
Gál Sándor: a kerékpározók igényeinek felmérése a fő célja a szeptember 14. és 18. közötti biciklis reggelinek
Fotó: Gál Sándor
Naponta 20–30 biciklist kínáltak meg kávéval és péksüteménnyel a Marosszéki Közösségi Alapítvány munkatársai és önkéntesei hétfő óta Marosvásárhelyen. Péntek reggel a Főtér és a Petőfi tér találkozásánál várják mindazokat, akik kerékpárral mennek iskolába, munkába.
2020. szeptember 18., 10:072020. szeptember 18., 10:07
Ahogy Gál Sándor, a Marosszéki Közösségi Alapítvány ügyvezető elnöke a Székelyhonnak elmondta, a biciklizőket felkérik, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, amelyben arra várnak választ, hogy honnan hová kerékpároznak, milyen gyakran, milyen céllal használják a biciklit, van-e kerékpáros parkoló, tároló a munkahelyükön, az iskolában, illetve mi a véleményük a marosvásárhelyi utcákon nemrég felfestett zöld kerékpárossávokkal kapcsolatosan. Ez utóbbi kérdésre a válaszadók egy része azt mondta, hogy még nem hallott erről, míg más tud a „zöld csík” létezéséről, de nem volt alkalma kipróbálni. Akik használták, azoknak egy része nem tartja biztonságosnak a keskeny, zöld színre festett sávot, míg egy részük javaslatokat fogalmazott meg, hogyan lehetne biztonságosabbá tenni azt.
Ami a biciklizők forgalmát illeti, Gál Sándor úgy értékelte, hogy jóval kevesebben bicikliznek, de a gépkocsiforgalom is csökkent az előző évekhez viszonyítva. Ez részben az iskolai órák kezdésének más-más időpontjával magyarázható, illetve azzal, hogy a járvány miatt sokan otthonról dolgoznak.
A biciklis reggeli első napján, hétfőn az Aranykakas mellett, kedden a Köztársaság téri parkban, szerdán a Dózsa György utcában, a kövesdombi feltérőnél, csütörtökön a Hosszú utca és Ștefan cel Mare utcák találkozásánál várták a bicikliseket.
A rendőrség, akárcsak az előző években, most is partnerséget vállalt a szervezőkkel, segíti a biztonságos közlekedést.
Sétálni indult Sepsiszentgyörgy főterére, de nem tért vissza az elhelyezési központba az a két lány, akit most a rendőrséggel kerestetnek.
Felújítása után ismét látogatható a gernyeszegi Teleki-kastély, amelyet az elmúlt három évben restauráltak uniós forrásból. A csütörtöki bejáráson Teleki Kálmán gróf mutatta be az épületet, ahol a felújítás során az eredeti értékek megőrzésére törekedtek.
Marosvásárhelyen javában zajlik a városháza által megszervezett ingyenes ivartalanítás. Két rendelőben várják a kutyákat, cicákat.
Az alkotmánybíróság csütörtökön szeptember 23-ára halasztotta Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök július elején benyújtott beadványának tárgyalását.
Száz éve született meg báró Kemény János kezdeményezésére a legendás helikoni íróközösség, az első találkozót 1926 júliusában tartották a Kemény-kastélyban. A jubileum alkalmából háromnapos rendezvénysorozatot szerveznek.
Sztrájkot hirdetnek a kormány gazdasági és szociális politikája ellen a Sanitas szakszervezeti szövetség képviselői.
Új műsorstruktúrával várja nézőit szombattól az M1 csatorna – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája csütörtökön az MTI-vel.
Két évvel ezelőtt, pontosan ebben az időszakban volt az egyik leghosszabb és legintenzívebb hőhullám Romániában, az időjárási feljegyzések óta – emlékeztet a Meteoplus.
Szeptemberre meghaladhatja a 10 lejt a gázolaj literenkénti ára Romániában, ha tovább súlyosbodik a Perzsa-öböl térségében kialakult konfliktus, emelkedik a kőolaj világpiaci ára, és erősödik a dollár a lejjel szemben.
Továbbra is keresik a hegyimentők a tavaly novemberben a Bucsecs-hegységbeli Țigănești-völgy térségében eltűnt brit fiatalembert – közölte csütörtökön a Brassó megyei Salvamont.
szóljon hozzá!