
A kötelező távolságok betartásával közös fotó is lesz a szombati esemény végén. Archív
Fotó: Pinti Attila
A hagyományos népünnepély elmarad, a szentmisét viszont megtartják a csíksomlyói nyeregben szombaton, az Ezer Székely Leány Napján – hangzott el az eseménnyel kapcsolatos keddi sajtótájékoztatón. A csíkszeredai városvezetés részéről Füleki Zoltán, az idei házigazdák részéről pedig Csíkpálfalva polgármestere tartott „eligazítást”.
2020. június 30., 15:392020. június 30., 15:39
2020. június 30., 16:212020. június 30., 16:21
„Különleges és egyedi lesz a szombati találkozó, hiszen egyedi maga a helyzet is. Sokáig gondolkodtunk, hogy meg tudjuk-e tartani, de szabadtéri esemény révén, a korlátozások megengedik az ötszáz fős rendezvény lebonyolítását a megfelelő intézkedések betartásával” – jelentette be Füleki Zoltán.
Az alpolgármester megemlítette: idén nem lesz lovas és szekeres felvonulás, az ünnepelni vágyók ne is induljanak el ilyen módon. Mint mondta, „lehetőleg tetőtől talpig székely népviseletben jelenjünk meg a csíksomlyói nyeregben”.
„Nagy felelősség megtartani a rendezvényt, de a pünkösdi búcsún is megmutattuk, hogy felelősségteljesen tudunk viselkedni, most is ilyen hozzáállásra kérem népi kultúra kedvelőit” – nyomatékosított az alpolgármester. Elmondta, több térség hagyományőrző csoportjait is felkérték, hogy küldjenek pár fős képviseletet az eseményre, ezzel is megmutatva a találkozó színességét és összetartó erejét.
Ferencz Csaba, Csíkpálfalva polgármestere megtiszteltetésnek vette és megköszönte, hogy az idei év mellett 2021-ben is a községhez tartozó Csíkdelne lesz a találkozó házigazdája. A polgármester egy korábbi félreértést kiigazítva elmondta, a házigazda település plébánosa – Csíki Szabolcs ifjúsági lelkész – mutatja majd be a szentmisét a nyeregben.
A nagyjából két órás eseményen nem marad el a látványos közös fotó sem – a megfelelő távolsági szabályok betartásával. Az esemény élőben követhető lesz a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Facebook-oldalán.
„Ne felejtsük el, hogy pénteken, június 3-án, a Székely Népviselet Napja lesz. Akár a civil életben, akár munkahelyen, viseljük büszkén a népviseletünket” – hívta fel a figyelmet Füleki. Ennek apropóján a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes péntek éjfélig várja a népviseletben készült fotókat a hargitaneptanc@gmail.com címre, vagy az együttes Facebook-oldalára privát üzenetként. A beküldött fotókat megosztják az együttes közösség oldalán.
– hangzott el.
Kérdésünkre, miszerint az önkormányzati testület végül miért engedélyezte a kulturális és szabadidős tevékenységek megrendezését Csíkszeredában, Füleki úgy fogalmazott, elővigyázatossági okokból függesztették fel korábban a rendezvények megtartását. „Nem szerettük volna, ha bárki pénzt fektet be egy rendezvénybe és végül nem sikerül azt megtartania. A legutóbbi ülésen úgy láttuk, nem kell mi még egy újabb szigorító intézkedéssel szabályozzuk azt, amit a kormány már eleve szabályoz” – válaszolta az alpolgármester. Megtudtuk,
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás