
Archív
Fotó: Borbély Fanni
Ahogy Kölcsey idejében, a magyarság ügye ma is csak a magyarok kezében van, ezért ott kell lenniük a politikum legmagasabb szintjén, és hallatni kell hangjukat, ez az egyetlen út vezet ma is a Kárpát-medencei magyarság megmaradásához és felemelkedéséhez – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken a partiumi Sződemeteren.
2024. augusztus 09., 20:252024. augusztus 09., 20:25
2024. augusztus 09., 20:412024. augusztus 09., 20:41
Kölcsey Ferenc szülőfalujában a költő születésének 234. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést, melyről az MTI számolt be.
Potápi Árpád János ünnepi beszédében rámutatott: nemcsak a költőre, a hazafira is emlékezni kell, aki hitt nemzetének felemelkedésében, és megmutatta: nekünk magunknak kell cselekednünk a szülőföldünkért, a hazánkért”. Emlékeztetett:
Maga is sokat tett, közéleti szerepet vállalva a legmagasabb politikai szinten küzdött a magyar nyelv, a magyar nemzet ügyéért.
Aláhúzta: a mai „vészterhes időkben”, „amikor a kereszténységet megcsúfolják és a patrióta hazaszeretetet ördögtől való dolognak tartják Európában”, még inkább felértékelődik Kölcsey munkássága, és arra int, hogy minden erőnkkel és teljes magatartásunkkal törekedjünk értékeink és identitásunk megőrzésére.
– fogalmazott.
Az államtitkár köszönetet mondott az erdélyi, partiumi magyaroknak, hogy ezen az úton járva hatalmas eredményeket értek el.
– mondta, és gratulált Kelemen Hunor RMDSZ-elnöknek, Szatmár megye megválasztott képviselőinek az eredményhez.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a romániai „választási szuperév” ősszel folytatódik, és arra kérte a jelenlévőket, hogy az államfő- és parlamenti választásokon is mutassák meg, hogy a magyarság jelen van Erdélyben, Romániában.
– jelentette ki Potápi Árpád János.
Pakulár István sződemeteri református lelkipásztor, a Kölcsey-emlékhely működtetője úgy fogalmazott: nagy öröm olyan helyen szolgálni, ahol az egyik legnagyobb „szolgálattevő” született azok közül, „akik a hitért, a nemzetért, a hazáért életek-haltak”.
Nagy Szabolcs, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője azt hangsúlyozta,
Simon Előd, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának konzulja Kölcsey gazdag életútjára reflektált, a nemzeti összetartozás fontosságát hangsúlyozta, míg Marian Gheorghe, Sződemeter polgármestere a romániai magyar nemzetiségű sportolók sikereire, és a román-magyar kapcsolatok jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület, a Sződemeteri Református Egyházközség és a Kölcsey Ferenc Egyházi és Kulturális Központ által szervezett megemlékezésen Rácz Ervin lelkipásztor, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület generális direktora és Nagy Tibor, a Szilágysomlyói Római Katolikus Esperesi Kerület esperese mondott igei köszöntőt, áhítatot. Az ünnepi előadás és műsor után a megemlékezés koszorúzással és a Himnusz eléneklésével zárult.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!