Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
A háromnapos törökországi látogatás fő momentuma volt, hogy szerdán felavatták a Török-Magyar Kultúrházat, amely a nyugat-törökországi Rodostóban (Tekirdag), a Rákóczi Múzeum mögött található Hikmet Cevik utca 11. szám alatt nyílt meg. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a felújított épületnél felidézte, hogy a ház annak a Csáky Mihály grófnak volt az otthona, aki II. Rákóczi Ferenc fejedelem egyik leghűségesebb generálisaként, a bujdosásba is követte őt, és akit 1738-tól 1757-ben bekövetkezett haláláig a rodostói kuruc emigráció vezetőjeként tartanak számon.
A megnyitón a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium 20 diákja, igazgatója és több kísérőtanára is jelen volt.
Potápi Árpád János államtitkár a katolikus iskola diákjaival Rodostóban
Fotó: Ozan Coskun
„Innen is üzenjük, hogy van értelme kiállni az igazságunkért, az iskolánkért, a közösségünkért, a nemzetünkért” – nyomatékosította az MTI híradása szerint az államtitkár, aki a katolikus iskola diákjaival megkoszorúzta a Rákóczi-háznál a fejedelem mellszobrát is, és elénekelték közösen a székely himnuszt.
A Székelyhon megkeresésére a katolikus gimnázium igazgatója, Tamási Zsolt telefonon elmondta, az iskola három tanára és húsz diákja Potápi Árpád János államtitkár meghívására vesz részt a rodostói úton. Az államtitkár még áprilisban a Rákóczi-hétnek elnevezett iskolaünnepségen személyesen hívta meg a csapatot az őszi rodostói programra.
– fejtette ki Tamási Zsolt. Az igazgató rámutatott, külön érdekesség, hogy Rákóczi-hagyományt ápolhatnak a rákóczisok Törökországban, ajándéktányért is kaptak a török-magyar baráti társaságtól, amelynek tagjai nagyon örültek a jelenlétüknek, és természetesen a marosvásárhelyi iskola képviselői is annak, hogy eljuthattak a sokat emlegetett Rodostóba.
A Bekecs együttes is része a rodostói küldöttségnek
Fotó: Ozan Coskun
A program különlegességeként a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes is fellépett szerdán Rodostóban, valamint csütörtökön Isztambulban. A háromnapos látogatás pénteken – mindenszentek napjára is emlékezve – magyar nyelvű misével és koszorúzással zárul az isztambuli Szent Benedek-templomban, ahol Rákóczinak, édesanyjának, Zrínyi Ilonának, továbbá Thököly Imrének a hamvait őrizték évszázadokon keresztül.
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!