
Archív
Fotó: Borbély Fanni
Ahogy Kölcsey idejében, a magyarság ügye ma is csak a magyarok kezében van, ezért ott kell lenniük a politikum legmagasabb szintjén, és hallatni kell hangjukat, ez az egyetlen út vezet ma is a Kárpát-medencei magyarság megmaradásához és felemelkedéséhez – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken a partiumi Sződemeteren.
2024. augusztus 09., 20:252024. augusztus 09., 20:25
2024. augusztus 09., 20:412024. augusztus 09., 20:41
Kölcsey Ferenc szülőfalujában a költő születésének 234. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést, melyről az MTI számolt be.
Potápi Árpád János ünnepi beszédében rámutatott: nemcsak a költőre, a hazafira is emlékezni kell, aki hitt nemzetének felemelkedésében, és megmutatta: nekünk magunknak kell cselekednünk a szülőföldünkért, a hazánkért”. Emlékeztetett:
Maga is sokat tett, közéleti szerepet vállalva a legmagasabb politikai szinten küzdött a magyar nyelv, a magyar nemzet ügyéért.
Aláhúzta: a mai „vészterhes időkben”, „amikor a kereszténységet megcsúfolják és a patrióta hazaszeretetet ördögtől való dolognak tartják Európában”, még inkább felértékelődik Kölcsey munkássága, és arra int, hogy minden erőnkkel és teljes magatartásunkkal törekedjünk értékeink és identitásunk megőrzésére.
– fogalmazott.
Az államtitkár köszönetet mondott az erdélyi, partiumi magyaroknak, hogy ezen az úton járva hatalmas eredményeket értek el.
– mondta, és gratulált Kelemen Hunor RMDSZ-elnöknek, Szatmár megye megválasztott képviselőinek az eredményhez.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a romániai „választási szuperév” ősszel folytatódik, és arra kérte a jelenlévőket, hogy az államfő- és parlamenti választásokon is mutassák meg, hogy a magyarság jelen van Erdélyben, Romániában.
– jelentette ki Potápi Árpád János.
Pakulár István sződemeteri református lelkipásztor, a Kölcsey-emlékhely működtetője úgy fogalmazott: nagy öröm olyan helyen szolgálni, ahol az egyik legnagyobb „szolgálattevő” született azok közül, „akik a hitért, a nemzetért, a hazáért életek-haltak”.
Nagy Szabolcs, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője azt hangsúlyozta,
Simon Előd, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának konzulja Kölcsey gazdag életútjára reflektált, a nemzeti összetartozás fontosságát hangsúlyozta, míg Marian Gheorghe, Sződemeter polgármestere a romániai magyar nemzetiségű sportolók sikereire, és a román-magyar kapcsolatok jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület, a Sződemeteri Református Egyházközség és a Kölcsey Ferenc Egyházi és Kulturális Központ által szervezett megemlékezésen Rácz Ervin lelkipásztor, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület generális direktora és Nagy Tibor, a Szilágysomlyói Római Katolikus Esperesi Kerület esperese mondott igei köszöntőt, áhítatot. Az ünnepi előadás és műsor után a megemlékezés koszorúzással és a Himnusz eléneklésével zárult.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!