
Kénytelenek ideiglenesen járhatóvá tenni a rossz állapotban lévő átkelőt
Fotó: Csató Andrea
Egy elégedetlen vállalkozó pert indított a három híd megépítésére kiterjedő fenyédi beruházás közbeszerzési eljárását követően, így lényegesen eltolódott a megvalósítás. Ezt anyagilag is meg fogja érezni a község.
2024. október 18., 13:002024. október 18., 13:00
Közel egymillió euróért pályázott a fenyédi önkormányzat az Anghel Saligny programban, amelyből három betonszerkezetű hidat szeretnének megépíteni: két esetben teljesen új átkelőket, a harmadik pedig egy meglévő, ám mostanra szinte használhatatlanná vált híd.
A projektre azért van szükség, mert terjeszkedett a község, új utcák jöttek létre a házépítések révén. Az új hidak mindegyike a Fenyéd-patakon való átkelést, azaz a házak megközelíthetőségét fogja szolgálni.
Bokor Botond, Fenyéd község polgármestere a Székelyhonnak elmondta, a tervek szerint idén májusban kellett volna elkezdődjön a beruházás kivitelezése, ám ez nem történhetett meg.
Az igazságügyi szervek ugyan nem adtak neki igazat – erről jogerős döntés született a táblabíróságon –, de sajnos ez idő alatt nem lehetett nekilátni a munkának, így mostanig mintegy fél évet tolódott a megvalósítás. Mindemellett
ugyanis nehezen beszerezhető betonelemeket kell rendelni, amelyeket több hónap alatt szállítanak le.
Fotó: Csató Andrea
Az elöljáró eleve erkölcsi kárként értékeli azt, hogy mostanig nem valósulhatott meg a beruházás, hiszen a lakók így nem használhatták a hidakat. Mindemellett az is lényeges, hogy
Ezt természetesen önrészként kell biztosítsa a község.
Az újraépítésre váró híd annyira rossz állapotban van, hogy már balesetveszélyes, ennek okán pedig nem maradhat így tavaszig – közölte Bokor Botond.
– jegyezte meg. Éppen ezért a község kénytelen ideiglenesen megerősíteni azt, természetesen önköltségen – a munkálat már folyamatban van. Erre viszont egyáltalán nem lett volna szükség, ha időben elkezdődhet az új átkelő megépítése.
A hidak kivitelezése egyébként néhány hónap alatt befejeződhet, így jó eséllyel jövő évben már az új átkelőket használva közlekedhetnek a lakók.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy jövő héten újraindulhat az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) kibertámadás miatt leállt tevékenysége.
Nőtt a bejelentett családon belüli erőszakos esetek száma Hargita megyében: az év első felében 261 bűncselekményt jegyeztek, szemben a tavalyi azonos időszak 199 esetével. A rendőrség szerint az áldozatok nagyobb bizalommal fordulnak a hatóságokhoz.
Újabb két korszerű és környezetbarát bölcsődét adtak csütörtökön át Hargita megyében. Az új intézmények Siménfalván, valamint Csíkszentgyörgy községben, Csíkbánkfalván épültek.
A természettudományok és a matematika-informatika szakokra volt a legnehezebb idén bejutni a nyolcadik osztályt végzetteknek Székelyföldön. A magyar tagozaton 8,80 volt a legmagasabb utolsó bejutási átlag az egyik székelyföldi líceumban.
A Henley Passport Index júliusi adatai szerint a román útlevél a 11. helyen áll a világon, ami Románia eddigi legjobb helyezése ebben a rangsorban – közölte csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu ügyvivő belügyminiszter.
Aláírták a gyergyószentmiklósi Mobilitás 2 projekt kivitelezési szerződését, így augusztusban kezdődhetnek a munkálatok. A közel 15 millió lejes beruházás többek között útfelújítást, új járdákat, parkolókat és zöldfelületek rendezését is magában foglalja.
Több mint 23 köbméter, eredetét igazoló okmányok nélküli faanyagot találtak a rendőrök egy Hargita megyei erdészeti vállalkozásnál végzett ellenőrzés során. Az érintett cégre 10 ezer lejes bírságot szabtak ki, a faanyagot pedig elkobozták.
Alexandru Rogobete szociáldemokrata (PSD) képviselő csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy módosító javaslatot nyújtott be, amellyel mentesítené az egészségügyet a létszámstop alól.
Több mint száz alkohol és drogtesztet végzett a közúti rendőrség Tusványos első két napján, azonban mindegyik eredménye negatív lett. Műszaki meghibásodások miatt azonban kilenc sofőrt büntettek összesen valamivel több mint 5 ezer lejes bírsággal.
A magyar autonómiatörekvések jelenéről és jövőjéről vitáztak Tusványos második napján politikusok, jogászok és nemzetpolitikai szereplők. A beszélgetés középpontjában Székelyföld, Vajdaság és az európai kisebbségvédelem állt.
szóljon hozzá!