Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
Török-Magyar Kultúrházat avattak, Rákóczi-múzeumot látogattak és székely himnuszt énekeltek Rodostóban a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium diákjai és tanárai, akiket még áprilisban, marosvásárhelyi látogatásán hívott meg az őszi törökországi küldöttségbe Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2019. október 31., 17:102019. október 31., 17:10
2019. október 31., 21:502019. október 31., 21:50
Fotó: Ozan Coskun
A háromnapos törökországi látogatás fő momentuma volt, hogy szerdán felavatták a Török-Magyar Kultúrházat, amely a nyugat-törökországi Rodostóban (Tekirdag), a Rákóczi Múzeum mögött található Hikmet Cevik utca 11. szám alatt nyílt meg. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a felújított épületnél felidézte, hogy a ház annak a Csáky Mihály grófnak volt az otthona, aki II. Rákóczi Ferenc fejedelem egyik leghűségesebb generálisaként, a bujdosásba is követte őt, és akit 1738-tól 1757-ben bekövetkezett haláláig a rodostói kuruc emigráció vezetőjeként tartanak számon.
A megnyitón a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium 20 diákja, igazgatója és több kísérőtanára is jelen volt.
Potápi Árpád János államtitkár a katolikus iskola diákjaival Rodostóban
Fotó: Ozan Coskun
„Innen is üzenjük, hogy van értelme kiállni az igazságunkért, az iskolánkért, a közösségünkért, a nemzetünkért” – nyomatékosította az MTI híradása szerint az államtitkár, aki a katolikus iskola diákjaival megkoszorúzta a Rákóczi-háznál a fejedelem mellszobrát is, és elénekelték közösen a székely himnuszt.
A Székelyhon megkeresésére a katolikus gimnázium igazgatója, Tamási Zsolt telefonon elmondta, az iskola három tanára és húsz diákja Potápi Árpád János államtitkár meghívására vesz részt a rodostói úton. Az államtitkár még áprilisban a Rákóczi-hétnek elnevezett iskolaünnepségen személyesen hívta meg a csapatot az őszi rodostói programra.
– fejtette ki Tamási Zsolt. Az igazgató rámutatott, külön érdekesség, hogy Rákóczi-hagyományt ápolhatnak a rákóczisok Törökországban, ajándéktányért is kaptak a török-magyar baráti társaságtól, amelynek tagjai nagyon örültek a jelenlétüknek, és természetesen a marosvásárhelyi iskola képviselői is annak, hogy eljuthattak a sokat emlegetett Rodostóba.
A Bekecs együttes is része a rodostói küldöttségnek
Fotó: Ozan Coskun
A program különlegességeként a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes is fellépett szerdán Rodostóban, valamint csütörtökön Isztambulban. A háromnapos látogatás pénteken – mindenszentek napjára is emlékezve – magyar nyelvű misével és koszorúzással zárul az isztambuli Szent Benedek-templomban, ahol Rákóczinak, édesanyjának, Zrínyi Ilonának, továbbá Thököly Imrének a hamvait őrizték évszázadokon keresztül.
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Fotó: Ozan Coskun
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!