
Fotó: Gergely Imre
Dicsérő oklevelet kapott a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum Fölemelt fővel – Trianoni férfiak Gyergyóból című kiállítása. Az Év Kiállítása díjat a magyar múzeumok „Oscar-díjának” is lehet nevezni, itt már a díjra jelölés is hatalmas szakmai elismerésnek számít.
2023. november 15., 20:112023. november 15., 20:11
A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület 2010-ben alapította az Év Kiállítása díjat, erre idén
amely Vákár P. Arthur és fia, Vákár Tibor életútján keresztül mutatja meg a 20. század magyar történelmét, illetve Gyergyószentmiklós helytörténeti vonatkozásait.
Fotó: Gergely Imre
A pályázó tárlatok közül összesen 16 kapott jelölést, ezek közül a tízmillió forint alatti, illetve feletti költségű kategóriákban egy-egy kiállítás kapta meg az Év Kiállítása díjat, és
A jelölést a tízmillió forintnál nagyobb költségű kiállítások kategóriájában kapta a tárlat, amelynek finanszírozását a Magyar Géniusz Program révén biztosították.
A díjat kedden vehette át a Budai Várban Ferencz-Mátéfi Kriszta múzeumigazgató, aki kedden Csergő Tibor polgármester és az intézmény több munkatársa társaságában tartott sajtótájékoztatót, akik a kiállítás létrejöttében fontos szerepet vállaltak.
Az igazgató hangsúlyozta, nagyon fontos eredménynek számít az Év Kiállítása díjra való jelölés és a dicsérő oklevél, amely szakmai berkekben hatalmas elismerésnek számít, főként hogy
A Vákár család hagyatékán alapuló, Vákár P. Arthur és Vákár Tibor életútját ismertető kiállítás nemcsak az itt látható tárgyakról, dokumentumokról szól, hanem az ennek kapcsán zajlott kutatásokat ismertető tanulmánykötet is készülőben van, de kiadás előtt áll a két személyiség önéletírásait tartalmazó kötet is.
Fotó: Gergely Imre
Kiemelte még, hogy a kiállítás létrejötte egy széles összefogás eredménye, a múzeum munkatársai, önkéntesek, kialakításba bevont vállalkozók munkája is kellett ennek megvalósulásához.
Csergő Tibor polgármester (a múzeum korábbi igazgatója) rámutatott, hogy már rég szerették volna megvalósítani ezt a kiállítást, és örül annak, hogy a díj is igazolja, nemcsak az intézménynek fontos, hogy újabb helyi értékeket tudjon megjeleníteni, hanem az egész magyar múzeumi szakmának is. Korábban a határon túli múzeumok közül csak egy, a Maros Megyei Múzeum Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítása kapott jelölést erre a szakmai díjra. Hozzátette, van érdeklődés a kiállítás iránt,
Ugyanakkor rámutatott, hogy a kiállítás nem jöhetett volna létre ifj. Vákár Tibor nélkül, aki a családi hagyatékot megőrizte és a múzeum rendelkezésére bocsátotta. Számos tárgy, különleges relikvia, dokumentum pedig az intézmény tulajdonába is kerül ezek közül.
Fotó: Gergely Imre
Megkerestük ifj. Vákár Tibort is, aki úgy fogalmazott, hogy „már az nagy örömömre szolgált, hogy a Pulszky Társaság a kiállítást a bíráló bizottság döntése alapján beválasztotta a 16 legjobban sikerült, tudományos hitelességet és látogatói élményt nyújtó produktumok közé. A jelölés értékét külön kiemeli az a tény, hogy a gyergyószentmiklósi múzeum kiállítása egyedüli határon túli intézményként került bele az Év Kiállítása díj jelöltjeinek sorába, egy olyan évben, amelyet a Petőfi Sándor-emlékév rendezvényei hangsúlyosan határoznak meg.
amely ezzel a tárlatával bizonyította, hogy egy elhallgatott különleges témát tud úgy emberközelivé tenni, hogy közben feltárja a város 20. század eleji traumáit is.”
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!