A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
2025. május 08., 18:102025. május 08., 18:10
Ünnepi istentisztelettel végződött a vizitáció
Fotó: Haáz Vince
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
2025. május 08., 18:102025. május 08., 18:10
Ünnepi istentisztelettel végződött a vizitáció
Fotó: Haáz Vince
A református egyházkerület vezetőségének tagjai látogatták meg szerdán a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumot, csütörtökön pedig a Marosvásárhelyi Református Kollégiumot. A rendhagyó, szinte egész napos látogatás során Kolumbán Vilmos József, az egyházkerület püspöke, az esperesekkel és a püspökség több tagjával közösen találkozott a diákokkal, tanárokkal, szülőkkel.
A református püspökkel a marosvásárhelyi kollégium vizitációját követően beszélgettünk az alkalomról és a kollégiumok fontosságáról. Kolumbán Vilmos történelmi visszatekintésként elmondta, a generális vizitációnak 1500 éves hagyománya van: az akkori Franciaország területén Arlasi Cezarius megbízta a vidéki plébániák vezetőit, akik világiak voltak, hogy prédikáljanak. Egyúttal eldöntötte, hogy kijár ezekre a plébániákra, hogy megnézze, milyen munkát végeznek. Ez jó szokásnak bizonyult,
Fotó: Haáz Vince
A református püspök a Székelyhonnak kifejtette: hagyományos módon az egyházkerületi bizottság – amelynek tagjai lelkészek, de világiak is – minden évben mind a 15 egyházmegyében elmennek egy-egy gyülekezetbe és megvizsgálják, hogy a lelkész hogyan prédikál.
Erdély-szerte vannak olyan települések, ahol több mint száz éve nem volt püspöki vizitáció. Ez azért van, mert az Erdélyi Református Egyházkerülethez több mint ötszáz anyaegyházközség tartozik. „Ezek az alkalmak jók, mert helyben lehet találkozni a gyülekezeti tagokkal, elmondják örömeiket és bánataikat, ahol gondok vannak, ott próbáljuk közösen orvosolni. Általában a vizitációk után, általános tapasztalat, hogy a gyülekezeti élet megpezsdül, javulnak a kapcsolatok.”
Fotó: Haáz Vince
Megtudtuk, hogy a református kollégiumokban eddig nem volt vizitáció, de 2025 az Ifjúság Éve, ezért döntöttek úgy, hogy a református kollégiumokban vizitálnak. Húsvét előtt voltak a kolozsvári református kollégiumban, szerdán Székelyudvarhelyen, csütörtökön Marosvásárhelyen, jövő héten következik a sepsiszentgyörgyi és azután a kézdivásárhelyi református kollégium. Jelenleg a két egyházkerületben,
„Eddigi tapasztaltok szerint ezek áldásos, jó alkalmak, hiszen a szülők, oktatók, diákok el tudják mondani, hogy mire van szükségük, miben kell őket támogatni. De elmondják azt is, hogy mivel vannak megelégedve.
Az egyházkerület és az egyházmegye vezetősége
Fotó: Haáz Vince
– avatott be a püspök.
Kolumbán Vilmostól kiemelte, az iskolákban családias a hangulat, de a képességvizsga és érettségi alapján is el lehet mondani, hogy színvonalas az oktatás.
„Biztató, hogy sok olyan szülővel találkoztunk ma is, Marosvásárhelyen, aki a református kollégiumban végzett, és a gyermeke is ugyanúgy a református kollégiumban jár” – jegyezte meg Kolumbán.
Készülnek a püspöki vizitációra
Fotó: Haáz Vince
Megkérdeztük a református püspöktől, tervben van-e még, hogy a marosvásárhelyi református kollégium mellé szakiskolát létesítsenek. mivel Kolozsváron a kollégium melletti szakiskolai képzés bevált, a végzős diákok könnyen találnak munkahelyet.
A püspök elmondta, tavaly született egy olyan tanügyi törvény, ami
De nem mondtak le arról, hogy szakiskolát alapítsanak, keresik a módját, hogy létrehozhassák Marosvásárhelyen is a református kollégium mellett a szakképzést.
Nagyobb kollégisták a templompadokban
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Kolumbán Vilmos az elemiseket is meglátogatta
Fotó: Haáz Vince
Benedek Zsolt a kollégium igazgatója és Kolumbán Vilmos református püspök
Fotó: Haáz Vince
Énekkel köszöntötték a generális vizitáció tagjait
Fotó: Haáz Vince
A kis, ügyes kollégisták
Fotó: Haáz Vince
Az energiaügyi minisztérium arra kéri a lakosságot, a vállalatokat, a közintézményeket és a termelő-fogyasztókat, hogy augusztus 31-éig önkéntesen csökkentsék az áramfogyasztást este 19 és 23 óra között.
Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.
Szombaton szavaz a Tisza parlamenti képviselőcsoportja arról, hogy kit jelöl köztársasági elnöknek – mondta az MTI kérdésére Bujdosó Andrea frakcióvezető csütörtökön.
Románia nagy részén a hét végéig kánikulára, fokozott hőterhelésre, valamint záporokra és zivatarokra figyelmeztető előrejelzés lesz érvényben – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kormány két héten belül memorandumot hagy jóvá a napokban átadandó bölcsődék személyzetének alkalmazásáról, hogy ezek az intézmények már ősztől működhessenek – jelentette ki csütörtökön az ügyvivő miniszterelnök.
Júniusban 1,269 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, 2,5 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtökön újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki a kánikula miatt, amelyek szombat reggelig lesznek érvényben az ország több mint felében.
Másodfokú viharriasztás van érvényben az ország középső és keleti részére, míg a rendkívüli hőség miatt péntek reggelig vörös jelzésű riasztás van érvényben az ország nyugati megyéiben – közölte csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Véget ért a várakozás, ismét belevethetjük magunkat a Száz év magány történetébe a képernyőkön.
Bizonyos szempontból még jól is jön a mezőgazdaságban a forró, száraz időjárás, hiszen zajlik az őszi búza aratása. A gazdálkodók számára nem a hőhullám okozza a legnagyobb fejfájást, hanem egy egészen más jelenség, amivel nem számoltak.
szóljon hozzá!