
Öt évet vett igénybe a kivitelezés. Archív
Fotó: Thomas Campean
Egyelőre csak próbaüzemben, de már működik az új székelyudvarhelyi szennyvíztisztító állomás. A kormányalapból az Országos Befektetési Társaságon (CNI) keresztül támogatott, 3,5 millió euró értékű beruházáshoz még 2012-ben fogtak hozzá.
2017. július 26., 15:362017. július 26., 15:36
A város felsőboldogfalvi kijáratánál 2012 tavaszán kezdődött el az építkezés. A 3,5 millió euró összértékű fejlesztésre a város pályázott, ebből a szükséges 750 ezer eurós önrészt az Aqua Nova Hargita Kft. fedezte. A munkálatokra az Országos Befektetési Társaság írta ki a közbeszerzési eljárást – melyen a medgyesi Dafora Kft. nyert – és kötött szerződést a kivitelezővel.
Előbb a kedvezőtlen időjárás miatt halasztották el a telepet a Nagy-Küküllővel összekötő vezeték földbe helyezését, majd a kivitelező is késlekedett a befejezéssel.
Végül az Országos Befektetési Társaság felszólítására a medgyesi cég befejezte az építkezést, és idén nyáron az Aqua Nova Hargita Kft. ügykezelésébe vehette a tisztítóállomást, így megkezdhették a próbaüzemet.
– mondta el lapunknak Bálint-Major Áron, az Aqua Nova Hargita Kft. ügyvezető igazgatója. A beruházás végső fázisa egy hónap múlva várható, akkor jár le ugyanis a tesztidőszak.
Kapacitás szempontjából az új állomás ugyan kisebb a réginél, naponta tízezer köbméter szennyvíz megtisztítására alkalmas, ez azonban megfelel a város igényeinek. Sőt például az Oroszhegy községben kiépített szennyvízhálózatot is az udvarhelyi szennyvíztisztítóra csatlakoztatják, illetve a projektben az is szerepel, hogy Felsőboldogfalva községben is hasonlóan járnak majd el.
EU-konform létesítmény
A hetvenes években épült régi tisztítóállomás mellett létrehozott automatizált telep elődjéhez hasonlóan üzemel: a szennyvíz mechanikai-biológiai tisztításon esik át, többletként pedig – az uniós követelményeknek megfelelően – a foszfor eltávolítására és iszaptalanításra is van lehetőség. Az összesen 425 négyzetméter alapterületű épületet 400 ezer euró értékben szerelték fel különböző berendezésekkel: egy homokszivattyúval, zsír- és homokleválasztóval, illetve iszapsűrítő berendezéssel. A megtisztított víz végül az ülepítőből a Nagy-Küküllőbe torkolló elvezetőcsatornába folyik. Az igazgató tájékoztatása szerint a létesítmény az elvárásoknak megfelelően működik.
Újdonság, hogy a telepen a tisztítás során kivont iszap komposztálására is van lehetőség, melyből termőföldet állítanak elő. Bár a régi állomáson megtisztított, majd a Küküllőbe visszaengedett víz paraméterei is megfeleltek a romániai elvárásoknak, emberi fogyasztásra nem volt alkalmas. Az új létesítmény beindításával viszont már a Küküllő alsó szakaszán lévő települések számára is – amelyek a folyóból kapják a nyers vizet – kedvezőbb,
A régi szennyvíztisztító állomást egyébként a próbaüzem megkezdésével leállították, sorsáról Bálint-Major Áron korábban azt mondta: akár múzeum is lehetne belőle.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!