
Fotó: Gergely Imre
Dicsérő oklevelet kapott a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum Fölemelt fővel – Trianoni férfiak Gyergyóból című kiállítása. Az Év Kiállítása díjat a magyar múzeumok „Oscar-díjának” is lehet nevezni, itt már a díjra jelölés is hatalmas szakmai elismerésnek számít.
2023. november 15., 20:112023. november 15., 20:11
A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület 2010-ben alapította az Év Kiállítása díjat, erre idén
amely Vákár P. Arthur és fia, Vákár Tibor életútján keresztül mutatja meg a 20. század magyar történelmét, illetve Gyergyószentmiklós helytörténeti vonatkozásait.
Fotó: Gergely Imre
A pályázó tárlatok közül összesen 16 kapott jelölést, ezek közül a tízmillió forint alatti, illetve feletti költségű kategóriákban egy-egy kiállítás kapta meg az Év Kiállítása díjat, és
A jelölést a tízmillió forintnál nagyobb költségű kiállítások kategóriájában kapta a tárlat, amelynek finanszírozását a Magyar Géniusz Program révén biztosították.
A díjat kedden vehette át a Budai Várban Ferencz-Mátéfi Kriszta múzeumigazgató, aki kedden Csergő Tibor polgármester és az intézmény több munkatársa társaságában tartott sajtótájékoztatót, akik a kiállítás létrejöttében fontos szerepet vállaltak.
Az igazgató hangsúlyozta, nagyon fontos eredménynek számít az Év Kiállítása díjra való jelölés és a dicsérő oklevél, amely szakmai berkekben hatalmas elismerésnek számít, főként hogy
A Vákár család hagyatékán alapuló, Vákár P. Arthur és Vákár Tibor életútját ismertető kiállítás nemcsak az itt látható tárgyakról, dokumentumokról szól, hanem az ennek kapcsán zajlott kutatásokat ismertető tanulmánykötet is készülőben van, de kiadás előtt áll a két személyiség önéletírásait tartalmazó kötet is.
Fotó: Gergely Imre
Kiemelte még, hogy a kiállítás létrejötte egy széles összefogás eredménye, a múzeum munkatársai, önkéntesek, kialakításba bevont vállalkozók munkája is kellett ennek megvalósulásához.
Csergő Tibor polgármester (a múzeum korábbi igazgatója) rámutatott, hogy már rég szerették volna megvalósítani ezt a kiállítást, és örül annak, hogy a díj is igazolja, nemcsak az intézménynek fontos, hogy újabb helyi értékeket tudjon megjeleníteni, hanem az egész magyar múzeumi szakmának is. Korábban a határon túli múzeumok közül csak egy, a Maros Megyei Múzeum Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítása kapott jelölést erre a szakmai díjra. Hozzátette, van érdeklődés a kiállítás iránt,
Ugyanakkor rámutatott, hogy a kiállítás nem jöhetett volna létre ifj. Vákár Tibor nélkül, aki a családi hagyatékot megőrizte és a múzeum rendelkezésére bocsátotta. Számos tárgy, különleges relikvia, dokumentum pedig az intézmény tulajdonába is kerül ezek közül.
Fotó: Gergely Imre
Megkerestük ifj. Vákár Tibort is, aki úgy fogalmazott, hogy „már az nagy örömömre szolgált, hogy a Pulszky Társaság a kiállítást a bíráló bizottság döntése alapján beválasztotta a 16 legjobban sikerült, tudományos hitelességet és látogatói élményt nyújtó produktumok közé. A jelölés értékét külön kiemeli az a tény, hogy a gyergyószentmiklósi múzeum kiállítása egyedüli határon túli intézményként került bele az Év Kiállítása díj jelöltjeinek sorába, egy olyan évben, amelyet a Petőfi Sándor-emlékév rendezvényei hangsúlyosan határoznak meg.
amely ezzel a tárlatával bizonyította, hogy egy elhallgatott különleges témát tud úgy emberközelivé tenni, hogy közben feltárja a város 20. század eleji traumáit is.”
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!