
Nagyon megnőttek a székelyudvarhelyi városháza alárendeltségében működő alintézmények fűtésköltségei
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elsősorban rendezvények megszervezésére elkülönített költségvetésekből vonja el a pénzt a székelyudvarhelyi önkormányzat, hogy a városháza alárendeltségében működő alintézmények fűtés- és áramszolgáltatás-költségeit biztosítani tudja az év végéig. Az energiaárak – országszerte – annyira megnőttek múlt év óta, hogy némelyik alintézménynek csak az utolsó negyedévre annyi pénzre volt szüksége, mint tavaly egész évben összesen. A városháza a fogyasztás racionalizálására kérte az alárendeltségében működő intézményeket.
2022. október 15., 08:302022. október 15., 08:30
Az alegységek energiaköltségeire 635 ezer lejes költségvetés-kiegészítést hagyott jóvá a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület a legutóbbi ülésén, némelyik intézménynek csak az utolsó negyedévre annyi pénzre van szüksége, mint tavaly egész évben összesen. Amint azt Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza szóvivője érdeklődésünkre példaként elmondta,
A könyvtárnak 267 ezer lejes költségvetés-kiegészítésre volt szüksége, ami nagyobb, mint a tavalyi egész éves fűtésköltsége.
A város tanintézeteinek a költségvetését összesen 1,18 millió lejjel kellett kiegészíteni, hogy legyen pénzük év végig a fűtés- és villanyszámlák kifizetésére.
Akárcsak számos iskola, a város kulturális intézményei is akkor kerültek nehéz helyzetbe, amikor a Hargaz Rt. egy évvel ezelőtt lemondott gázkereskedői engedélyéről az energiaárak elszabadulása miatt. Ezek az intézmények a néhány hónapos türelmi időszak alatt új szolgáltatót kellett találjanak a szabadpiacon, és az energiaárak rendkívüli drágulása miatt a korábbinál jóval magasabb áron tudtak csak szerződéseket kötni. Ezalatt a gáz megawattóránkénti ára 3500 lejre nőtt, miközben korábban 96 lej volt – érzékeltette a drágulás mértékét a hivatal szóvivője.
Az alegységek közül mindössze a Haáz Rezső Múzeum van abban a szerencsés helyzetben, hogy nem kellett költségvetés-kiegészítést kérjen, ugyanis az intézménynek nem a Hargaz Rt.-vel volt szerződése, így még a régi áron kapja a gázt – magyarázta Zörgő Noémi.
Az utolsó negyedévre annyi pénzre van szüksége a székelyudvarhelyi könyvtárnak fűtésre, mint tavaly egész évben
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tanintézetek és kulturális intézmények költségvetés-kiegészítésének biztosítása érdekében a városvezetés főként különböző év végi rendezvények megszervezéséről mondott le, és ezeknek a költségvetéséből vonta el a szükséges összegeket.
„Az alintézményeknek, az oktatási intézményeknek is a város fizeti a fűtését, és a többletköltséget a városnak valahonnan elő kell teremtenie. Az év elején, a költségvetés elfogadásakor már lehetett ugyan számítani a drágulásra, de annak mértékét nem lehetett előre kiszámítani. Most, ahhoz, hogy legyen pénz a költségvetés-kiegészítésekre, valahonnan el kellett venni és ide áttenni. Az év elején a költségvetésben jóváhagyott, a következő időszakban esedékes rendezvényektől vette el a pénzt az önkormányzat és fűtésre csoportosította át, tehát
– fogalmazott a városháza szóvivője. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy néhány tervezett beruházás, fejlesztés költségvetéséből is lefaragtak, így például a színház az előzetes terveknek megfelelően megvásárolhatja a professzionális videoprojektort, amire szüksége van, de a hozzá tartozó lencséket egyelőre nem.
A költségvetési átcsoportosítások mellett takarékossági intézkedések bevezetésére is kérte a városvezetés az alintézmények vezetőit. „Értelemszerűen
– mondta ezzel kapcsolatban Zörgő Noémi.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) közel 20 megyében.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetések Hargita, Kovászna és Maros megyére is érvényesek.
Az Oroszország Ukrajna elleni háborújának nyomán az idén januártól július végéig a Tulcea megyei lakosságnak a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség által kiküldött RO-Alert riasztások száma megközelíti a 2023 és 2025 között kiküldött riasztások számát.
A szakszervezetek a korábbi bértörvény-tervezetet kifogásolva a bérszámfejtés alapjául szolgáló referenciaérték növelését kérték, de helyette egy még kisebbet kaptak. Az érdekvédelmi tömbök közösen utasítják el az új tervezetet. Az idő vészesen fogy.
Közepes erősségű, 4,4-es magnitúdójú földrengés történt kedd hajnalban a Vrancea–Buzău szeizmikus térségben. A földmozgás epicentruma mintegy 57 kilométerre volt Sepsiszentgyörgytől.
Újabb jelentkezési lehetőség nyílik keddtől a 2026-os roncsautóprogramban azoknak, akik korábban lemaradtak. Több mint 93,7 millió lejt osztanak újra, a támogatás járműtípustól függően 10 és 18,5 ezer lej között alakul.
Medve jelenlétét jelezték hétfőn este Csíksomlyón, a Sarkadi Elek utca 93 szám alatt.
Egy markológépben csaptak fel a lángok hétfőn délután Héjjasfalva községben – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (BNR) egy új, a román festőknek szentelt sorozat ezüstérméjét bocsájtotta ki a numizmatikai forgalomba hétfőn. Ez egyben az első téglalap alakú érme, amelyet a bank a numizmatikai forgalomban kibocsájt.
szóljon hozzá!