
Gyergyóban hét hónapon át fűteni kell, ezért égető kérdés mindig a távfűtés témája
Fotó: Gergely Imre
A mérőórák által jelzett hőmennyiség árán kívül jelentős összegek jelennek meg a számlákon azokban a gyergyószentmiklósi lépcsőházakban, ahol vízszintes elosztású fűtésrendszert építtettek ki a lakók – panaszolta egy olvasónk. A helyi szolgáltató szerint ez azért lehet, mert egyes fogyasztók mérőórái hibásan vagy egyáltalán nem működnek.
2019. március 25., 14:092019. március 25., 14:09
Hetvenlejes visszaosztás jelent meg a fűtésszámláján azon felül, amit lakása mérőórája szerint fogyasztott. Ezt felháborítónak tartja egy Bucsin negyedi lakos, aki szerint épp azért építtették ki a vízszintes elosztású belső hálózatot, hogy ilyen pluszköltségek ne jelentkezzenek, és tényleg annyit kelljen fizetniük, amennyit valóban fogyasztottak.
Mint érdeklődésünkre kiderült, ez nem egyedi eset, hasonló helyzeteket tapasztalnak a lakók máshol is. Sőt ennél jóval nagyobb összegek is megjelennek a számlán visszaosztva.
„A lakók közül sokan nem tudják, hogy a hőmennyiséget mérő órákat kötelesek négyévente bevizsgáltatni vagy újakra cserélni. Pedig tudniuk kellene, mert ezt vállalták a vízszintes elosztású rendszerek kiépítésekor. Mivel sok helyen már lejárt ez a négy év, egyre gyakoribbak a meghibásodások is” – vezette fel válaszát Erős János, a gyergyószentmiklósi távhőszolgáltató vezetője. Kifejtette, minden lépcsőházban egyforma módon történik a számlázás:
külön a fűtés és a meleg víz előállítására vonatkozóan is. Ahol vízszintes rendszer létezik, és egyéni mérőórák vannak, ott az órák által mutatott értékek jelzik azt a fogyasztást, ami az adott lakásban történt, de
ami a közös felületeken elhasznált hőt jelenti. Ennek értékét osztják vissza a számlákon.
Vannak, akik már rádiófrekvenciás mérőórákkal rendelkeznek, máshol ez még várat magára
Fotó: Gergely Imre
Azonban az egyéni mérőórák is meghibásodhatnak – nem egy esetben fény is derült erre az ellenőrzések során. Ez azt jelenti, hogy szinte semmilyen fogyasztást nem mérnek, annak ellenére, hogy a lakás fűtve van. Ilyen esetekben az illető lakó örül, mert saját fogyasztásaként 10–20 lejes érték jelenik meg a számlán. Az egyéni mérőórák és a központi óra által jelzett hőmennyiség összevetésekor azonban jelentős különbség jelentkezik. Így
Egy másik ok, amiért ilyen különbségek történnek, az, hogy a lépcsőházban haladó hővezeték sok helyen minimális szigeteléssel van ellátva, emiatt lényegében nem csökkenti a hőveszteséget, sőt inkább a hőleadó felületet növeli a burkolat, melegítve a lépcsőházat és növelve a számlákat.
Javaslat: szereltessenek modern mérőórát
A mérőórák időszakos bevizsgálására meghatározott négyéves időtartam számos lépcsőházban már lejárt, máshol most érnek el a határidőig. Erős János javaslata az, hogy a készülékeket inkább cseréljék újakra. Egy új, modern, rádiófrekvenciás készülék 600 lejért beszerezhető, a régi javítása, illetve bemérése azonban ennél többe kerülhet – hangsúlyozta. Az ilyen készülékek pontos leolvasása jóval könnyebb, mint az eddig elterjedt mérőóráké, de előny az is, hogy a rendszeren tapasztalt bármilyen meghibásodás esetén azonnali jelzést küld a szolgáltatónak, és így rövid idő alatt orvosolható a gond.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
1 hozzászólás