
Képünk illusztráció
Fotó: Antal Erika
A Maros Megyei Múzeum Művészeti osztálya 2022. novembere és 2023. májusa között Pittner Olivér-emlékkiállítást szervez, amelyhez múzeumok és magángyűjtők hozzájárulását kéri. A marosvásárhelyi születésű festőművész életművét katalógusban is szeretnék bemutatni.
2022. június 23., 21:312022. június 23., 21:31
Pittner Olivér születésének tavaly volt a 110., halálának pedig az 50. évfordulója, de nem sikerült kiállítást szervezni az évfordulóra, az idén viszont szeretnék ezt bepótolni – mondta a Székelyhonnak Oniga Erika művészettörténész, a Maros Megyei Múzeum munkatársa, hozzátéve, hogy a retrospektív kiállítás Salat Csaba műgyűjtő ötlete volt, amit felkarolt a múzeum. A kiállítás szakmai részéért Szücs György, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos főigazgató-helyettese vállalt felelősséget.
„Elkezdtük feltérképezni, hogy hol vannak Pittner Olivér-alkotások, ezzel a szervezési folyamatot elindítottuk” – mondta lapunknak a művészettörténész, hozzátéve, hogy
A hagyaték darabjairól készült egykor fényképfelvétel, így ennek alapján keresik a festményeket. „Már valaki jelentkezett is, hogy van a tulajdonában festmény, és a fekete-fehér fotó alapján azonosítani is tudtuk” – mondta Oniga Erika.
„Van, ahol csak sejtettük, hogy létezik Pittner-darab, például a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban, hiszen Gyergyó környékén is sokat festett Pittner Olivér” – tette hozzá a művészettörténész.
Akinek gyűjteményében Pittner-festmény található, és hajlandó azt a kiállítás idejére kölcsönadni a múzeumnak, szeptember 1-jéig jelentkezhet az artamuzeu@yahoo.com címen, vagy a két művészettörténésznél: Oniga Erikánál a 0742189511-es, vagy Cora Fodornál a 0724262265-ös telefonszámon.
Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.
Nicușor Dan szerint „kizárt” az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen, ha a parlament kedden megszavazza a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
A kézdivásárhelyi fiatalok vidám, figyelemfelkeltő felvonulása néhány felnőttnél kiverte a biztosítékot, ami nyilvános fenyegetésig, lejáratási szándékig vezetett. A diáknapok szervezői mellett szülők és tanárok is kiállnak az ifjúság mellett.
A Prahova megyei hegyimentők szerint nagyon magas a lavinaveszély a Bucsecs-hegység meredek völgyeiben, és mindenkinek azt tanácsolják, hogy kerüljék a magashegyi túraútvonalakat és a meredek lejtőket.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői és szenátorai kedden jelen lesznek a parlament két házának együttes ülésén, de nem szavaznak a bizalmatlansági indítványról – jelentette be hétfőn Dominic Fritz pártelnök.
Hétfőn is emelkedett az üzemanyagok ára, az újabb drágulással pedig minden üzemanyagtöltő-állomáson 9 lej fölött lehet csak tankolni a benzin literét.
szóljon hozzá!