
Épül az összefogás karácsonyfája Marosvásárhelyen. Mégis megosztó
Fotó: Haáz Vince
Kézzel kötött sálakból összeállított karácsonyfa díszíti keddtől Marosvásárhely főterét. A cseppet sem hagyományos fa sok reakciót váltott ki; negatívat és pozitívat egyaránt.
2023. december 05., 14:302023. december 05., 14:30
Marosvásárhelyen tavaly is nagy port kavart a farönkökből összeállított központi karácsonyfa, amelynek részeit az ünnep lejártával szegényeknek adományozták oda tűzifaként. Akkor is többen sérelmezték, hogy
a központi parkban, ahol évtizedekig élő fát díszítettek és álltak körül a vásárhelyiek. Szintén tavaly került át a virágóra helyéről a Színház térre a városi karácsonyfa, igaz, ez sem élő, hanem egy kúp alakú, modern műfenyő, amelyet mézeskalács-figurák díszítenek.
Tavaly farönkökből állt össze Marosvásárhelyen a karácsonyfa
Fotó: Haáz Vince
Noha várható volt, hogy a virágóra helyére idén is rendhagyó karácsonyfa kerül, mégis
Szervezői mulasztásnak is felfogható, hogy csak miután „megtelt a Facebook” sok negatív kritikával, akkor jelezték, tulajdonképpen mi is ez, és miért érdekes, miért fontos sok vásárhelyinek és nem csak. Hiszen
amelyet egyének, családok, civil szervezetek, nőszervezetek, tánccsoportok, multinacionális és kis cégek, óvodák, egyetemek, egyesületek, polgármesteri hivatalok, híres közéleti személyiségek, zenekarok kötöttek.
Így készült tavaly a rönkkarácsonyfa...
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi KULT Fesztivál mottója ugyanis
és 2020 szeptemberében tették közzé a felhívást, hogy fesztiválsálat kötnek, amihez bárki csatlakozhat. Érkeztek sáldarabok az Amerikai Egyesült Államokból, Ecuadorból, Mongóliából, Németországból, Ausztriából, Magyarországról, Angliából, Svédországból, Dániából, összesen 2500 méter.
A közösségi kezdeményezés tovább folytatódik, most is lehet sállal csatlakozni, hiszen a szervezők célja bekerülni a Guinness-rekordok könyvébe.
... és így lesz idén karácsonyfa sálakból
Fotó: Haáz Vince
Ennek a fesztiválsálnak egy része látható decemberben Marosvásárhely központjában az összefogás szimbólumaként, fenyőfaalakúra tekerve.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.
4 hozzászólás