
Fotó: Keresztes Zoltán
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
2024. november 23., 15:252024. november 23., 15:25
Gáll Szabolcs polgármestert kerestük a részletekkel kapcsolatban. Elmondása szerint ebből a tetemes összegből kiépítik az ivóvíz- és csatornahálózatot Borzont teljes területén és a turisztikai övezetében.
A munkálatok során 23 kilométernyi ivóvíz- és ugyanennyi szennyvízvezetéket fektetnek le, továbbá egy műanyag szigetelésű bélés kerül az 1990-es években épült, 4 kilométer hosszú beton szennyvízvezetékbe Alfaluban. Ez azért is fontos, mert a betoncsövek illesztéseinél beszivárgó talajvíz és az esőzések során beömlő vízmennyiség rendszeresen túlterheli a szennyvíztisztító-állomást.
Bár ez a szám alacsonynak tűnhet, itt érdemes kitérni arra, hogy a turisztikai övezetekben a házak nagy távolságra helyezkednek el egymástól. Emellett a beruházás lehetőséget teremt arra, hogy a hálózat elérje a jövőben belterületté nyilvánítandó területeket, valamint elegendő vizet biztosítson az ipari zónának. A munkálatokat székelyföldi cégek társulása, a Hidrotran, a Hamerlemn és a Termolang végzi el. A projekt kivitelezési határideje 2026 júniusa.
Az aláírási ceremónián jelenlévő Bende Sándor parlamenti képviselő hangsúlyozta, hogy a projekt jól példázza, hogyan dolgozhat össze a környezetvédelem és a gazdasági fejlődés. Véleménye szerint ez a beruházás nemcsak a turizmusban, hanem más gazdasági ágazatokban is lendületet hozhat, új befektetéseket ösztönözve.
A támogatást akkor sikerült elnyernie a községnek, amikor Tánczos Barna személyében RMDSZ-es politikus irányította a minisztériumot. Ennek kapcsán Tánczos kiemelte, hogy a 2020 és 2023 közötti időszakban, amikor az RMDSZ kormányon volt, jelentős forrásokat sikerült irányítani a székelyföldi településekre ivóvíz- és csatornahálózatok fejlesztésére. Ezekből olyan beruházások valósultak meg, amelyek a helyi és megyei költségvetésekből elérhetetlenek lettek volna.
Kigyúlt és jelentős anyagi károkkal járó tüzet okozott egy elektromos roller, amelyet éjszakára a töltőn hagytak.
Folyóba zuhant személyhez riasztották a tűzoltókat Segesváron. Az áldozatot holtan emelték ki a Nagy-Küküllőből, a mentők már nem tudtak segíteni rajta.
Halálos vasúti baleset és mozdonytűz is történt kedden este: Hunyad megyében egy nőt gázolt el a vonat, Máramaros megyében pedig több mint hatvan utast kellett biztonságba helyezni egy kigyulladt szerelvény miatt.
Elkezdődött a bölcsődei és óvodai iratkozás a 2026–2027-es tanévre, Székelyföldön csak néhány intézményben számítanak túljelentkezésre. A felvétel nem jelentkezési sorrendben dől el.
Egészséges életmóddal és a módosítható kockázati tényezőknek való kitettség csökkentésével megelőzhető a rákos megbetegedések mintegy 40 százaléka – hívták fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei.
A készülő egységes bértörvény nem megfelelő az egészségügyben dolgozók számára, a kórházakban tervezett ágyszámcsökkentéssel pedig munkahelyek kerülnek veszélybe, állítja a Sanitas szakszervezet. Az érdekvédelem tiltakozásba kezd.
Medve jelenléte miatt kaptak Ro-Alert riasztást kedden az esti órákban Székelykeresztúr, Csíkcsicsó és Parajd lakói.
Több mint száz utas volt azon a vonaton, amelynek kigyulladt a mozdonya kedden délután.
Tiltakozik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) az új közalkalmazotti bértörvény tervezete ellen, amely a testület szerint „végérvényesen aláássa” az igazságszolgáltatás működését.
A gázolaj ára – az elmúlt egy évben először – a benzin ára alá csökkent a Rompetrol töltőállomásain, miután a kazah vállalat az elmúlt napokban 25 banival csökkentette a dízel üzemanyag literenkénti árát, miközben a benzin árát változatlanul hagyta.
szóljon hozzá!