Archív
Fotó: Veres Nándor
Hagyománnyá vált, hogy a pünkösdszombati csíksomlyói búcsúra érkező zarándokok egy része a Gyimesekbe is ellátogat. Idén csak egy zarándokvonat érkezik az egykori vasúti határállomásra. A gyimesi pünkösdi ünnepsége többsége Kontumácon zajlik.
2018. május 18., 20:472018. május 18., 20:47
2018. május 18., 20:502018. május 18., 20:50
A Felvidékről érkező zarándoknak pénteken délben 12 órától mutattak be szentmisét a kontumáci templomban, ezt követően ugyanott 14 órától szabadtéri szentmise volt. Innen indult 15 órakor gyalog Csíksomlyóra a nagygyimesi keresztalja.
Archív
Fotó: Veres Nándor
Pünkösd vasárnapján délelőtt 11 órakor kezdődnek a programok a kontumáci szabadtéri színpadon, ahol elsőként a helyi Dani Gergely Általános Iskola diákjai mutatják be ünnepi műsorukat – Varga Zsuzsanna táncoktató és Tankó Előd kántor vezetésével. Ezt követően a szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium előadása következik, ők a 13 órakor kezdődő ünnepi szentmisén is közreműködnek.
Ide érkezik a Szent István király tiszteletére feldíszített mozdony is, ünnepi beszédet mond Deáky András nyugalmazott tanár és Bilibók Ágoston, az őrház gondnoka, fellépnek a gyimesbükki hagyományőrzők és Dévay Nagy Kamilla énekes.
Archív
Fotó: Veres Nándor
Pünkösdhétfőn érkezik haza a csíksomlyói búcsúról a gyimesi keresztalja, a helyiek a czikolyai temetőnél fogadják őket, majd közösen részt vesznek a délelőtt 11 órakor kezdődő szentmisén, amelyet Tamás József püspök mutat be.
„A körmenet alatt a teraszra összegyűlt énekkar és a szegedi Fábry család vezette művészi társaság énekel” – tudtuk meg Salamon József gyimesbükki plébánostól.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!