
Fotó: Gergely Imre
Dicsérő oklevelet kapott a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum Fölemelt fővel – Trianoni férfiak Gyergyóból című kiállítása. Az Év Kiállítása díjat a magyar múzeumok „Oscar-díjának” is lehet nevezni, itt már a díjra jelölés is hatalmas szakmai elismerésnek számít.
2023. november 15., 20:112023. november 15., 20:11
A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület 2010-ben alapította az Év Kiállítása díjat, erre idén
amely Vákár P. Arthur és fia, Vákár Tibor életútján keresztül mutatja meg a 20. század magyar történelmét, illetve Gyergyószentmiklós helytörténeti vonatkozásait.
Fotó: Gergely Imre
A pályázó tárlatok közül összesen 16 kapott jelölést, ezek közül a tízmillió forint alatti, illetve feletti költségű kategóriákban egy-egy kiállítás kapta meg az Év Kiállítása díjat, és
A jelölést a tízmillió forintnál nagyobb költségű kiállítások kategóriájában kapta a tárlat, amelynek finanszírozását a Magyar Géniusz Program révén biztosították.
A díjat kedden vehette át a Budai Várban Ferencz-Mátéfi Kriszta múzeumigazgató, aki kedden Csergő Tibor polgármester és az intézmény több munkatársa társaságában tartott sajtótájékoztatót, akik a kiállítás létrejöttében fontos szerepet vállaltak.
Az igazgató hangsúlyozta, nagyon fontos eredménynek számít az Év Kiállítása díjra való jelölés és a dicsérő oklevél, amely szakmai berkekben hatalmas elismerésnek számít, főként hogy
A Vákár család hagyatékán alapuló, Vákár P. Arthur és Vákár Tibor életútját ismertető kiállítás nemcsak az itt látható tárgyakról, dokumentumokról szól, hanem az ennek kapcsán zajlott kutatásokat ismertető tanulmánykötet is készülőben van, de kiadás előtt áll a két személyiség önéletírásait tartalmazó kötet is.
Fotó: Gergely Imre
Kiemelte még, hogy a kiállítás létrejötte egy széles összefogás eredménye, a múzeum munkatársai, önkéntesek, kialakításba bevont vállalkozók munkája is kellett ennek megvalósulásához.
Csergő Tibor polgármester (a múzeum korábbi igazgatója) rámutatott, hogy már rég szerették volna megvalósítani ezt a kiállítást, és örül annak, hogy a díj is igazolja, nemcsak az intézménynek fontos, hogy újabb helyi értékeket tudjon megjeleníteni, hanem az egész magyar múzeumi szakmának is. Korábban a határon túli múzeumok közül csak egy, a Maros Megyei Múzeum Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítása kapott jelölést erre a szakmai díjra. Hozzátette, van érdeklődés a kiállítás iránt,
Ugyanakkor rámutatott, hogy a kiállítás nem jöhetett volna létre ifj. Vákár Tibor nélkül, aki a családi hagyatékot megőrizte és a múzeum rendelkezésére bocsátotta. Számos tárgy, különleges relikvia, dokumentum pedig az intézmény tulajdonába is kerül ezek közül.
Fotó: Gergely Imre
Megkerestük ifj. Vákár Tibort is, aki úgy fogalmazott, hogy „már az nagy örömömre szolgált, hogy a Pulszky Társaság a kiállítást a bíráló bizottság döntése alapján beválasztotta a 16 legjobban sikerült, tudományos hitelességet és látogatói élményt nyújtó produktumok közé. A jelölés értékét külön kiemeli az a tény, hogy a gyergyószentmiklósi múzeum kiállítása egyedüli határon túli intézményként került bele az Év Kiállítása díj jelöltjeinek sorába, egy olyan évben, amelyet a Petőfi Sándor-emlékév rendezvényei hangsúlyosan határoznak meg.
amely ezzel a tárlatával bizonyította, hogy egy elhallgatott különleges témát tud úgy emberközelivé tenni, hogy közben feltárja a város 20. század eleji traumáit is.”
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!