
Gyergyóban hét hónapon át fűteni kell, ezért égető kérdés mindig a távfűtés témája
Fotó: Gergely Imre
A mérőórák által jelzett hőmennyiség árán kívül jelentős összegek jelennek meg a számlákon azokban a gyergyószentmiklósi lépcsőházakban, ahol vízszintes elosztású fűtésrendszert építtettek ki a lakók – panaszolta egy olvasónk. A helyi szolgáltató szerint ez azért lehet, mert egyes fogyasztók mérőórái hibásan vagy egyáltalán nem működnek.
2019. március 25., 14:092019. március 25., 14:09
Hetvenlejes visszaosztás jelent meg a fűtésszámláján azon felül, amit lakása mérőórája szerint fogyasztott. Ezt felháborítónak tartja egy Bucsin negyedi lakos, aki szerint épp azért építtették ki a vízszintes elosztású belső hálózatot, hogy ilyen pluszköltségek ne jelentkezzenek, és tényleg annyit kelljen fizetniük, amennyit valóban fogyasztottak.
Mint érdeklődésünkre kiderült, ez nem egyedi eset, hasonló helyzeteket tapasztalnak a lakók máshol is. Sőt ennél jóval nagyobb összegek is megjelennek a számlán visszaosztva.
„A lakók közül sokan nem tudják, hogy a hőmennyiséget mérő órákat kötelesek négyévente bevizsgáltatni vagy újakra cserélni. Pedig tudniuk kellene, mert ezt vállalták a vízszintes elosztású rendszerek kiépítésekor. Mivel sok helyen már lejárt ez a négy év, egyre gyakoribbak a meghibásodások is” – vezette fel válaszát Erős János, a gyergyószentmiklósi távhőszolgáltató vezetője. Kifejtette, minden lépcsőházban egyforma módon történik a számlázás:
külön a fűtés és a meleg víz előállítására vonatkozóan is. Ahol vízszintes rendszer létezik, és egyéni mérőórák vannak, ott az órák által mutatott értékek jelzik azt a fogyasztást, ami az adott lakásban történt, de
ami a közös felületeken elhasznált hőt jelenti. Ennek értékét osztják vissza a számlákon.
Vannak, akik már rádiófrekvenciás mérőórákkal rendelkeznek, máshol ez még várat magára
Fotó: Gergely Imre
Azonban az egyéni mérőórák is meghibásodhatnak – nem egy esetben fény is derült erre az ellenőrzések során. Ez azt jelenti, hogy szinte semmilyen fogyasztást nem mérnek, annak ellenére, hogy a lakás fűtve van. Ilyen esetekben az illető lakó örül, mert saját fogyasztásaként 10–20 lejes érték jelenik meg a számlán. Az egyéni mérőórák és a központi óra által jelzett hőmennyiség összevetésekor azonban jelentős különbség jelentkezik. Így
Egy másik ok, amiért ilyen különbségek történnek, az, hogy a lépcsőházban haladó hővezeték sok helyen minimális szigeteléssel van ellátva, emiatt lényegében nem csökkenti a hőveszteséget, sőt inkább a hőleadó felületet növeli a burkolat, melegítve a lépcsőházat és növelve a számlákat.
Javaslat: szereltessenek modern mérőórát
A mérőórák időszakos bevizsgálására meghatározott négyéves időtartam számos lépcsőházban már lejárt, máshol most érnek el a határidőig. Erős János javaslata az, hogy a készülékeket inkább cseréljék újakra. Egy új, modern, rádiófrekvenciás készülék 600 lejért beszerezhető, a régi javítása, illetve bemérése azonban ennél többe kerülhet – hangsúlyozta. Az ilyen készülékek pontos leolvasása jóval könnyebb, mint az eddig elterjedt mérőóráké, de előny az is, hogy a rendszeren tapasztalt bármilyen meghibásodás esetén azonnali jelzést küld a szolgáltatónak, és így rövid idő alatt orvosolható a gond.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
1 hozzászólás