Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
A háromnapos törökországi látogatás fő momentuma volt, hogy szerdán felavatták a Török-Magyar Kultúrházat, amely a nyugat-törökországi Rodostóban (Tekirdag), a Rákóczi Múzeum mögött található Hikmet Cevik utca 11. szám alatt nyílt meg. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a felújított épületnél felidézte, hogy a ház annak a Csáky Mihály grófnak volt az otthona, aki II. Rákóczi Ferenc fejedelem egyik leghűségesebb generálisaként, a bujdosásba is követte őt, és akit 1738-tól 1757-ben bekövetkezett haláláig a rodostói kuruc emigráció vezetőjeként tartanak számon.
A megnyitón a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium 20 diákja, igazgatója és több kísérőtanára is jelen volt.
Potápi Árpád János államtitkár a katolikus iskola diákjaival Rodostóban
Fotó: Ozan Coskun
„Innen is üzenjük, hogy van értelme kiállni az igazságunkért, az iskolánkért, a közösségünkért, a nemzetünkért” – nyomatékosította az MTI híradása szerint az államtitkár, aki a katolikus iskola diákjaival megkoszorúzta a Rákóczi-háznál a fejedelem mellszobrát is, és elénekelték közösen a székely himnuszt.
A Székelyhon megkeresésére a katolikus gimnázium igazgatója, Tamási Zsolt telefonon elmondta, az iskola három tanára és húsz diákja Potápi Árpád János államtitkár meghívására vesz részt a rodostói úton. Az államtitkár még áprilisban a Rákóczi-hétnek elnevezett iskolaünnepségen személyesen hívta meg a csapatot az őszi rodostói programra.
– fejtette ki Tamási Zsolt. Az igazgató rámutatott, külön érdekesség, hogy Rákóczi-hagyományt ápolhatnak a rákóczisok Törökországban, ajándéktányért is kaptak a török-magyar baráti társaságtól, amelynek tagjai nagyon örültek a jelenlétüknek, és természetesen a marosvásárhelyi iskola képviselői is annak, hogy eljuthattak a sokat emlegetett Rodostóba.
A Bekecs együttes is része a rodostói küldöttségnek
Fotó: Ozan Coskun
A program különlegességeként a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes is fellépett szerdán Rodostóban, valamint csütörtökön Isztambulban. A háromnapos látogatás pénteken – mindenszentek napjára is emlékezve – magyar nyelvű misével és koszorúzással zárul az isztambuli Szent Benedek-templomban, ahol Rákóczinak, édesanyjának, Zrínyi Ilonának, továbbá Thököly Imrének a hamvait őrizték évszázadokon keresztül.
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!