Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
A háromnapos törökországi látogatás fő momentuma volt, hogy szerdán felavatták a Török-Magyar Kultúrházat, amely a nyugat-törökországi Rodostóban (Tekirdag), a Rákóczi Múzeum mögött található Hikmet Cevik utca 11. szám alatt nyílt meg. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a felújított épületnél felidézte, hogy a ház annak a Csáky Mihály grófnak volt az otthona, aki II. Rákóczi Ferenc fejedelem egyik leghűségesebb generálisaként, a bujdosásba is követte őt, és akit 1738-tól 1757-ben bekövetkezett haláláig a rodostói kuruc emigráció vezetőjeként tartanak számon.
A megnyitón a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium 20 diákja, igazgatója és több kísérőtanára is jelen volt.
Potápi Árpád János államtitkár a katolikus iskola diákjaival Rodostóban
Fotó: Ozan Coskun
„Innen is üzenjük, hogy van értelme kiállni az igazságunkért, az iskolánkért, a közösségünkért, a nemzetünkért” – nyomatékosította az MTI híradása szerint az államtitkár, aki a katolikus iskola diákjaival megkoszorúzta a Rákóczi-háznál a fejedelem mellszobrát is, és elénekelték közösen a székely himnuszt.
A Székelyhon megkeresésére a katolikus gimnázium igazgatója, Tamási Zsolt telefonon elmondta, az iskola három tanára és húsz diákja Potápi Árpád János államtitkár meghívására vesz részt a rodostói úton. Az államtitkár még áprilisban a Rákóczi-hétnek elnevezett iskolaünnepségen személyesen hívta meg a csapatot az őszi rodostói programra.
– fejtette ki Tamási Zsolt. Az igazgató rámutatott, külön érdekesség, hogy Rákóczi-hagyományt ápolhatnak a rákóczisok Törökországban, ajándéktányért is kaptak a török-magyar baráti társaságtól, amelynek tagjai nagyon örültek a jelenlétüknek, és természetesen a marosvásárhelyi iskola képviselői is annak, hogy eljuthattak a sokat emlegetett Rodostóba.
A Bekecs együttes is része a rodostói küldöttségnek
Fotó: Ozan Coskun
A program különlegességeként a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes is fellépett szerdán Rodostóban, valamint csütörtökön Isztambulban. A háromnapos látogatás pénteken – mindenszentek napjára is emlékezve – magyar nyelvű misével és koszorúzással zárul az isztambuli Szent Benedek-templomban, ahol Rákóczinak, édesanyjának, Zrínyi Ilonának, továbbá Thököly Imrének a hamvait őrizték évszázadokon keresztül.
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
szóljon hozzá!