
Archív
Fotó: Borbély Fanni
Ahogy Kölcsey idejében, a magyarság ügye ma is csak a magyarok kezében van, ezért ott kell lenniük a politikum legmagasabb szintjén, és hallatni kell hangjukat, ez az egyetlen út vezet ma is a Kárpát-medencei magyarság megmaradásához és felemelkedéséhez – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken a partiumi Sződemeteren.
2024. augusztus 09., 20:252024. augusztus 09., 20:25
2024. augusztus 09., 20:412024. augusztus 09., 20:41
Kölcsey Ferenc szülőfalujában a költő születésének 234. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést, melyről az MTI számolt be.
Potápi Árpád János ünnepi beszédében rámutatott: nemcsak a költőre, a hazafira is emlékezni kell, aki hitt nemzetének felemelkedésében, és megmutatta: nekünk magunknak kell cselekednünk a szülőföldünkért, a hazánkért”. Emlékeztetett:
Maga is sokat tett, közéleti szerepet vállalva a legmagasabb politikai szinten küzdött a magyar nyelv, a magyar nemzet ügyéért.
Aláhúzta: a mai „vészterhes időkben”, „amikor a kereszténységet megcsúfolják és a patrióta hazaszeretetet ördögtől való dolognak tartják Európában”, még inkább felértékelődik Kölcsey munkássága, és arra int, hogy minden erőnkkel és teljes magatartásunkkal törekedjünk értékeink és identitásunk megőrzésére.
– fogalmazott.
Az államtitkár köszönetet mondott az erdélyi, partiumi magyaroknak, hogy ezen az úton járva hatalmas eredményeket értek el.
– mondta, és gratulált Kelemen Hunor RMDSZ-elnöknek, Szatmár megye megválasztott képviselőinek az eredményhez.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a romániai „választási szuperév” ősszel folytatódik, és arra kérte a jelenlévőket, hogy az államfő- és parlamenti választásokon is mutassák meg, hogy a magyarság jelen van Erdélyben, Romániában.
– jelentette ki Potápi Árpád János.
Pakulár István sződemeteri református lelkipásztor, a Kölcsey-emlékhely működtetője úgy fogalmazott: nagy öröm olyan helyen szolgálni, ahol az egyik legnagyobb „szolgálattevő” született azok közül, „akik a hitért, a nemzetért, a hazáért életek-haltak”.
Nagy Szabolcs, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője azt hangsúlyozta,
Simon Előd, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának konzulja Kölcsey gazdag életútjára reflektált, a nemzeti összetartozás fontosságát hangsúlyozta, míg Marian Gheorghe, Sződemeter polgármestere a romániai magyar nemzetiségű sportolók sikereire, és a román-magyar kapcsolatok jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület, a Sződemeteri Református Egyházközség és a Kölcsey Ferenc Egyházi és Kulturális Központ által szervezett megemlékezésen Rácz Ervin lelkipásztor, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület generális direktora és Nagy Tibor, a Szilágysomlyói Római Katolikus Esperesi Kerület esperese mondott igei köszöntőt, áhítatot. Az ünnepi előadás és műsor után a megemlékezés koszorúzással és a Himnusz eléneklésével zárult.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!