
Az ARTeast Alapítvány és a B5 Stúdió idei művészeti projektjeit ismertették
Fotó: Rab Zoltán
Az ARTeast Alapítvány és a B5 Stúdió új művészeti projektet indít Retouch elnevezéssel. A romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) és a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal által is támogatott városi intervenciók projekt célja Marosvásárhely látható és láthatatlan arcának retusálása, újjáélesztése.
2022. augusztus 08., 18:322022. augusztus 08., 18:32
A Retouch két szakaszban történik, az előkészítés augusztus 2. és 8. között zajlik, a második, nyilvános szakasz időpontja szeptember 16-30. A projekt számára felajánlott magán- és városi terekben tíz meghívott művész fog alkotni.
– magyarázta érdeklődésünkre Oláh Réka projektkoordinátor, aki elmondta: olyan csoportok, közösségek, vagy intézmények közötti kapcsolatokat szeretnének létrehozni, amelyek egyébként semmilyen kapcsolatban nincsenek egymással, vagy még egymás létezéséről sem tudnak.
Fotó: Rab Zoltán
A tíz meghívott művész: Lia Perjovschi, a Monotremu művészeti duó – Laura Borotea és Gabriel Boldiș –, Claudiu Lorand Maxim, Miklós Szilárd, Kiss Pál Szabolcs, Bartha József, Bartha Sándor, Anetta Mona Chisa és Tóth Károly.
Közülük Lia Perjovshi például a roma közösségekkel, illetve az otthonban nevelkedő gyerekekkel szeretne kapcsolatot kialakítani, foglalkozásokat szervezne nekik, múzeumba vinné őket. Bartha József a rejtett etnikumok csoportját készül bemutatni, azokat a más kultúrájú személyeket, családokat, akik Marosvásárhelyre jöttek és integrálódtak a romániai társadalomba, azt, hogy hogyan látják az itteni életet.
Például szó esik az 1990-es fekete március roma szemszögből történő megközelítésével, illetve bármely más történet is érdekli a szervezőket.
A Retouch projekt keretén belül születő alkotások bemutatására szeptemberben kerül sor. A Retouch projekttel párhuzamosan, augusztus 18. és 25. között várható a 2021-ben elindított MAMŰ-sorozat második része, a MAMŰ Kultúrpiknik, októberben pedig folytatódik az Első látásra címet viselő, fiatal művészeket bemutató sorozat.
Február 11-ére halasztotta az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezettel kapcsolatos beadvány megvitatását.
2025 októberéhez képest novemberben 2,2 százalékkal 5615 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9371 lej volt tavaly novemberben, 2,4 százalékkal nagyobb, mint az előző hónapban.
Saját autója hátsó kerekei alá szorult és életét vesztette egy nő Vaslui megyében, miután nem állította meg rendesen a járművet a lejtős terepen.
Több ezren tüntettek csütörtök este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan vezette kormány ellen.
Tíz éves a helyi termelők támogatását felvállaló marosvásárhelyi Local Farmers’ Market, amelyet a Rákóczi lépcső alatti kis utcában szerveznek. Az idei első vásár január 16-án, pénteken lesz.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggodalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
szóljon hozzá!