Hirdetés
Hirdetés

Rendhagyó lesz az Örmény Művészeti Fesztivál tizedik kiadása

Idén a járványhelyzet miatt nem a megszokott formájában zajlik az örmény fesztivál. Archív •  Fotó: Beliczay László

Idén a járványhelyzet miatt nem a megszokott formájában zajlik az örmény fesztivál. Archív

Fotó: Beliczay László

Rendhagyóan fog zajlani az Örmény Művészeti Fesztivál tizedik kiadása Gyergyószentmiklóson, melyet ezúttal az együttélés margójára szerveznek szeptember 12 és 13-a között. Kétféle formában zajlanak majd a rendezvények, egyfelől fizikai jelenlétet megengedő módon, amelyre várják az érdeklődőket, illetve az online térben is megosztják az összes eseményt, amely az örmény katolikus közösségi házban fog zajlani – ismertette sajtótájékoztatón Kulcsár László, a Gyergyói Örmény Katolikus Egyesület elnöke.

Hegyi Zsuzsánna

2020. szeptember 04., 16:512020. szeptember 04., 16:51

2020. szeptember 04., 17:012020. szeptember 04., 17:01

 „Szeptember 12-én, szombaton kiállításokkal fogjuk kezdeni a napot, de nem elhanyagolható, hogy a déli órákban lesz Ákontz-Kövér István magyar-örmény szerzetes emléktáblájának koszorúzása. Itt hangzanak el a köszöntő beszédek, majd az örmény közösségi ház udvarán folytatódik a program” – mondta el a szervezők nevében Kulcsár László. A folytatásban az örmény gasztronómiai érdekességeket mutatják be.

Lesz churut és ángádzsábor készítés, közben pedig lehetőséget biztosítanak arra, hogy az érdeklődők kipróbálhassák, saját maguk is készíthessenek ilyen jellegű örmény különlegességeket.

„Mint ismert az örmények folyton úton voltak, fűszerekkel, teanövényekkel is kereskedtek, így az idén ezek bemutatására fektetünk nagyobb hangsúlyt” – részletezte Kulcsár.

Hirdetés

A délutáni program különlegessége az lesz, hogy online térben is követhető lesz és bekapcsolódnak a testvérországok: Örményország Lori megyéjének tanácselnöke Andrey Ghukasyan üdvözli majd a gyergyóiakat. Nuridsány Mimi, Budapest XV. kerületének Örmény Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke, valamint Alex Avanesian az Országos Örmény Önkormányzat elnöke is bekapcsolódik az online találkozóba.

Idézet
Természetesen Issekutz Sarolta az Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület elnökével is felvesszük az interneten keresztül a kapcsolatot, mert ők voltak a mentoraink, akikkel a hadak útján harcba szálltunk, visszük tovább a stafétát és reméljük, hogy majd tőlünk is lesz aki átvegye azt

– mondta a szervező, hozzátéve, hogy meg szeretnék mutatni azt, hogy honnan vannak, és merre tartanak. Kiderült, hogy a gyergyószentmiklósi örmény családok lengyelországi vonalról származnak, akik most egy kis bemutatót tartanak. A világjárvány miatt személyesen nem jöhetnek el Gyergyószentmiklósra, de a virtuális térben találkozhat a két közösség.

Az esti órákban az örmény felmenők emlékére – klasszikus zenei hangversenyt tartanak Kostyák Előd csellóművész és Horváth Edit zongoraművész előadásában. Az örmény fiatalok is kiveszik részüket a fesztivál szervezésében. Premierszámba menő előadást tartanak a program keretében: örmény táncot mutatnak be, örmény ruhában.

Szeptember 13-án, vasárnap tartják az örmény templombúcsút. A Kisboldogasszony-misét Gál Hunor plébános tartja, a szentbeszédet pedig Küsmődi Attila szamosújvári plébános mondja. A rendezvényeket az örmény közösségi ház udvarán felszerelt projektoron is kivetítik.

A teljes program megtalálható az Örmény Fesztivál Facebook-oldalán.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Tavaly ilyenkorhoz képest majdnem ezerrel csökkent a használatba adott lakások száma

Az idei első negyedévben 11 876 lakást adtak használatba Romániában, 914-gyel kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.

Tavaly ilyenkorhoz képest majdnem ezerrel csökkent a használatba adott lakások száma
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Közvetlen vonatjárattal lehet eljutni a romániai tengerpartra

A Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători) péntektől szeptember elejéig közvetlen összeköttetést biztosít a tengerpart és az ország főbb régiói között.

Közvetlen vonatjárattal lehet eljutni a romániai tengerpartra
2026. június 12., péntek

Közel száz lejjel csökkent a nettó átlagbér Romániában

Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Közel száz lejjel csökkent a nettó átlagbér Romániában
2026. június 12., péntek

Az ország számos pontján károkat okozott a vihar

A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben is nagy erőkkel dolgozgtak az elmúlt 24 órában, a csütörtöki vihar okozta károk eltakarításán.

Az ország számos pontján károkat okozott a vihar
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Tovább nőtt az infláció májusban az országban

Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt az infláció májusban az országban
2026. június 12., péntek

Miközben az árak kilőttek, az átlagnyugdíj és az átlagbér is csökkent Romániában

Az idei első negyedévben enyhén csökkent az átlagnyugdíj Romániában, miközben az infláció továbbra is magas maradt, és számos alapvető termék, valamint szolgáltatás ára jelentősen emelkedett – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból

Miközben az árak kilőttek, az átlagnyugdíj és az átlagbér is csökkent Romániában
2026. június 12., péntek

Egy körzeti állatorvosi helyet egyelőre nem sikerült betölteni

Újra vannak körzeti állatorvosai Hargita megyének, akik a szerződéskötést követően a héten kezdtek el dolgozni. Egy körzetben azonban nem sikerült betölteni a megüresedett helyet, ott egyelőre átmeneti megoldást kell alkalmaznia a szakhatóságnak.

Egy körzeti állatorvosi helyet egyelőre nem sikerült betölteni
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Biztonságban vannak a belfasti zavargásokban érintett román állampolgárok

Valamennyi, a belfasti tüntetéseket kísérő incidensekben érintett román állampolgár segítséget kapott a helyi hatóságoktól vagy hozzátartozóitól, és ideiglenesen biztonságos helyre költöztették őket – közölte csütörtök este a román külügyminisztérium.

Biztonságban vannak a belfasti zavargásokban érintett román állampolgárok
2026. június 12., péntek

Véglegesítik a körforgalmat Csíkszentkirályon

Elkezdődött Csíkszentkirályon az E578-as jelzésű út és a 123A jelzésű megyei út kereszteződésénél kialakított ideiglenes körforgalom végleges formájának kialakítása. Pár nap alatt végeznek a munkával, de nem árt figyelni az arra autózóknak.

Véglegesítik a körforgalmat Csíkszentkirályon
2026. június 11., csütörtök

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?

A nyolcadikosok országos vizsgáján és az érettségin közreműködő tanárok fizetése változatlan marad, azaz a 2024-ben megállapított fizetést kapják idén is, de ez Maros megyében egyelőre nem okozott fennakadást a jelentkezéseknél, van elég javítótanár.

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?
Hirdetés