
Idén a járványhelyzet miatt nem a megszokott formájában zajlik az örmény fesztivál. Archív
Fotó: Beliczay László
Rendhagyóan fog zajlani az Örmény Művészeti Fesztivál tizedik kiadása Gyergyószentmiklóson, melyet ezúttal az együttélés margójára szerveznek szeptember 12 és 13-a között. Kétféle formában zajlanak majd a rendezvények, egyfelől fizikai jelenlétet megengedő módon, amelyre várják az érdeklődőket, illetve az online térben is megosztják az összes eseményt, amely az örmény katolikus közösségi házban fog zajlani – ismertette sajtótájékoztatón Kulcsár László, a Gyergyói Örmény Katolikus Egyesület elnöke.
2020. szeptember 04., 16:512020. szeptember 04., 16:51
2020. szeptember 04., 17:012020. szeptember 04., 17:01
„Szeptember 12-én, szombaton kiállításokkal fogjuk kezdeni a napot, de nem elhanyagolható, hogy a déli órákban lesz Ákontz-Kövér István magyar-örmény szerzetes emléktáblájának koszorúzása. Itt hangzanak el a köszöntő beszédek, majd az örmény közösségi ház udvarán folytatódik a program” – mondta el a szervezők nevében Kulcsár László. A folytatásban az örmény gasztronómiai érdekességeket mutatják be.
„Mint ismert az örmények folyton úton voltak, fűszerekkel, teanövényekkel is kereskedtek, így az idén ezek bemutatására fektetünk nagyobb hangsúlyt” – részletezte Kulcsár.
A délutáni program különlegessége az lesz, hogy online térben is követhető lesz és bekapcsolódnak a testvérországok: Örményország Lori megyéjének tanácselnöke Andrey Ghukasyan üdvözli majd a gyergyóiakat. Nuridsány Mimi, Budapest XV. kerületének Örmény Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke, valamint Alex Avanesian az Országos Örmény Önkormányzat elnöke is bekapcsolódik az online találkozóba.
– mondta a szervező, hozzátéve, hogy meg szeretnék mutatni azt, hogy honnan vannak, és merre tartanak. Kiderült, hogy a gyergyószentmiklósi örmény családok lengyelországi vonalról származnak, akik most egy kis bemutatót tartanak. A világjárvány miatt személyesen nem jöhetnek el Gyergyószentmiklósra, de a virtuális térben találkozhat a két közösség.
Az esti órákban az örmény felmenők emlékére – klasszikus zenei hangversenyt tartanak Kostyák Előd csellóművész és Horváth Edit zongoraművész előadásában. Az örmény fiatalok is kiveszik részüket a fesztivál szervezésében. Premierszámba menő előadást tartanak a program keretében: örmény táncot mutatnak be, örmény ruhában.
Szeptember 13-án, vasárnap tartják az örmény templombúcsút. A Kisboldogasszony-misét Gál Hunor plébános tartja, a szentbeszédet pedig Küsmődi Attila szamosújvári plébános mondja. A rendezvényeket az örmény közösségi ház udvarán felszerelt projektoron is kivetítik.
A teljes program megtalálható az Örmény Fesztivál Facebook-oldalán.
Megelőző intézkedésként és az állatok egészségének védelméért visszahívják a boltokból a Lidl Románia által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt.
Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.
A korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz – írta a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi üléséről beszámoló Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke.
Mintegy 29 ezer eszköz és bútorzat érkezett a csíkszeredai tanintézetekbe az elmúlt másfél évben. Ez volt a város legnagyobb oktatásfejlesztési programja, amelyet európai uniós támogatásból valósítottak meg. Az eredményeket pannókon is bemutatják.
Az álláspontok rugalmasabbá válására számít az RMDSZ, de a jelenlegi politikai helyzetben „Ilie Bolojan már nem lehet miniszterelnök” – jelentette ki a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi ülése után Csoma Botond.
Kilőttek azt a medvét, amelyik megtámadott hétfőn egy svájci turistát a Transzfogarasi úton.
A RMDSZ úgy döntött, hogy nem vesz részt Adrian Veștea esetleges kormányában - jelentette be Csoma Botond szóvivő, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.
Nyilvánosságra hozta az ellene készült vádiratot Barti Tihamér, aki kedden részletesen beszélt az ellene zajló büntetőeljárásról. A politikus ügyét tárgyaló alapfokú eljárás még nem indult el. Arra számít, hogy az eljárás hosszú évekig elhúzódhat.
A marosvásárhelyi megyei sürgősségi kórház intenzív osztályán fekszik kritikus állapotban az a 12 éves lány, akit hétfő délután két másik emberrel együtt elgázolt a járdán egy személygépkocsi a Beszterce-Naszód megyei Marosborgón.
Összesen tizenhárom Hargita megyei településen adtak ki medveriasztást az elmúlt négy napban. Legtöbbször Korondon kellett figyelmeztetni a lakosságot, de Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson is jelezték a nagyvad jelenlétét.
1 hozzászólás