
Öt évet vett igénybe a kivitelezés. Archív
Fotó: Thomas Campean
Egyelőre csak próbaüzemben, de már működik az új székelyudvarhelyi szennyvíztisztító állomás. A kormányalapból az Országos Befektetési Társaságon (CNI) keresztül támogatott, 3,5 millió euró értékű beruházáshoz még 2012-ben fogtak hozzá.
2017. július 26., 15:362017. július 26., 15:36
A város felsőboldogfalvi kijáratánál 2012 tavaszán kezdődött el az építkezés. A 3,5 millió euró összértékű fejlesztésre a város pályázott, ebből a szükséges 750 ezer eurós önrészt az Aqua Nova Hargita Kft. fedezte. A munkálatokra az Országos Befektetési Társaság írta ki a közbeszerzési eljárást – melyen a medgyesi Dafora Kft. nyert – és kötött szerződést a kivitelezővel.
Előbb a kedvezőtlen időjárás miatt halasztották el a telepet a Nagy-Küküllővel összekötő vezeték földbe helyezését, majd a kivitelező is késlekedett a befejezéssel.
Végül az Országos Befektetési Társaság felszólítására a medgyesi cég befejezte az építkezést, és idén nyáron az Aqua Nova Hargita Kft. ügykezelésébe vehette a tisztítóállomást, így megkezdhették a próbaüzemet.
– mondta el lapunknak Bálint-Major Áron, az Aqua Nova Hargita Kft. ügyvezető igazgatója. A beruházás végső fázisa egy hónap múlva várható, akkor jár le ugyanis a tesztidőszak.
Kapacitás szempontjából az új állomás ugyan kisebb a réginél, naponta tízezer köbméter szennyvíz megtisztítására alkalmas, ez azonban megfelel a város igényeinek. Sőt például az Oroszhegy községben kiépített szennyvízhálózatot is az udvarhelyi szennyvíztisztítóra csatlakoztatják, illetve a projektben az is szerepel, hogy Felsőboldogfalva községben is hasonlóan járnak majd el.
EU-konform létesítmény
A hetvenes években épült régi tisztítóállomás mellett létrehozott automatizált telep elődjéhez hasonlóan üzemel: a szennyvíz mechanikai-biológiai tisztításon esik át, többletként pedig – az uniós követelményeknek megfelelően – a foszfor eltávolítására és iszaptalanításra is van lehetőség. Az összesen 425 négyzetméter alapterületű épületet 400 ezer euró értékben szerelték fel különböző berendezésekkel: egy homokszivattyúval, zsír- és homokleválasztóval, illetve iszapsűrítő berendezéssel. A megtisztított víz végül az ülepítőből a Nagy-Küküllőbe torkolló elvezetőcsatornába folyik. Az igazgató tájékoztatása szerint a létesítmény az elvárásoknak megfelelően működik.
Újdonság, hogy a telepen a tisztítás során kivont iszap komposztálására is van lehetőség, melyből termőföldet állítanak elő. Bár a régi állomáson megtisztított, majd a Küküllőbe visszaengedett víz paraméterei is megfeleltek a romániai elvárásoknak, emberi fogyasztásra nem volt alkalmas. Az új létesítmény beindításával viszont már a Küküllő alsó szakaszán lévő települések számára is – amelyek a folyóból kapják a nyers vizet – kedvezőbb,
A régi szennyvíztisztító állomást egyébként a próbaüzem megkezdésével leállították, sorsáról Bálint-Major Áron korábban azt mondta: akár múzeum is lehetne belőle.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!