Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
A háromnapos törökországi látogatás fő momentuma volt, hogy szerdán felavatták a Török-Magyar Kultúrházat, amely a nyugat-törökországi Rodostóban (Tekirdag), a Rákóczi Múzeum mögött található Hikmet Cevik utca 11. szám alatt nyílt meg. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a felújított épületnél felidézte, hogy a ház annak a Csáky Mihály grófnak volt az otthona, aki II. Rákóczi Ferenc fejedelem egyik leghűségesebb generálisaként, a bujdosásba is követte őt, és akit 1738-tól 1757-ben bekövetkezett haláláig a rodostói kuruc emigráció vezetőjeként tartanak számon.
A megnyitón a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium 20 diákja, igazgatója és több kísérőtanára is jelen volt.
Potápi Árpád János államtitkár a katolikus iskola diákjaival Rodostóban
Fotó: Ozan Coskun
„Innen is üzenjük, hogy van értelme kiállni az igazságunkért, az iskolánkért, a közösségünkért, a nemzetünkért” – nyomatékosította az MTI híradása szerint az államtitkár, aki a katolikus iskola diákjaival megkoszorúzta a Rákóczi-háznál a fejedelem mellszobrát is, és elénekelték közösen a székely himnuszt.
A Székelyhon megkeresésére a katolikus gimnázium igazgatója, Tamási Zsolt telefonon elmondta, az iskola három tanára és húsz diákja Potápi Árpád János államtitkár meghívására vesz részt a rodostói úton. Az államtitkár még áprilisban a Rákóczi-hétnek elnevezett iskolaünnepségen személyesen hívta meg a csapatot az őszi rodostói programra.
– fejtette ki Tamási Zsolt. Az igazgató rámutatott, külön érdekesség, hogy Rákóczi-hagyományt ápolhatnak a rákóczisok Törökországban, ajándéktányért is kaptak a török-magyar baráti társaságtól, amelynek tagjai nagyon örültek a jelenlétüknek, és természetesen a marosvásárhelyi iskola képviselői is annak, hogy eljuthattak a sokat emlegetett Rodostóba.
A Bekecs együttes is része a rodostói küldöttségnek
Fotó: Ozan Coskun
A program különlegességeként a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes is fellépett szerdán Rodostóban, valamint csütörtökön Isztambulban. A háromnapos látogatás pénteken – mindenszentek napjára is emlékezve – magyar nyelvű misével és koszorúzással zárul az isztambuli Szent Benedek-templomban, ahol Rákóczinak, édesanyjának, Zrínyi Ilonának, továbbá Thököly Imrének a hamvait őrizték évszázadokon keresztül.
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!