Milyen katonai előképzettsége volt Petőfi Sándornak az 1848–49-es szabadságharcot megelőzően? Mikor állt be a honvédseregbe? Hogyan képezték ki a honvédeket? Többek között ezekről is mesélt Nagy Zoltán történész.
2023. szeptember 09., 19:302023. szeptember 09., 19:30
2023. szeptember 11., 15:012023. szeptember 11., 15:01
Nagy Zoltán a Rádió GaGa rádiópodcastjében elmondta, a katonáskodás világa elsősorban a fegyelemről és a szabályok szigorú betartásáról szól, ami a lánglelkű költő személyiségével nem mindig volt összeegyeztethető. És hogy milyen kalamajkákba keveredett emiatt, kiderül a beszélgetésből.
Műsorunk a Petőfi Sándor-emlékév programsorozathoz kapcsolódóan, a Magyar Kultúráért Alapítvány támogatásával készült.
Ingyenes méhnyakrák-szűrőprogram kezdődik a székelyföldi megyékben: 25 és 65 év közötti nők jelentkezhetnek a vizsgálatokra. A kezdeményezés a korai felismerést és a megelőzést célozza. Romániában naponta átlagosan hat nő hal meg a betegség következtében.
Egy tervezett ingatlanberuházás miatt tartottak közvitát kedden Kézdivásárhelyen, miután az elképzeléssel nem értenek egyet az érintett utca lakói. A felek végül is nem jutottak közös nevezőre, a végső döntés a helyi képviselő-testület kezében van.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a Hivatalos Közlönyben hétfőn közzétették a Pályázati útmutatót az önálló akkumulátoros villamosenergia-tároló beruházásokhoz, amelyeket a Modernizációs Alapból finanszíroznak.
Nicușor Dan államelnök kedden az alkotmánybíróság feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos hétfői döntésére reagálva kijelentette, várja a testület indoklását.
Székelyföldön összesen több mint ötszáz iskolavezetői állásra írtak ki versenyvizsgát, ennek kevesebb mint fele aligazgatói poszt. A jelentkezők szeptember 14-e és október 2-a között nyújthatják be dossziéikat, a vizsga pedig három részből áll majd.
Az energiaellátás helyzete stabil, a rendelkezésre álló termelési kapacitások maximális teljesítménnyel működnek, és hozzájárulnak a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának kiesése miatti hiány pótlásához – közölte kedden az energiaügyi minisztérium.
Egy kovásznai melléképületben csaptak fel a lángok kedd délután. A tűzeset során jelentős anyagi kár keletkezett, egy autó is kiégett.
A munkaterületek kitűzéseivel elindult a Mobilitás 2-nek hívott beruházás kivitelezése. A gyergyószentmiklósi Kossuth Lajos utcán és a Gyilkostó úton 2-3 hét múlva jönnek a látványosabb munkálatok. Az esővíz-elvezető rendszer kiépítésével kezdenek.
Ünnepi hangversenyt ad augusztus 20-án a felújított Bartók Béla Művelődési Házban a Szentegyházi Gyermekfilharmónia.
szóljon hozzá!