaikat és saját testi épségüket féltő lakosok már petíciót is kezdeményeztek az ügyben, kérve a hatóságokat, hogy cselekedjenek a probléma megszüntetése érdekében.
A kistelepülésen találkoztunk Varga Norberttel, aki megerősítette lapunknak, hogy valóban nagy a baj, valós a lakók félelme. Ő maga éppen az előző nap látta a nagyvadat, amely szerencsére akkor nem okozott kárt. Mindemellett egy videófelvételt is mutatott, amelyen jól látszik, hogy a medve egyik éjszaka egy tyúkot kergetett a helyi kocsma fedett teraszán a székek között.
• Videó: Varga Norbert
Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetője közölte,
Természetesen ennek ellenére cselekednek az ügyben, a környezetvédelmi minisztériumtól kérve engedélyt a jószág kilövésére. Persze ennek végrehajtása előtt szerződést kell még kötniük a szolgáltatásról a helyi önkormányzattal.
Az igazgató szerint eddig az volt a probléma, hogy az emberek nem jelentették a káreseteket, így ők sem tudtak segíteni. Rámutatott, ez általános jelenséggé kezdett válni a lakók körében, ami egyáltalán nem helyes, hiszen ha a bejelentéssel járó bürokrácia nagy is és a kártérítés kevés, azt kell figyelembe venni, hogy a probléma magától nem szűnik meg, sőt súlyosbodhat is, ha emberre támad a vad. Kijelentette,
Mindemellett fontos tudni, hogy a jóváhagyás jó esetben is csak két hét múlva érkezik meg – ezért fontos, hogy mielőbb jelentsék be az eseteket a károsultak.
Megkeresésünkkor Péter Zoltán siménfalvi polgármester elmondta, hogy tudomása van a székelyszentmihályi medveproblémáról és sajnos hasonló gondok vannak a többi településen is. Sajnálattal tapasztalta viszont, hogy nagyon kevés káresetről érkezik hozzájuk bejelentés, így ez a helyzet megoldását szolgáló intézkedéseket is hátráltatja. Éppen ezért a vadászokkal egyetértve arra kér mindenkit, hogy még azt is jelezzék, ha csak látják a falvakban kószálni a nagyvadat. Azt mindenképp el szeretné kerülni, hogy embereket is megtámadjanak a medvék.
Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.
Elkezdődött a végzősök próbaérettségije, Székelyföldön mintegy 6500 diák vesz részt rajta, ebből Háromszéken a legkevesebben, ugyanis a tanárok bojkottja miatt sok helyen elmarad. A többi székelyföldi iskolában megszervezték a próbavizsgát.
Hétfőn a román nyelv és irodalom írásbeli vizsgával kezdődik a próbaérettségi.
Forgalmi változás lesz a sepsiszentgyörgyi Patak utcában, a Cigaretta utca és a Kós Károly utca közötti szakaszon hétfő reggeltől.
Súlyos baleset történt vasárnap a Beszterce-Naszód megyei Mezőörményesen, ahol egy személy traktor alá szorult.
Alkoholfogyasztással összefüggő közúti balesetekhez riasztották a rendőröket az elmúlt napokban. Csíkszenttamáson egy jogosítvány nélküli, ittas sofőr frontálisan ütközött, Maroshévízen pedig egy autó hídfőnek csapódott, a balesetben egy utas megsérült.
Hétfőn ül össze a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos vezetősége, hogy döntsön a kormányból való esetleges kilépésről szóló belső konzultáció menetrendjéről.
Egy autóbalesethez és két tűzesethez riasztották szombatról vasárnapra virradó éjjel a Maros megyei tűzoltókat.
Száraz növényzet gyúlt ki a Hargita megyei Galócás községben, a tűz mintegy 20 hektáros területet érint.
szóljon hozzá!