Hirdetés
Hirdetés

Postássztrájk: arra a lehetőségre gondolni sem akarnak, hogy nem születik megállapodás a nyugdíjak folyósításáig

Az általános sztrájk ellenére április 15-ig a nyugdíjasok megkapnák havi járandóságukat, ígéri a Román Posta. Képünk illusztráció

Az általános sztrájk ellenére április 15-ig a nyugdíjasok megkapnák havi járandóságukat, ígéri a Román Posta. Képünk illusztráció

Nagyjából a postahivatalok felében áll a tevékenység Hargita megyében a postai szakszervezet által hétfőn kirobbantott általános sztrájk miatt. Az érdekvédelmi tömörülés megyei vezetője abban bízik, hogy napokon belül megegyezés születik a szakszervezet és a vállalat vezetése között és a nyugdíjasok április 15-ig megkaphatják havi járandóságukat.

Széchely István

2024. április 02., 21:132024. április 02., 21:13

Megyénként változik, hogy a postai alkalmazottak milyen arányban vesznek részt a vállalatnál dolgozók érdekeit képviselő szakszervezet által hétfőn kirobbantott általános sztrájkban.

Vannak olyan megyék, ahol az összes dolgozó sztrájkba lépett, Hargita megyében nagyjából a postai alkalmazottak fele csatlakozott a munkabeszüntetéssel járó tiltakozáshoz.

De vannak sztrájktörők is, vagyis akik a sztrájk támogatása ellenére nem szüntették be a munkát, valamint olyanok is, akikhez el sem jutott az aláírandó lista, mert a postavállalat akadályozta ezt – közölte a Székelyhon megkeresésére Szabó István, a postai dolgozók szakszervezetének (SLPR) a Hargita megyei vezetője. Hargita megyében a postahivataloknak nagyjából a fele zárt be, köztük több városi postahivatal, így például a csíkszeredai központi posta is – tudtuk meg a szakszervezet képviselőjétől.

Azt egyelőre még nem lehet biztosan tudni, hogy az általános sztrájk akadályozza-e majd a nyugdíjak e havi kézbesítését, de a Román Posta egy vasárnap kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy a vállalásoknak megfelelően mindenki megkapja a havi szociális járandóságát április 15-ig.

A vállalat akadálytalan működtetése érdekében egyébként a posta mobil csapatokkal kívánja helyettesíteni a sztrájk miatt kiesett munkaerőt, ahol erre szükség van.

Hargita megyébe egyébként nem küldött ilyen csapatot a vállalat, de több másik megyébe igen – közölte Szabó István. A nyugdíjak kézbesítését illető kérdésünkre az érdekvédelmi tömörülés képviselője elmondta,

a szakszervezet is azt szeretné, ha az erre megszabott határidő végéig, azaz április 15-ig a nyugdíjasok megkapnák havi járandóságukat.

Arra gondolni sem akar, hogy esetleg addig nem születik megegyezés a szakszervezet és a postavállalat vezetősége között – mondta arra vonatkozó kérdésünkre, hogy mi történik abban az esetben, ha elhúzódik a munkabeszüntetéssel járó általános sztrájk. A szakminisztérium átvette a tárgyalások irányítását, hétfőn este 11 órakor is folytak még a megbeszélések, bízik benne, hogy napokon belül megszületik a megegyezés – mondta az érdekvédelmi tömörülés megyei vezetője.

Képünk illusztráció •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

A postások szakszervezete a kollektív munkaszerződés hiánya és az alacsony bérek miatti elégedetlenség miatt robbantotta ki az általános sztrájkot. A kollektív munkaszerződés megkötéséről már kiegyeztek a vállalat vezetőségével, így már csak a béremelésre vonatkozó követeléseik kellene teljesüljenek ahhoz, hogy beszüntessék az általános sztrájkot. A posta vezetősége legutóbb 420 lejes bruttó béremelést ajánlott a szakszervezetnek, ám ezt elutasította az érdekvédelem. Ez körülbelül 250 lejt jelentene nettóban, ami túl kevés – tisztában vannak vele, hogy a posta anyagi helyzetét figyelembe véve reálisan kell gondolkodniuk, de

legalább 400 lejes nettó béremelést szeretnének kiharcolni az alkalmazottaknak, ha azt megkapnák, beszüntetnék a tiltakozást,

mondta Szabó István.

Hirdetés

A postahivatalok működésével kapcsolatban kerestük a megyei postát is, ám a hivatalban senki nem vette fel a telefont.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 26., kedd

Elhunyt Varró pszichológus, pszichoterapeuta, Csíkszereda Pro Urbe-díjasa

Elhunyt Varró Éva pszichológus – adta hírül a Kolozsvár központú J.L. Moreno Pszichodráma Társaság (Societatea de Psihodramă J.L. Moreno). A szakembert 2024. augusztus 20-án Pro Urbe díjjal tüntette ki a csíkszeredai városvezetés.

Elhunyt Varró pszichológus, pszichoterapeuta, Csíkszereda Pro Urbe-díjasa
Hirdetés
2026. május 26., kedd

Az RMDSZ csak akkor támogatja a jövendőbeli miniszterelnököt, ha megismeri az elképzeléseit

Az RMDSZ akkor fogja eldönteni, hogy támogatja-e a jövendőbeli miniszterelnök-jelöltet, amikor kiderül, hogy mik a tervei – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.

Az RMDSZ csak akkor támogatja a jövendőbeli miniszterelnököt, ha megismeri az elképzeléseit
2026. május 26., kedd

Szeptemberig nem járnak a vonatok Újtusnád és Csíkszereda között

Életbe lépett a vágányzár az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon, amely egészen szeptember 16-ig tart majd, ezalatt az utasokat autóbuszok szállítják majd Csíkszereda és Újusnád között. Egy vasúti hidat kell újjáépíteni.

Szeptemberig nem járnak a vonatok Újtusnád és Csíkszereda között
Hirdetés
2026. május 26., kedd

Családi konfliktus következtében késeltek halálra egy nőt

Meghalt egy 36 éves nő a Kolozs megyei Aranyoslóna településen, miután megkéselték egy több személyt érintő spontán összetűzésben – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.

Családi konfliktus következtében késeltek halálra egy nőt
2026. május 26., kedd

Ismét moldovai állampolgár lett Traian Băsescu

Ismét megkapta a moldovai állampolgárságot Traian Băsescu volt román államfő – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Maia Sandu moldovai elnök.

Ismét moldovai állampolgár lett Traian Băsescu
2026. május 26., kedd

Közös városi applikációt fejleszt Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós

Indul a CityApp applikáció kivitelezése, aláírta Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós polgármestere a két város közös, digitalizációját fejlesztő applikációra benyújtott pályázat finanszírozási szerződését pénteken.

Közös városi applikációt fejleszt Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós
Hirdetés
2026. május 26., kedd

Tervezet: kötelező lesz közzétenni, hogy mennyit kapnak a közintézmények alkalmazottai

Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete szerint a közintézmények kötelesek lesznek évente két alkalommal közzétenni az alkalmazottaiknak fizetett alapbérek, pótlékok és egyéb juttatások jegyzékét.

Tervezet: kötelező lesz közzétenni, hogy mennyit kapnak a közintézmények alkalmazottai
2026. május 26., kedd

Részleteket tudtunk meg a székelyszentkirályi halálos balesetről

Frontálisan ütközött egy autó és egy lovasszekér hétfőn este Oroszhegy és Székelyszentkirály között, a 134C jelzésű megyei úton. A lovas szekeret irányító 36 éves férfit kórházba szállították, ahol később elhunyt.

Részleteket tudtunk meg a székelyszentkirályi halálos balesetről
2026. május 26., kedd

Újabb ANL-s lakások építéséhez vásárolnak területet Székelyudvarhelyen

Pontosították az újabb székelyudvarhelyi ifjúsági lakások (ANL) megépítéséhez szükséges területvásárlási szándékot kedden az önkormányzati képviselők. Hamarosan elkezdődnek az árról szóló tárgyalások a telektulajdonossal.

Újabb ANL-s lakások építéséhez vásárolnak területet Székelyudvarhelyen
Hirdetés