
Az előadás a bűn kérdéskörét bontja ki. Egyfajta önfelismerésre számíthat a néző
Fotó: Jakab Lóránt
Az évad negyedik bemutatójára készül a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház társulata. Albu István rendezésében Racine Phaedra című drámáját március 31-én, pénteken 19 órától láthatja először a közönség. Az előadás a bűn kérdéskörét boncolgatja.
2017. március 29., 22:182017. március 29., 22:18
A darab rendezője, Albu István színházigazgató a miértekre is kitért az új előadás kapcsán. „Azért esett a választás a Phaedrára, mert a bűn kérdése foglalkoztat a leginkább, az, hogy milyen kérdéseket vet fel, és hogy hol vannak a határai, és hol vannak a saját határaink. Minden előadás nemcsak a mi számunkra, hanem a nézők számára is egyfajta önfelismerés. Bizonyos kérdéseket fel kell vessen bennünk, el kell gondolkodtasson. A Racine Phaedrája a bűn kérdéséhez juttatott el. A kérdések biztosan felmerültek már mindenkiben” – ismertette a rendező.
Fotó: Jakab Lóránt
„Mi történik velünk, ha napfényre kerülnek érzéseink? Ha be kell vallani, el kell ismerni azt, ami ott dobog a torkunkban? Leginkább talán ettől félünk. Félni szoktunk. Félünk törékenynek lenni, félünk felvállalni azt, ami ugyan tiltott, de ennek ellenére emberi. Phaedra az egyik legnagyobb görög hérosz, Thészeusz asszonya. Nő. Azaz feleség, ember, érző lény egy olyan világban, ahol a lányokat rabolni szokták, hajóval szöktetni őket a szigetvilágon át, s ha a szerelem lángja alábbhagy, hát csendben magukra hagyni egy palota hideg falai között. A régi szerelem emlékét ilyenkor leginkább csak apró hőspalánták őrzik: egy fiú, akinek nevétől még nem visszhangzik a föld, de akinek szívébe oltva ott él a példakép: a hős apa sorsa, kalandos élete, magasztos cselekedetei. Látszólag nyugodt világ ez: minden egyensúlyban. A vad, sziklás tájakat rettenthetetlen hősök tisztítják meg a veszélyektől, a kikötőkben pedig hűséges asszonyok várják férjeiket. Phaedra azonban szeret. És már nem Thészeuszt, aki hét tengeren át szöktette őt egykor: szívébe más férfi arcát csempészte a szerelem kíméletlen istene. Bűn-e szeretni azt, akit nem szabad? Ezt kérdezi az ógörög mítosszal, az abból ihletődött francia klasszikus tragédia szövegével a Figura új előadása” – olvasható a darab ajánlójában.
Fotó: Jakab Lóránt
A pénteki bemutatót követően az előadás április 2-án, vasárnap és 7-én, pénteken is megtekinthető, mindkét alkalommal 19 órától. Az előadást csak 14 éves kor felett ajánlják. Jegyek ára 15 lej, diákoknak, nyugdíjasoknak és csoportkedvezménnyel (minimum 10 fő) 10 lej. Jegyek válthatók munkanapokon 10 és 16 óra között a Figura jegyirodájában, vagy előadás előtt egy órával a színház előcsarnokában. Információk és jegyfoglalás a 0752-227 011-es telefonszámon, vagy az org@figura.ro e-mail címen.
Szereposztás
Thészeusz – Moșu Norbert-László, Phaedra – Vajda Gyöngyvér, Hippolytos – Faragó Zénó, Aricia – Bartha Boróka. Oinone – Máthé Annamária, Theraménes – Kolozsi Borsos Gábor, Ismené/Panopé – Boros Mária/Tamás Boglár, Küprisz – Szilágyi Míra. Az előadás dramaturgja Czegő Csongor, jelmeztervezője Márton Erika, díszlettervezője Tenkei Tibor, zeneszerzője Bocsárdi Magor, a darabot fordította Somlyó György.
Kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban végeztek házkutatást Brassóban a rendőrök, amikor a gyanúsítottak az ablakon kidobálva próbáltak megszabadulni a terhelő bizonyítékoktól.
A jövő hét második felében az ország legtöbb régiójában viharossá válik az időjárás, a hőmérsékleti értékek pedig kissé elmaradnak a sokéves átlagtól – közölte szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Népviseletbe öltözött csíkszékiek és helyiek töltötték meg szombat reggel a csíkszeredai Szabadság teret: elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
szóljon hozzá!