
A játékosok bajszuk növesztésével jelzik a kezdeményezés támogatását
Fotó: Gergely Imre
250 személy vett részt az elmúlt 6 hónapban mellrák- és csontsűrűség-szűrővizsgálaton a gyergyószentmiklósi kórházban. Az elsősorban nőknek szóló szűrőprogram után decembertől a férfiakat várják a prosztatarákra utaló jelek kiszűrésére a Gyergyói Hoki Klub támogatásával.
2022. november 16., 20:302022. november 16., 20:30
A Gyergyói Hoki Klub is csatlakozott a világszerte ismert Movember rákellenes mozgalomhoz, amelynek célja, hogy felhívja a férfiak figyelmét az egészségmegőrzés, valamint a szűrővizsgálatok, kivizsgálások jelentőségére.
A vasárnapi Gyergyói Hoki Klub-Brassói Corona mérkőzésen adománygyűjtést is hirdetnek, tombolahúzást tartanak, ahol értékes nyeremények várják a szerencsés nyerteseket. A gyűjtéshez a játékosok is csatlakoznak. Az így befolyó összeget a Gyergyószentmiklósi Városi Kórháznak ajánlják fel, ahol prosztatarák-szűrővizsgálati programot indítanak el ennek segítségével.
Fotó: Gergely Imre
A kórház már hónapok óta tervezi, hogy prosztatarák-szűrővizsgálatot indítson, de nem állt rendelkezésre az ehhez szükséges anyagi forrás. A GYHK hozzájárulásával azonban megvalósítható ez:
– ismertette az intézmény menedzsere, Fülöp Enikő. A prosztatarák jellemzően 50 évnél idősebb férfiaknál jelentkezik, ezt a korosztályt (gyergyószentmiklósi, vagy környékbeli lakcímmel rendelkezőket) várják a szűrővizsgálatra. Ehhez előzetes időpontfoglalást kell kérni a 0266-364 008-as telefonszámon. Fülöp Enikő rámutatott, hogy
„Nálunk sajnos az a jellemző, hogy már csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már komoly baj van” – summázta.
A kórházmenedzser elmondta: ahhoz képest, hogy Gyergyószentmiklóson korábban nem voltak ilyen programok, meglepő az érdeklődés:
Fülöp Enikő célkitűzése, hogy elérjék az évi 365-ös számot, azaz átlagosan legalább napi egy személy jelentkezzen valamilyen szűrésre.
A jövő évben szív és érrendszeri betegségekre, illetve cukorbetegségre terveznek szűrőprogramot szervezni. A kórházmenedzser arra kéri a háziorvosokat, jelezzék pácienseiknek a vizsgálatok lehetőségét és ezek jelentőségét.
Nagy a lavinaveszély a Fogarasi-havasokban és a Bucsecs-hegységben – figyelmeztetett kedden a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
A Potápi Árpád János Alapítvány a Magyar Nemzetért elindítja a Potápi Tehetségprogramot. A program célja, hogy támogassa a tehetséges és szülőföldjük iránt elkötelezett külhoni és anyaországi fiatalokat – közölte az alapítvány.
A kolozsvári tűzoltók kedden megtalálták annak a négyéves gyermeknek a holttestét, aki január 23-án tűnt el a Kis-Szamosban.
45 ezer lejes pénzbírságot róttak ki kedden a marosvásárhelyi rendőrök egy marosszentannai férfira, aki nagy mennyiségű használt cipőt, zsákot és más hulladékot dobott közterületre.
A következő két évben a beruházások felgyorsítása a gazdasági növekedés kulcsa makro- és mikrogazdasági szinten egyaránt – hangsúlyozta kedden Iancu Guda közgazdász a Romanian Business Leaders konferenciáján.
Cristian Sandache galaci történész szerint a Román Labdarúgó Szövetség diszkriminatív módon, idióta hozzáállással viszonyul az FK Csíkszeredához, amikor sorozatos bírságokkal sújtja a klubot a közösségi szimbólumok használata miatt.
Módosul az alkalmazottak munkaidő-nyilvántartásának szabályozása az előadó-művészeti intézményeknél – jelentette be kedden a kulturális minisztérium.
Újra fogadja a betegeket a gyergyóditrói kórházi egység, miután sikerült rendezni a működés jogi feltételeit és megkötni a szükséges szerződéseket.
Csíkszereda városa lemondott három utca felújításának állami támogatásáról, hogy azokat uniós forrásokból valósítsa meg, a felszabadult 21 millió lejt pedig hidakra, bicikliutakra és más elmaradt utcák korszerűsítésére fordítják.
A pénzügyminisztérium kedden közzétett adatai szerint tavaly novemberben az előző havi 1116 milliárd lejről 1121 milliárd lejre nőtt az államadósság.
szóljon hozzá!