Hirdetés
Hirdetés

Prima Primissima közönségdíjat kapott a szentegyházi Fili

Archív •  Fotó: Veres Nándor

Archív

Fotó: Veres Nándor

Közönségdíjat vehetett át a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili) a budapesti Müpában pénteken megtartott Prima Primissima gálaesten.

Székelyhon

2024. december 07., 11:312024. december 07., 11:31

2024. december 07., 17:022024. december 07., 17:02

Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában – számolt be az MTI.

Magyar építészet kategóriában Földes László építész; magyar képző- és iparművészet kategóriában Mengyán András képzőművész, designer; magyar oktatás és köznevelés kategóriában Lajos Józsefné matematikatanár, matematika tantárgyi szakértő; magyar tudomány kategóriában Roska Botond neurobiológus, egyetemi tanár; magyar népművészet és közművelődés kategóriában Salamon Beáta, népzenész, előadóművész, tanár vehette át az elismerést.

Hirdetés

Magyar ismeretterjesztés és média kategóriában Betlen János televíziós műsorvezető kapta a díjat. Magyar sport kategóriában Gyulay Zsolt olimpiai bajnok kajakozó, sportvezető; magyar irodalom kategóriában Temesi Ferenc, író, műfordító, drámaíró, forgatókönyvíró; magyar zeneművészet kategóriában Rúzsa Magdolna, énekes, dalszerző; magyar színház-, film- és táncművészet kategóriában pedig Rudolf Péter színművész, színház- és filmrendező vehette át az egyenként 20 millió forinttal járó elismerést.

Az ugyancsak 20 millió forinttal járó Közönségdíjat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili), 100 tagú gyermekkórus és 40 tagú ifjúsági szimfonikus zenekar kapta.

A huszonegy éve alapított elismerés díjátadó ünnepségén Csányi Sándor, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte a meghívottakat a kuratórium nevében.

Idézet
Megint sikerült olyan embereket díjaznunk, akik kiemelkedő teljesítményt, kiemelkedő eredményeket értek el és hozzájárultak hazánk tudományos, kulturális értékeinek a gazdagításához, sportsikereihez, oktatásához, neveléséhez és társadalmunk fejlődéséhez”

– fogalmazott a kuratórium elnöke.

A Prima Primissima iránt nem csökken az érdeklődés, a díjra idén rekordszámú, 900 jelölés érkezett – hangsúlyozta Csányi Sándor a gálaesten, amelyen jelen volt Lévai Anikó, a kormányfő felesége, Pintér Sándor belügyminiszter, Lantos Csaba energiaügyi miniszter, valamint Áder János és Schmitt Pál volt köztársasági elnök is.

A szakmai testületek, a kuratórium, a Vállalkozók Országos Szövetsége próbált objektív döntést hozni a díjazottak és a Prima Primissima személyéről – jegyezte meg a kuratórium elnöke, kiemelve:

az elmúlt 22 év alatt nem kapott olyan személy díjat, aki ne érdemelte volna meg.

Nagyon fontos a díjak erkölcsi értéke, de ugyanolyan fontos az is, hogy a díjak anyagi értéke reálértékben ne csökkenjen. Ezért az idei évtől a Prima Primissima díjak összege 15 millió forintról 20 millió forintra, a Prima díjak összege pedig 5 millió forintról 8 millió forintra növekedett – hívta fel a figyelmet Csányi Sándor.

A pénteki gálaesten többek között az előző évek Prima és Prima Primissima díjasai, valamint korábbi Megyei Prima díjasok léptek fel.

A 2003-ban alapított díj célja, hogy megőrizze a magyar értelmiség szellemi eredményeit, hogy elősegítse a hazai tudomány, művészet, kultúra és sport fejlődését egy hatalomtól és politikától független kitüntető cím adományozásával, amelynek megkérdőjelezhetetlen értéke van a közvélemény szemében. A díjat gondozó alapítványhoz érkező jelölésekből minden évben kategóriánként három, összesen 30 nevet választ ki a hattagú kuratórium.

A Prima Primissima Közönségdíjjal járó pénzösszeg felajánlója a Prima Primissima alapító Demján Sándor özvegye, Demján Sándorné Lídia.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 08., péntek

Konyhakéssel szúrta meg osztálytársát egy 12 éves gyermek a szünetben

Megkéselte osztálytársát egy 12 éves gyermek pénteken az Arad megyei Vinga község egyik iskolájában.

Konyhakéssel szúrta meg osztálytársát egy 12 éves gyermek a szünetben
Hirdetés
2026. május 08., péntek

Kiderült, ki lesz a Tisza-kormány igazságügyi minisztere

Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.

Kiderült, ki lesz a Tisza-kormány igazságügyi minisztere
2026. május 08., péntek

Aranyat érő hétvége jön, csak nehogy jóból is megártson a sok

Instabillá válik az időjárás már ma délutántól, és az ország nagy részén vasárnapig esőzések várhatók. Több megyére elsőfokú, sárga jelzésű riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.

Aranyat érő hétvége jön, csak nehogy jóból is megártson a sok
2026. május 08., péntek

Kiránduljunk Székelyföldön – játssz, teszteld tudásod és nyerj!

Székelyföld lenyűgöző tájai, legendás helyszínei és természeti kincsei most egy izgalmas online játék keretében kerülnek reflektorfénybe. Kvízjátékunk lehetőséget kínál arra, hogy a résztvevők értékes nyereményekkel gazdagodjanak.

Kiránduljunk Székelyföldön – játssz, teszteld tudásod és nyerj!
Hirdetés
2026. május 08., péntek

Program, amiről kevesen tudnak: önkéntes fiatalokat vár a Hargita megyei tűzoltóság

Bemutatta középiskolás aktív önkéntesét a Hargita megyei tűzoltóság az Életmentő szenvedéllyel elnevezésű program tízéves évfordulóján. A parancsnokság új jelentkezőket is vár a programba.

Program, amiről kevesen tudnak: önkéntes fiatalokat vár a Hargita megyei tűzoltóság
2026. május 08., péntek

Virágkiállítás és néptánctalálkozó lesz Udvarfalván és Marosvásárhelyen

Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.

Virágkiállítás és néptánctalálkozó lesz Udvarfalván és Marosvásárhelyen
2026. május 07., csütörtök

Mégsem lesz igazságügyi miniszter Magyar Péter sógora

Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.

Mégsem lesz igazságügyi miniszter Magyar Péter sógora
Hirdetés
2026. május 07., csütörtök

Népszavazással akarnak lemondatni egy Maros megyei polgármestert

Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.

Népszavazással akarnak lemondatni egy Maros megyei polgármestert
2026. május 07., csütörtök

Cseke Attila szerint Romániának nincs oka aggodalomra a hantavírus miatt

Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.

Cseke Attila szerint Romániának nincs oka aggodalomra a hantavírus miatt
2026. május 07., csütörtök

Ügyvivő gazdasági miniszter: nőni fog Románia gazdasága a második félévben

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.

Ügyvivő gazdasági miniszter: nőni fog Románia gazdasága a második félévben
Hirdetés