
60 ezer eurót költhetnek egy-egy porta restaurálására
Fotó: Erdély Bálint Előd
Összesen nyolc, a vidékre jellemző régi portát restaurálhatnak az elkövetkező években Etéd községben, miután a helyi önkormányzat sikeresen pályázott ilyen jellegű támogatásra. A kedvezményezetteket szakemberekből álló bizottság nevesítette, akik szigorú feltételek alapján döntöttek.
2022. november 26., 12:532022. november 26., 12:53
Összesen 480 ezer euróra (átszámolva 2,37 millió lejre) pályázott az etédi önkormányzat az országos helyreállítási terv részeként (PNRR), kihasználva az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma által az örökségmentés érdekében kidolgozott támogatási lehetőséget – mondta el lapunknak Szilveszter Attila, Etéd polgármestere.
Az elöljáró rámutatott, hogy az elnyert támogatásból hatvanezer eurót fordíthatnak egy-egy porta korhű restaurálására – ha ez olcsóbban is megvalósulhat bizonyos esetekben, akkor a megmaradt pénzt nem költhetik más, a projektben szereplő épületekre –, így előzetesen nyolc helyszínt kellett beazonosítani.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Erre egy szakemberekből álló bizottságot jelölt ki a polgármester az előírtak szerint, amelynek tagjai között voltak a Hargita megyei építkezésügyi felügyelőség, a műemlékvédelem és a helyi tanács munkatársai, ugyanakkor egy muzeológus is. Tőlük csak azt kérték, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
Összesen 15-20 nevesítés történt, majd megkezdték ezek rangsorolását. Nem volt könnyű a feladat, hiszen nemcsak a restauráláshoz szükséges anyagiakat kellett figyelembe vegyék, hanem azt is, hogy
Utóbbi miatt egyébként több porta nem felelt meg a pályázat követelményeinek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A végső lista szerint Énlakán rendbe hozzák az 1800-as évek elején épült iskolát, ahol a tanító is lakott – ezt közösségi házzá alakítják –, továbbá egy másik portát. Ezek mellett
A polgármester arra is kitért, hogy soknak tűnhet, hogy 60 ezer eurót költhetnek el egy-egy porta restaurálására, de valójában nem az, hiszen
Van olyan eset is, hogy nem lesz elég a jóváhagyott pénz (például az énlaki régi iskola esetében), a fennmaradó összeget a korlátozott forrásokkal rendelkező helyi önkormányzatnak kell előteremtenie.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szilveszter Attila közölte: azért vettek részt a pályázatban, hogy
Szerinte utóbbi is fontos, hiszen az idegenforgalom fellendülése új vállalkozások létrejöttét sarkallja, amely által munkahelyek teremtődnek. A turizmus szempontjából is lényeges, hogy
Az ingatlanok restaurálása 2026-ban kell befejeződjön, a polgármesteri hivatal munkatársai már dolgoznak azon, hogy közbeszerzési eljárást hirdethessenek a megfelelő szakcég megtalálására, amely nem csak a kivitelezési terveket, de magát a munkát is elvégzi.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Sáncba borult autóhoz riasztották a dédai tűzoltóság munkatársait csütörtökön este: a balesetben egy kiskorú sérült súlyosan.
Augusztus 20-án nagy közösségben ünnepelték meg a sepsiszentgyörgyiek államalapító Szent István királyunkat, egyúttal az új kenyeret is a Szent József templom udvarán megtartott ökumenikus ünnepségen.
Amikor megtörjük a kenyeret és megosztjuk egymással, akkor azt fejezzük ki, hogy egy közösséghez tartozunk – hangzott el a székelyudvarhelyi Jézus-kápolnánál a magyar államalapítás és az új kenyér napján tartott ünnepségen.
A volt kormánykoalíció vezetői jövő héten ismét egyeztetnek Nicușor Dan államfővel a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről - jelentette be Radu Burnete elnöki tanácsadó a Cotroceni-palotában tartott csütörtöki megbeszélés után.
Augusztus 20-án, Szent István és az Új kenyér ünnepén idén is összegyűlt a marosvásárhelyi magyarság egy része, hogy áldást kérjenek a magyar népre és az új kenyérre, amely összeköt bennünket vallási és közösségi hovatartozástól függetlenül.
Előzetes letartóztatásban marad az a hét személy, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira a Récekeresztúr községhez tartozó Kecskehátán – döntött csütörtökön a Kolozs megyei törvényszék.
Megkéselte apját egy 13 éves lány a Temes megyei Bogároson (Bulgăruș), miután a férfi késsel támadt a gyermek édesanyjára – közölte a Temes megyei rendőrség.
Az államalapító Szent István királyra emlékeztek augusztus 20-án Csíkszeredában. A Mikó-vár udvarán tartott ünnepségen a magyar államiság és a keresztény örökség mellett a közösség összetartó ereje, valamint az új kenyér is a középpontba került.
Az Európai Bizottság szerint nincs ok aggodalomra az unió gázellátásának biztonságával kapcsolatban a téli szezon előtt, a gáztározók töltöttsége csaknem 62 százalékos – közölte csütörtökön Eva Hrncirova, a brüsszeli testület illetékes szóvivője.
Lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról augusztus 20-i hatállyal Lázár János, Magyarország előző kormányának közlekedési és beruházási minisztere. A fideszes politikus a Facebook-oldalán jelentette be döntését csütörtök délután.
szóljon hozzá!