
A játékosok bajszuk növesztésével jelzik a kezdeményezés támogatását
Fotó: Gergely Imre
250 személy vett részt az elmúlt 6 hónapban mellrák- és csontsűrűség-szűrővizsgálaton a gyergyószentmiklósi kórházban. Az elsősorban nőknek szóló szűrőprogram után decembertől a férfiakat várják a prosztatarákra utaló jelek kiszűrésére a Gyergyói Hoki Klub támogatásával.
2022. november 16., 20:302022. november 16., 20:30
A Gyergyói Hoki Klub is csatlakozott a világszerte ismert Movember rákellenes mozgalomhoz, amelynek célja, hogy felhívja a férfiak figyelmét az egészségmegőrzés, valamint a szűrővizsgálatok, kivizsgálások jelentőségére.
A vasárnapi Gyergyói Hoki Klub-Brassói Corona mérkőzésen adománygyűjtést is hirdetnek, tombolahúzást tartanak, ahol értékes nyeremények várják a szerencsés nyerteseket. A gyűjtéshez a játékosok is csatlakoznak. Az így befolyó összeget a Gyergyószentmiklósi Városi Kórháznak ajánlják fel, ahol prosztatarák-szűrővizsgálati programot indítanak el ennek segítségével.
Fotó: Gergely Imre
A kórház már hónapok óta tervezi, hogy prosztatarák-szűrővizsgálatot indítson, de nem állt rendelkezésre az ehhez szükséges anyagi forrás. A GYHK hozzájárulásával azonban megvalósítható ez:
– ismertette az intézmény menedzsere, Fülöp Enikő. A prosztatarák jellemzően 50 évnél idősebb férfiaknál jelentkezik, ezt a korosztályt (gyergyószentmiklósi, vagy környékbeli lakcímmel rendelkezőket) várják a szűrővizsgálatra. Ehhez előzetes időpontfoglalást kell kérni a 0266-364 008-as telefonszámon. Fülöp Enikő rámutatott, hogy
„Nálunk sajnos az a jellemző, hogy már csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már komoly baj van” – summázta.
A kórházmenedzser elmondta: ahhoz képest, hogy Gyergyószentmiklóson korábban nem voltak ilyen programok, meglepő az érdeklődés:
Fülöp Enikő célkitűzése, hogy elérjék az évi 365-ös számot, azaz átlagosan legalább napi egy személy jelentkezzen valamilyen szűrésre.
A jövő évben szív és érrendszeri betegségekre, illetve cukorbetegségre terveznek szűrőprogramot szervezni. A kórházmenedzser arra kéri a háziorvosokat, jelezzék pácienseiknek a vizsgálatok lehetőségét és ezek jelentőségét.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta az Egészséges étkezés iskolai program finanszírozásához szükséges összegek folyósítását a programban résztvevő önkormányzatoknak.
Eltűnt egy 17 éves lány május 7-én Szabédról, bár önként hagyta el otthonát a kiskorú lány, de azóta nem tért haza. Rendőrségi feljelentést tettek a hozzátartozói.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
A rendőrség újabb vizsgálatot indított a mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban: az áldozat nővérének tett megjegyzéseket a körözött Emil Gânj testvére, aki gyakran megfordul a szintén mezőméhesi szülői házuknál.
Új szakaszába lépett Gyergyószentmiklós és Gyergyószék egyik legfontosabb infrastrukturális beruházása: aláírták annak elkerülő útnak a megvalósíthatósági tanulmányára vonatkozó szerződést, amely Tekerőpatak és Szárhegy irányából kerülné el a várost.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,2364 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 2,97 banis (0,56 százalékos) csökkenést jelent a csütörtöki 5,2661 lejhez képest.
Megkéselte osztálytársát egy 12 éves gyermek pénteken az Arad megyei Vinga község egyik iskolájában.
Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
Instabillá válik az időjárás már ma délutántól, és az ország nagy részén vasárnapig esőzések várhatók. Több megyére elsőfokú, sárga jelzésű riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.
Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.
szóljon hozzá!