
Árus Zsolt szerint az ADEC felszólításainak 99,9 százalékban nincs jogalapjuk
Fotó: Gergely Imre
Hatályon kívül helyeztetné a Székely Figyelő Alapítvány azokat a kormányhatározat cikkelyeket, amelyekre hivatkozva Dan Tanasă a kultúrházak és más intézmények magyar feliratainak elhelyezését támadja. A jogvédő szervezetnek ugyanakkor a romániai magyar önkormányzatok Facebook-oldalai ellen kezdeményezett támadásokra is van ellenszerjavaslata.
2022. október 14., 20:092022. október 14., 20:09
2022. október 14., 20:252022. október 14., 20:25
Sok olyan per van folyamatban, amelyben Dan Tanasă és az általa vezetett ADEC különféle intézmények feliratait szeretné eltávolíttatni, arra hivatkozva, hogy a 2001/1206-os kormányhatározat szerint
Árus Zsolt, a Székely Figyelő Alapítvány vezetője szerint a bírók sok esetben úgy adnak igazat az ADEC-nek, hogy olyan kormányhatározat-cikkelyeket tekintenek jogalapnak, amelyek
De hogy az ilyen döntések ne történhessenek meg, érvényen kívül kell helyeztetni az említett kormányhatározat amúgy is vitatható előírásait.
Amint Árus pénteki sajtótájékoztatóján elmondta, augusztusban egy petíciót intéztek a kormányhoz, amiben jelezték, hogy a szóban forgó előírások jogalap nélkül kerültek be az 2001/1206-os kormányhatározatba (az illető előírásokat csak törvénnyel lehetne meghozni), és kérték, hogy töröljék onnan.
A kormány azt válaszolta, hogy
de Árus rámutatott, hogy ezeket a bíróságok továbbra is érvényesnek tekintik. Ezért a Marosvásárhelyi Táblabíróságon kérte az illető cikkelyek megsemmisítését.
Leszögezte, „ennek a pernek szinte mindegy, mi lesz a kimenetele, ugyanis ha a nyerünk, akkor a bíróság törli a problémás előírásokat, s azokra hivatkozva attól arrafelé nem lehet pert indítani vagy ítéletet hozni, ha ellenben a bíróság a minisztériumnak ad igazat, és azt állapítja meg, hogy a 2001/1206-os kormányhatározat már nincs érvényben, akkor lényegében ugyanott vagyunk”.
Árus Zsolt ugyanakkor egy másik, újabban jelentkező támadássorozatra is rávilágított:
Leszögezte, mivel ezek a Facebook-oldalak nem polgármesteri rendelet vagy képviselő-testületi határozat alapján lettek létrehozva,
Azaz nem vonatkoznak rájuk azok a jogszabályok, amelyek értelmében a közérdekű információkat elsősorban az állam nyelvén kellene közölni. Ezeket úgy kell tekinteni, hogy egy magánszemély hozta létre, az működteti, és ugyan az önkormányzat számára is hasznos információkat oszt meg, utóbbi nincs ráhatással az oldalra, így nem is büntethető.
Konkrét példa a gyergyócsomafalvi önkormányzat esete, amelyet az Országos Diszkriminációellenes Tanács Tanasă feljelentése nyomán megbüntetett a csak magyar nyelvű kommunikációért.
megsemmisítette a diszkriminációellenes tanács döntését, mondván, hogy a Facebook-oldal nem hivatalos csatorna, így nem vonatkozik rá ilyen jellegű törvényes előírás. A bíróság azt is megállapította, hogy a feljelentő azt sem igazolta, hogy az illető felületen valóban közérdekű információk lennének közölve.
Árus Zsolt leszögezte,
Javasolja, hogy az önkormányzati vezetők minden ilyen esetben forduljanak a Székely Figyelőhöz, mert szinte biztos, hogy segíteni tudnak információkkal, tanácsokkal, de akár konkrét iratok megfogalmazásával vagy bírósági képviselettel is.
Sáncba borult autóhoz riasztották a dédai tűzoltóság munkatársait csütörtökön este: a balesetben egy kiskorú sérült súlyosan.
Augusztus 20-án nagy közösségben ünnepelték meg a sepsiszentgyörgyiek államalapító Szent István királyunkat, egyúttal az új kenyeret is a Szent József templom udvarán megtartott ökumenikus ünnepségen.
Amikor megtörjük a kenyeret és megosztjuk egymással, akkor azt fejezzük ki, hogy egy közösséghez tartozunk – hangzott el a székelyudvarhelyi Jézus-kápolnánál a magyar államalapítás és az új kenyér napján tartott ünnepségen.
A volt kormánykoalíció vezetői jövő héten ismét egyeztetnek Nicușor Dan államfővel a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről - jelentette be Radu Burnete elnöki tanácsadó a Cotroceni-palotában tartott csütörtöki megbeszélés után.
Augusztus 20-án, Szent István és az Új kenyér ünnepén idén is összegyűlt a marosvásárhelyi magyarság egy része, hogy áldást kérjenek a magyar népre és az új kenyérre, amely összeköt bennünket vallási és közösségi hovatartozástól függetlenül.
Előzetes letartóztatásban marad az a hét személy, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira a Récekeresztúr községhez tartozó Kecskehátán – döntött csütörtökön a Kolozs megyei törvényszék.
Megkéselte apját egy 13 éves lány a Temes megyei Bogároson (Bulgăruș), miután a férfi késsel támadt a gyermek édesanyjára – közölte a Temes megyei rendőrség.
Az államalapító Szent István királyra emlékeztek augusztus 20-án Csíkszeredában. A Mikó-vár udvarán tartott ünnepségen a magyar államiság és a keresztény örökség mellett a közösség összetartó ereje, valamint az új kenyér is a középpontba került.
Az Európai Bizottság szerint nincs ok aggodalomra az unió gázellátásának biztonságával kapcsolatban a téli szezon előtt, a gáztározók töltöttsége csaknem 62 százalékos – közölte csütörtökön Eva Hrncirova, a brüsszeli testület illetékes szóvivője.
Lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról augusztus 20-i hatállyal Lázár János, Magyarország előző kormányának közlekedési és beruházási minisztere. A fideszes politikus a Facebook-oldalán jelentette be döntését csütörtök délután.
1 hozzászólás