
Korlátozott számban, a járványügyi előírások betartásával zajlik a felolvasómaraton Csíkszeredában. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Pilinszky János műveit szólaltatják meg az idei nemzetközi felolvasómaratonon, ahhoz köthetően, hogy ebben az évben emlékezünk a költő születésének 100., halálának 40. évfordulójára. Több mint 20 ezren jelezték 11 országból, hogy csatlakoznak a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár rendezvényéhez.
2021. február 22., 17:072021. február 22., 17:07
Immár tizenharmadik alkalommal szervezik meg a maratoni felolvasást, amikor nagy íróink, költőink műveiből olvasnak fel a résztvevők. Amint a megyei könyvtár közleményéből is kiderül, a felolvasáshoz a korábbi évekhez hasonlóan a világ bármely pontjáról lehet csatlakozni.
– olvasható a könyvtári közleményben.
A felolvasómaraton központi helyszíne – ahol délelőtt 10 órától a megnyitó is zajlik – a Kájoni János Megyei könyvtár előadótermében lesz.
Hargita Megye Tanácsának képviselője, valamint Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere is a felolvasók között lesz.
Amint a felolvasómaraton egyik szervezője, Török Edit érdeklődésünkre válaszolva közölte, de az már biztos, hogy több mint 20 ezren csatlakoznak a felolvasáshoz.
Újdonság, hogy idén egy online felületen, az esemény Facebook-oldalán is bekapcsolódhatnak a távoli helyszínek résztvevői a felolvasásba.
Tavaly 10 országban 36 000 felolvasó szólaltatta meg József Attila költészetét, a járványhelyzet miatt ezúttal ez is kisebb léptékű lesz, hiszen minden helyszínen be kell tartani a szükséges járványügyi korlátozásokat, például kevesebben lehetnek jelen egyszerre egy helyiségben – mutat rá Török Edit.
Pilinszky Jánosról
Pilinszky János (Budapest, 1921. november 27. – Budapest, 1981. május 27.) a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője, Baumgarten-díjas, József Attila-díjas és Kossuth-díjas. A Nyugat irodalmi folyóirat negyedik, úgynevezett „újholdas” nemzedékének tagja. Olyan művekről ismert, mint az Apokrif, Harbach 1944, Ravensbrücki passió, vagy rövid epigrammáiról, mint a Négysoros, Mire megjössz vagy Harmadnapon. Életművében a 20. század kegyetlen világát elemzi, leképezvén az ember magárahagyottságát, a létezés szenvedése elől való menekvés hiábavalóságát, az élet stációit átható félelmet és rémületet. Költészetén megfigyelhető az 1940-es évek alatti lágertapasztalatai, a keresztény egzisztencializmus, a tárgyias líra s katolikus hitének hatása, melyek ellenére nem tartozik a hagyományos értelemben vett, szakrális témájú úgynevezett papi írók katolikus irodalmába, minthogy elutasította a vallásos és a profán irodalmat elválasztó falat („Én költő vagyok és katolikus”). Líra mellett az epika és a dráma műnemében is alkotott. (forrás: Wikipédia)
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!